8 października klasy 8a i 8b udały się na lekcję terenową, „Szlakiem Bohaterów Kamieni na Szaniec”.
Pierwszym przystankiem był Cmentarz Komunalny w Warszawie, gdzie odwiedziliśmy kwatery żołnierzy Armii Krajowej i Szarych Szeregów. W ciszy i skupieniu stanęliśmy przy grobach Zośki (Tadeusz Zawadzki), Alka (Aleksy Dawidowski) oraz Rudego (Jan Bytnar) – młodzi bohaterowie, których walka i życie stały się symbolem odwagi i przyjaźni. Oddaliśmy również hołd Aleksandrowi Kamińskiemu, autorowi Kamieni na Szaniec. Odwiedziliśmy również wiele innych grobów Bohaterów Powstania Warszawskiego, Armii Krajowej, Szarych Szeregów, zapaliliśmy tam znicze oraz oddaliśmy hołd zmarłym i poległym minutą ciszy.
Potem udaliśmy się na Łączkę, miejsce szczególne – spoczywają tam „Żołnierze Wyklęci”, bohaterowie antykomunistycznego podziemia. Wśród nich znajduje się grób Rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z głównych bohaterów i męczenników II wojny światowej.
Byliśmy w miejscu legendarnej akcji „Pod Arsenałem” z 26 marca 1943 roku. Tu, na jednej z warszawskich ulic, członkowie Szarych Szeregów przeprowadzili brawurową akcję odbicia Rudego z rąk gestapo. Tutaj uczestniczyliśmy w warsztatach historycznych, gdzie analizowaliśmy plan tej akcji, czytaliśmy fragmenty wspomnień. Zapalając znicze na miejscu akcji, poczuliśmy, że jesteśmy blisko wydarzeń, a historia dostępna dla nas niemal namacalna.
Ostatnim przystankiem było Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alei Szucha – dawna siedziba gestapo, gdzie Polacy byli brutalnie przesłuchiwani. Zwiedzanie tego miejsca, gdzie nadal jest wyczuwalna atmosfera tamtych dni, a ślady po torturach są widoczne. Projekcja wstrząsającego filmu dokumentalnego o losach więzionych i torturowanych tam ludzi, w tym Rudego spowodowała, że w oczach wielu z nas pojawiły się łzy. To tutaj doświadczyliśmy tego, jak trudna i bolesna była walka o Polskę.
Przewodnikiem był nasz nauczyciel historii, Wojciech Guszkowski, który w niezwykle barwny sposób przybliżał nam historie Bohaterów. Opiekunami grupy były Panie: Dorota Raczkowska, Anna Kobusińska oraz Edyta Wyszogrodzka, które wspierały nas na każdym kroku.
Ten wyjazd nie był tylko lekcją historii – był głębokim przeżyciem.
Wróciliśmy z Warszawy pełni refleksji i wdzięczności dla Bohaterów tamtych czasów za ich walkę i poświęcenie.
Łatwo jest mówić o Polsce
trudniej dla niej pracować
jeszcze trudniej umrzeć
a najtrudniej cierpieć.
Napis wyryty na ścianie przez jednego z więźniów w Alei Szucha.
galeria