18 października po raz pierwszy w historii naszej szkoły obchodziliśmy ,,Światowy Dzień Warzyw i Owoców”. Było zdrowo, kolorowo, słodko i kwaśno.
Organizatorzy: Katarzyna Kozicka, Anna Brzezińska, Alicja Biedrzycka
18 października po raz pierwszy w historii naszej szkoły obchodziliśmy ,,Światowy Dzień Warzyw i Owoców”. Było zdrowo, kolorowo, słodko i kwaśno.
Organizatorzy: Katarzyna Kozicka, Anna Brzezińska, Alicja Biedrzycka
17 października odbyło się w naszej szkole spotkanie z absolwentem Panem Jakubem Markiem. Nasz absolwent jest lekarzem i pracuje w szpitalu na Banacha. Uczniowie dowiedzieli się od naszego gościa jak wyglądają studia medyczne, praca w szpitalu na różnych oddziałach. Pan Jakub udzielił rad które pomogą naszym uczniom w osiągnięciu sukcesu.
Małgorzata Czyż
P.S. W spotkaniu uczestniczyła Dominika Bachurska, również nasza absolwentka oraz lekarz, prywatnie partnerka Kuby.
Foto: Szkolne Koło Fotograficzne
Zorganizowana przez klasę 7c kawiarenka okazała się wielkim sukcesem. Wszyscy uczniowie tej klasy wykazali się dużym zaangażowaniem i aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach. Dzięki temu udało się zebrać 1520,11 zł, które zostaną przekazane na rzecz powodzian.
Dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy. Wspólnymi siłami możemy osiągnąć więcej, a przy tym pomóc potrzebującym.
Wiktoria Stegenka
Foto: Ola Mróz (Szkolne Koło Fotograficzne)
Kontynuujemy realizację programu, tym razem w klasie 5b. Zajmowaliśmy się tajemnicami ulicy Sienkiewicza. Towarzyszyły nam: Ewa Czarny - wychowawczyni klasy oraz Katarzyna Górecka nauczycielka współorganizująca.
Wojciech Guszkowski
Klasa 6a na godzinie wychowawczej rozmawiała na temat odżywiania. Roli składników odżywczych białka, tłuszczów, węglowodanów. Uczniowie zrobili kolorowe kanapki.
Małgorzata Czyż
W październiku uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni do konkursu fotograficznego „W poszukiwaniu jesieni”. Zadaniem konkursowym było wykonanie zdjęcia przedstawiającego jesień, która zawitała do Kanstancina – Jeziorny. Celem konkursu było budzenie zainteresowań przyrodą, rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci, kształtowanie idei fotografowania jako formy spędzania czasu wolnego oraz uwrażliwianie na piękno otaczającego nas miasta i jego okolic.
Zostało zgłoszonych ponad 30 prac, z których członkowie Koła Fotograficznego działającego w naszej szkole pod opieką pana Wojciecha Guszkowskiego wyłonili zwycięzców.
I miejsce Adam Sokalski
II miejsce Zuzanna Woźniak
III miejsce Livia Kazana
Wyróżnienie Weronika Derecka
Wyróżnienie Klaudia Chołuj
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy za udział w konkursie.
Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Alicja Biedrzycka, Justyna Szulc
Z okazji Dnia Drzewa uczniowie klasy 3a wzięli udział w całodziennych warsztatach, podczas których uczyli się jak ważną rolę dla całej Ziemi spełniają drzewa. Podczas spaceru rozpoznawali różne rodzaje drzew oraz zbierali jesienne liście. Wykonali albumy edukacyjne przedstawiające drzewa i ich liście oraz posadzili drzewko – sosnę z nasionka. Będą mogli obserwować jak rośnie.
Alicja Biedrzycka
W dniu 09.10.2024 r w Szkole Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie miała miejsce uroczystość promująca obchody Dnia Języków Obcych. Z tej okazji odbyła się krótka prezentacja języków, których uczniowie mogą uczyć w się w naszej szkole oraz przybliżenie krajów, do których uczniowie mogą wyjeżdżać na wymiany i wycieczki szkolne. Uczniowie klas 7 i 8 przygotowali prezentacje na tematy Niemiec, Francji i Anglii, a uczniowie klas 6-tych mogli je obejrzeć i tym samym podjąć decyzję, co do wyboru kolejnego języka obcego pod koniec szóstej klasy. Nauczyciele uczący języków obcych zapoznali także uczniów z zasadami wymian i wycieczek szkolnych zagranicznych. Mamy nadzieję, że prezentując ciekawe zdjęcia i filmiki z wymian oraz wyjazdów zagranicznych zachęciliśmy także uczniów do aktywnej nauki języków obcych niezbędnych podczas wyjazdów zagranicznych.
Ewa Lasota
Bank zadań na październik z terminem do ostatniego piątku miesiąca.
ZADANIA_EGZAMINACYJNE_PAZDZIERNIK.docx
Nina Majer, Gabriela Rakowska i Marta Błaszczak wystąpiły na Mistrzostwach Świata IDO w Hip Hopie, które odbyły się 9-14 października w Skopje w Macedonii. Duet Niny Majer z 7A, który tworzy z koleżanką Lidią Gieletą uplasował się na miejscu 19 pokonując ponad 70 hiphopowych składów.
Duet, który tworzą Gabi Rakowska 7A z Martą Błaszczak z 7C zajął 23 miejsce, pokonując niemal 70 innych hiphopowych par.
W sumie w tej kategorii zaprezentowało się niemal 100 duetów z całego świata.
Nina, Gabi i Marta na co dzień trenują w hiphopowym zespole Konst Crew Juniors, który w kwietniu 2024 roku zajął 5 miejsce w kategorii formacji na Mistrzostwach Polski IDO. Dziewczyny mają na swoich kontach wiele występów i sukcesów w różnych kategoriach.
Anita Blinkiewicz
Nagrody Burmistrza z tej okazji otrzymali w Szkole Podstawowej nr 2: Katarzyna Chiszko - dyrektor szkoły, Agata Bińkowska - nauczycielka, Katarzyna Furmańska - nauczycielka. GRATULUJEMY!!!
Tytuł Nauczyciela Mianowanego otrzymali: Karolina Piekarniak, Paulina Wolak, Katarzyna Górecka, Edyta Wyszogrodzka, Przemysław Ogórek, Maciej Skrzypczak. GRATULUJEMY!!!
Warsztaty plastyczne w klasie 3c
W czwartek w klasie 3c odbyły się warsztaty plastyczne „Jesienny wazonik”, podczas których uczniowie wykonali kolorowe wazony. Przed przystąpieniem do pracy wspólnie omówiliśmy zasady pracy. W jesiennej atmosferze, powstawały piękne kolorowe prace.
Po zakończeniu warsztatów mieliśmy okazję wspólnie posprzątać jesienny bałagan.
Towarzyszył nam uśmiech i świetna zabawa. Tak rozpoczęliśmy tegoroczny cykl warsztatów.
Katarzyna Górecka
Uczniowie z klasy 2b wykonali pracę plastyczną, aby uczcić Dzień Drzewa. Podczas lekcji udało się stworzyć drzewo w czterech porach roku. Taka inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego, jaką rolę pełnią drzewa dla funkcjonowania naszej planety. Przy okazji ćwiczyliśmy także pracę w zespole.
Karolina Piekarniak
List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
14 października 2024
Życzenia z okazji
Dnia Edukacji Narodowej
Szanowni Państwo!
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy serdeczne gratulacje, podziękowania i życzenia wszystkim nauczycielom. Dziękujemy za to, że pełnią Państwo misję kształcenia oraz wychowywania dzieci i młodzieży. Dziękujemy za troskliwość, zaangażowanie i dbałość o tworzenie bezpiecznych i możliwie najlepszych warunków rozwoju kolejnych pokoleń Polaków.
Oficjalna nazwa dzisiejszego święta odwołuje się do zasług Komisji Edukacji Narodowej, powołanej 251 lat temu. Jednak jego zwyczajowe określenie – Dzień Nauczyciela – stawia w centrum tego wydarzenia właśnie Państwa: nauczycieli i wychowawców, opiekunów, pedagogów, psychologów i logopedów – wszystkich pracowników oświaty.
Co roku 14 października wszyscy myślimy z uznaniem o tym, co Państwu zawdzięczamy jako dawni lub obecni uczniowie. Ze wzruszeniem wspominamy własnych mistrzów z lat szkolnych oraz nauczycieli naszych dzieci. Odgrywają bowiem Państwo niezwykle ważną rolę w edukacji i rozwoju, a także kształtowaniu postaw, systemów wartości, charakterów i wrażliwości młodych ludzi. I za tę codzienną wspaniałą pracę, którą podejmują Państwo dla dobra innych, chcemy dzisiaj
z serca podziękować.
W tym szczególnym dniu życzymy wszystkim nauczycielom zdrowia, satysfakcji z dokonań uczniów i wielu osobistych sukcesów. Życzymy Państwu entuzjazmu i pasji, ale też wytrwałości w pełnieniu wymagających obowiązków zawodowych. Wszystkiego najlepszego!
Z wyrazami szacunku i sympatii,
Agata Kornhauser–Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
Szkolny Klub Wolontariatu zaprasza w szczególności uczniów klas VI-VIII do udziału w naszych akcjach. Pomagamy naszej szkolnej społeczności oraz lokalnej. Najbardziej aktywni wolontariusze którzy przepracują minimum 30 godzin mogą uzyskać dodatkowe punktu do liceum. Przez cały rok szkolny zbieramy tusze, pomagamy w zerówkach, bibliotece oraz w świetlicy. Od początku listopada ruszamy ze zbiórką karmy dla schroniska Koci Azyl w Konstancinie oraz grabieniem liści w hospicjum przy ul. Piasta. Wszystkie akcje zapisywane są u Pani Żanety Misiak w bibliotece szkolnej. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z opiekunami szkolnego wolontariatu: Pani Barbara Rutkowska i Pan Jan Nowacki.
Szkolny wolontariat
Jan Nowacki
Uczniowie z klas 5b i 6c mieli okazję uczestniczyć w niezapomnianej wycieczce do Bałtowa. Jedną z atrakcji był Park Dinozaurów, gdzie dzieci mogły przenieść się w czasie, podziwiając imponujące repliki prehistorycznych gadów. Następnie udaliśmy się na Zoo Safari, gdzie młodzi podróżnicy mieli szansę podziwiać dzikie zwierzęta z różnych zakątków świata, a nawet pogłaskać niektóre z nich.
Wycieczka była pełna emocji dzięki licznym atrakcjom, takim jak park rozrywki oraz interaktywna gra inspirowana światem Jurassic World, która pozwoliła uczniom wcielić się w odkrywców zaginionego świata. Dzieci wróciły pełne radości oraz zadowolone z tego pełnego wrażeń dnia.
W dniach 30 września i 1 października 2024 roku odbył się w świetlicy szkolnej turniej układania puzzli. Wzięło w nim udział 35 uczniów z klas pierwszych. Ich zadaniem było ułożenie przygotowanego zestawu puzzli składającego się z 30 elementów, w jak najkrótszym czasie.
Puzzle to taka czarodziejska układanka, która usprawnia koordynację wzrokowo – ruchową, poprawia pamięć, a także uczy cierpliwości i wytrwałości. Jest wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.
Wyniki turnieju: I miejsce – Maria Ćwikła II miejsce – Sara Rahnama - Hezavah III miejsce – Anna Szlapańska wyróżnienie – Alicja Nawała, Tymon Dybowski, Benjamin Ziółek
Wręczenie nagród odbyło się we wtorek, 8 października. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy - medale.
Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w turnieju. Gratulujemy osiągniętych wyników i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach świetlicowych.
Wychowawcy świetlicy
W Szkole Podstawowej nr 2 ruszył nowy program edukacyjny zatytułowany "Moja Mała Ojczyzna", przeznaczony dla uczniów klas od czwartej do ósmej. Celem programu jest przybliżenie uczniom historii oraz zabytków naszego miasta poprzez zajęcia terenowe, prowadzone przez nauczyciela historii.
Pierwszy etap zajęć nosił tytuł „Tajemnice ulicy Sienkiewicza” i był skierowany do uczniów klas czwartych oraz piątych. W ramach tych warsztatów uczniowie mieli okazję zapoznać się z zabytkami znajdującymi się przy ulicy Sienkiewicza, poznając ich historię oraz znaczenie dla naszej lokalnej społeczności. Podczas zajęć uczniowie korzystali z kart pracy, opracowanych specjalnie na tę okazję przez pana Wojciecha Guszkowskiego, co ułatwiło im aktywne uczestnictwo i rozwijało ich zainteresowanie lokalną historią.
Program „Moja Mała Ojczyzna” pozwala młodym ludziom odkrywać fascynujące miejsca związane z ich najbliższym otoczeniem, budując jednocześnie poczucie tożsamości i dumy z historii naszego miasta.
W trakcie naszej zajęć poznaliśmy następujące zabytki oraz Miejsca Pamięci:
• Willa Pod Dębem – Zbudowana w 1902 roku dla dr. Józefa Laskowskiego, prawdopodobnie według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. W 1914 roku stała się własnością Józefy z Iwaszkiewiczów hr. Dąmbskiej.
• Willa Szwajcarka – Jeden z pierwszych pensjonatów wybudowanych w Konstancinie w 1889 roku przez Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Letniczych, pierwotnie pełniący funkcję siedziby zarządu.
• Willa Natemi – Nazwa pochodzi od imion Natalii i Emila Landsbergów, którzy kupili ją w 1930 roku.
• Willa Moja – Zbudowana w 1901 roku dla warszawskiego aptekarza Karola Nowodworskiego, wcześniej nosiła nazwę „Elżbiecin”.
• Willa Taira – Powstała po 1908 roku dla Karola i Stefanii Pošepnych. Karol Pošepny był przedsiębiorcą, który prowadził fabrykę maszyn i pomp.
• Willa Leliwa – Zbudowana między 1910 a 1914 rokiem dla Janiny z Kostrzewskich. Uznawana była za najbardziej elegancki pensjonat w Konstancinie.
• Willa Izyhali – Nazwa pochodzi od imion córek Władysława Paschalskiego, Izy i Haliny.
• Willa Muszka – Zbudowana prawdopodobnie przed 1911 rokiem według projektu właściciela, Bronisława Colonna-Czosnowskiego.
• Willa Maryla – Zbudowana przez Józefa Piusa Dziekońskiego jako jeden z pierwszych pensjonatów Konstancina.
• Willa Świt – Kupiona w 1920 roku przez Stefana Żeromskiego, który zamieszkał w niej ze swoją żoną Anną i córką Moniką.
Każda z tych willi jest wyjątkowym świadectwem historii i rozwoju Konstancina-Jeziorny, będąc jednocześnie przykładem architektonicznego kunsztu i bogactwa kulturowego regionu.
• Wieża ciśnień – Wzniesiona w 1899 roku przez Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Letniczych.
Poznaliśmy również historię pomnika katyńskiego, poświęconego mieszkańcom zamordowanym przez NKWD w 1940 roku w Związku Sowieckim. Pomnik ten nazywany jest także „Dębami Katyńskimi” z powodu 14 dębów, które zostały posadzone wokół, poświęconych naszym Bohaterom. Nasza szkoła regularnie organizuje pod tym pomnikiem uroczystości patriotyczne, oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.
Przy ulicy Sienkiewicza znajduje się także skwer imienia profesora Mariana Weissa, wybitnego ortopedy i inicjatora powstania legendarnego szpitala STOCER. Dowiedzieliśmy się również, że dzisiejsza Aleja Miłośników Konstancina biegnie po dawnym nasypie kolejowym, którym kolejka wąskotorowa woziła cegłę z cegielni Obory. Pomysłodawcą tego projektu była dyrektor szkoły, pani Katarzyna Chiszko, we współpracy z naszym nauczycielem historii, panem Wojciechem Guszkowskim, który również pełni funkcję opiekuna koła TRAPER.
Klasy czwarte zakończyły swoje lekcje terenowe prowadzone we wrześniu. Teraz pora na klasy piąte, które będą poznawały nasze miasto w październiku.
W dniu 27 października w naszej szkole odbyły się obchody „Światowego Dnia Jabłka”. Ten wyjątkowy dzień miał na celu zapoznanie dzieci z wartościami odżywczymi jabłek oraz zachęcenie ich do zdrowego odżywiania.
Natalia Dul
Anna Brzezińska
Katarzyna Kozicka
18 października po raz pierwszy w historii naszej szkoły obchodziliśmy ,,Światowy Dzień Warzyw i Owoców”. Było zdrowo, kolorowo, słodko i kwaśno.
Organizatorzy: Katarzyna Kozicka, Anna Brzezińska, Alicja Biedrzycka
17 października odbyło się w naszej szkole spotkanie z absolwentem Panem Jakubem Markiem. Nasz absolwent jest lekarzem i pracuje w szpitalu na Banacha. Uczniowie dowiedzieli się od naszego gościa jak wyglądają studia medyczne, praca w szpitalu na różnych oddziałach. Pan Jakub udzielił rad które pomogą naszym uczniom w osiągnięciu sukcesu.
Małgorzata Czyż
P.S. W spotkaniu uczestniczyła Dominika Bachurska, również nasza absolwentka oraz lekarz, prywatnie partnerka Kuby.
Foto: Szkolne Koło Fotograficzne
Zorganizowana przez klasę 7c kawiarenka okazała się wielkim sukcesem. Wszyscy uczniowie tej klasy wykazali się dużym zaangażowaniem i aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach. Dzięki temu udało się zebrać 1520,11 zł, które zostaną przekazane na rzecz powodzian.
Dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy. Wspólnymi siłami możemy osiągnąć więcej, a przy tym pomóc potrzebującym.
Wiktoria Stegenka
Foto: Ola Mróz (Szkolne Koło Fotograficzne)
Kontynuujemy realizację programu, tym razem w klasie 5b. Zajmowaliśmy się tajemnicami ulicy Sienkiewicza. Towarzyszyły nam: Ewa Czarny - wychowawczyni klasy oraz Katarzyna Górecka nauczycielka współorganizująca.
Wojciech Guszkowski
Klasa 6a na godzinie wychowawczej rozmawiała na temat odżywiania. Roli składników odżywczych białka, tłuszczów, węglowodanów. Uczniowie zrobili kolorowe kanapki.
Małgorzata Czyż
W październiku uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni do konkursu fotograficznego „W poszukiwaniu jesieni”. Zadaniem konkursowym było wykonanie zdjęcia przedstawiającego jesień, która zawitała do Kanstancina – Jeziorny. Celem konkursu było budzenie zainteresowań przyrodą, rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci, kształtowanie idei fotografowania jako formy spędzania czasu wolnego oraz uwrażliwianie na piękno otaczającego nas miasta i jego okolic.
Zostało zgłoszonych ponad 30 prac, z których członkowie Koła Fotograficznego działającego w naszej szkole pod opieką pana Wojciecha Guszkowskiego wyłonili zwycięzców.
I miejsce Adam Sokalski
II miejsce Zuzanna Woźniak
III miejsce Livia Kazana
Wyróżnienie Weronika Derecka
Wyróżnienie Klaudia Chołuj
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy za udział w konkursie.
Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Alicja Biedrzycka, Justyna Szulc
Z okazji Dnia Drzewa uczniowie klasy 3a wzięli udział w całodziennych warsztatach, podczas których uczyli się jak ważną rolę dla całej Ziemi spełniają drzewa. Podczas spaceru rozpoznawali różne rodzaje drzew oraz zbierali jesienne liście. Wykonali albumy edukacyjne przedstawiające drzewa i ich liście oraz posadzili drzewko – sosnę z nasionka. Będą mogli obserwować jak rośnie.
Alicja Biedrzycka
W dniu 09.10.2024 r w Szkole Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie miała miejsce uroczystość promująca obchody Dnia Języków Obcych. Z tej okazji odbyła się krótka prezentacja języków, których uczniowie mogą uczyć w się w naszej szkole oraz przybliżenie krajów, do których uczniowie mogą wyjeżdżać na wymiany i wycieczki szkolne. Uczniowie klas 7 i 8 przygotowali prezentacje na tematy Niemiec, Francji i Anglii, a uczniowie klas 6-tych mogli je obejrzeć i tym samym podjąć decyzję, co do wyboru kolejnego języka obcego pod koniec szóstej klasy. Nauczyciele uczący języków obcych zapoznali także uczniów z zasadami wymian i wycieczek szkolnych zagranicznych. Mamy nadzieję, że prezentując ciekawe zdjęcia i filmiki z wymian oraz wyjazdów zagranicznych zachęciliśmy także uczniów do aktywnej nauki języków obcych niezbędnych podczas wyjazdów zagranicznych.
Ewa Lasota
Bank zadań na październik z terminem do ostatniego piątku miesiąca.
ZADANIA_EGZAMINACYJNE_PAZDZIERNIK.docx
Nina Majer, Gabriela Rakowska i Marta Błaszczak wystąpiły na Mistrzostwach Świata IDO w Hip Hopie, które odbyły się 9-14 października w Skopje w Macedonii. Duet Niny Majer z 7A, który tworzy z koleżanką Lidią Gieletą uplasował się na miejscu 19 pokonując ponad 70 hiphopowych składów.
Duet, który tworzą Gabi Rakowska 7A z Martą Błaszczak z 7C zajął 23 miejsce, pokonując niemal 70 innych hiphopowych par.
W sumie w tej kategorii zaprezentowało się niemal 100 duetów z całego świata.
Nina, Gabi i Marta na co dzień trenują w hiphopowym zespole Konst Crew Juniors, który w kwietniu 2024 roku zajął 5 miejsce w kategorii formacji na Mistrzostwach Polski IDO. Dziewczyny mają na swoich kontach wiele występów i sukcesów w różnych kategoriach.
Anita Blinkiewicz
Nagrody Burmistrza z tej okazji otrzymali w Szkole Podstawowej nr 2: Katarzyna Chiszko - dyrektor szkoły, Agata Bińkowska - nauczycielka, Katarzyna Furmańska - nauczycielka. GRATULUJEMY!!!
Tytuł Nauczyciela Mianowanego otrzymali: Karolina Piekarniak, Paulina Wolak, Katarzyna Górecka, Edyta Wyszogrodzka, Przemysław Ogórek, Maciej Skrzypczak. GRATULUJEMY!!!
Warsztaty plastyczne w klasie 3c
W czwartek w klasie 3c odbyły się warsztaty plastyczne „Jesienny wazonik”, podczas których uczniowie wykonali kolorowe wazony. Przed przystąpieniem do pracy wspólnie omówiliśmy zasady pracy. W jesiennej atmosferze, powstawały piękne kolorowe prace.
Po zakończeniu warsztatów mieliśmy okazję wspólnie posprzątać jesienny bałagan.
Towarzyszył nam uśmiech i świetna zabawa. Tak rozpoczęliśmy tegoroczny cykl warsztatów.
Katarzyna Górecka
Uczniowie z klasy 2b wykonali pracę plastyczną, aby uczcić Dzień Drzewa. Podczas lekcji udało się stworzyć drzewo w czterech porach roku. Taka inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego, jaką rolę pełnią drzewa dla funkcjonowania naszej planety. Przy okazji ćwiczyliśmy także pracę w zespole.
Karolina Piekarniak
List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
14 października 2024
Życzenia z okazji
Dnia Edukacji Narodowej
Szanowni Państwo!
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy serdeczne gratulacje, podziękowania i życzenia wszystkim nauczycielom. Dziękujemy za to, że pełnią Państwo misję kształcenia oraz wychowywania dzieci i młodzieży. Dziękujemy za troskliwość, zaangażowanie i dbałość o tworzenie bezpiecznych i możliwie najlepszych warunków rozwoju kolejnych pokoleń Polaków.
Oficjalna nazwa dzisiejszego święta odwołuje się do zasług Komisji Edukacji Narodowej, powołanej 251 lat temu. Jednak jego zwyczajowe określenie – Dzień Nauczyciela – stawia w centrum tego wydarzenia właśnie Państwa: nauczycieli i wychowawców, opiekunów, pedagogów, psychologów i logopedów – wszystkich pracowników oświaty.
Co roku 14 października wszyscy myślimy z uznaniem o tym, co Państwu zawdzięczamy jako dawni lub obecni uczniowie. Ze wzruszeniem wspominamy własnych mistrzów z lat szkolnych oraz nauczycieli naszych dzieci. Odgrywają bowiem Państwo niezwykle ważną rolę w edukacji i rozwoju, a także kształtowaniu postaw, systemów wartości, charakterów i wrażliwości młodych ludzi. I za tę codzienną wspaniałą pracę, którą podejmują Państwo dla dobra innych, chcemy dzisiaj
z serca podziękować.
W tym szczególnym dniu życzymy wszystkim nauczycielom zdrowia, satysfakcji z dokonań uczniów i wielu osobistych sukcesów. Życzymy Państwu entuzjazmu i pasji, ale też wytrwałości w pełnieniu wymagających obowiązków zawodowych. Wszystkiego najlepszego!
Z wyrazami szacunku i sympatii,
Agata Kornhauser–Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
Szkolny Klub Wolontariatu zaprasza w szczególności uczniów klas VI-VIII do udziału w naszych akcjach. Pomagamy naszej szkolnej społeczności oraz lokalnej. Najbardziej aktywni wolontariusze którzy przepracują minimum 30 godzin mogą uzyskać dodatkowe punktu do liceum. Przez cały rok szkolny zbieramy tusze, pomagamy w zerówkach, bibliotece oraz w świetlicy. Od początku listopada ruszamy ze zbiórką karmy dla schroniska Koci Azyl w Konstancinie oraz grabieniem liści w hospicjum przy ul. Piasta. Wszystkie akcje zapisywane są u Pani Żanety Misiak w bibliotece szkolnej. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z opiekunami szkolnego wolontariatu: Pani Barbara Rutkowska i Pan Jan Nowacki.
Szkolny wolontariat
Jan Nowacki
Uczniowie z klas 5b i 6c mieli okazję uczestniczyć w niezapomnianej wycieczce do Bałtowa. Jedną z atrakcji był Park Dinozaurów, gdzie dzieci mogły przenieść się w czasie, podziwiając imponujące repliki prehistorycznych gadów. Następnie udaliśmy się na Zoo Safari, gdzie młodzi podróżnicy mieli szansę podziwiać dzikie zwierzęta z różnych zakątków świata, a nawet pogłaskać niektóre z nich.
Wycieczka była pełna emocji dzięki licznym atrakcjom, takim jak park rozrywki oraz interaktywna gra inspirowana światem Jurassic World, która pozwoliła uczniom wcielić się w odkrywców zaginionego świata. Dzieci wróciły pełne radości oraz zadowolone z tego pełnego wrażeń dnia.
W dniach 30 września i 1 października 2024 roku odbył się w świetlicy szkolnej turniej układania puzzli. Wzięło w nim udział 35 uczniów z klas pierwszych. Ich zadaniem było ułożenie przygotowanego zestawu puzzli składającego się z 30 elementów, w jak najkrótszym czasie.
Puzzle to taka czarodziejska układanka, która usprawnia koordynację wzrokowo – ruchową, poprawia pamięć, a także uczy cierpliwości i wytrwałości. Jest wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.
Wyniki turnieju: I miejsce – Maria Ćwikła II miejsce – Sara Rahnama - Hezavah III miejsce – Anna Szlapańska wyróżnienie – Alicja Nawała, Tymon Dybowski, Benjamin Ziółek
Wręczenie nagród odbyło się we wtorek, 8 października. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy - medale.
Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w turnieju. Gratulujemy osiągniętych wyników i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach świetlicowych.
Wychowawcy świetlicy
W Szkole Podstawowej nr 2 ruszył nowy program edukacyjny zatytułowany "Moja Mała Ojczyzna", przeznaczony dla uczniów klas od czwartej do ósmej. Celem programu jest przybliżenie uczniom historii oraz zabytków naszego miasta poprzez zajęcia terenowe, prowadzone przez nauczyciela historii.
Pierwszy etap zajęć nosił tytuł „Tajemnice ulicy Sienkiewicza” i był skierowany do uczniów klas czwartych oraz piątych. W ramach tych warsztatów uczniowie mieli okazję zapoznać się z zabytkami znajdującymi się przy ulicy Sienkiewicza, poznając ich historię oraz znaczenie dla naszej lokalnej społeczności. Podczas zajęć uczniowie korzystali z kart pracy, opracowanych specjalnie na tę okazję przez pana Wojciecha Guszkowskiego, co ułatwiło im aktywne uczestnictwo i rozwijało ich zainteresowanie lokalną historią.
Program „Moja Mała Ojczyzna” pozwala młodym ludziom odkrywać fascynujące miejsca związane z ich najbliższym otoczeniem, budując jednocześnie poczucie tożsamości i dumy z historii naszego miasta.
W trakcie naszej zajęć poznaliśmy następujące zabytki oraz Miejsca Pamięci:
• Willa Pod Dębem – Zbudowana w 1902 roku dla dr. Józefa Laskowskiego, prawdopodobnie według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. W 1914 roku stała się własnością Józefy z Iwaszkiewiczów hr. Dąmbskiej.
• Willa Szwajcarka – Jeden z pierwszych pensjonatów wybudowanych w Konstancinie w 1889 roku przez Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Letniczych, pierwotnie pełniący funkcję siedziby zarządu.
• Willa Natemi – Nazwa pochodzi od imion Natalii i Emila Landsbergów, którzy kupili ją w 1930 roku.
• Willa Moja – Zbudowana w 1901 roku dla warszawskiego aptekarza Karola Nowodworskiego, wcześniej nosiła nazwę „Elżbiecin”.
• Willa Taira – Powstała po 1908 roku dla Karola i Stefanii Pošepnych. Karol Pošepny był przedsiębiorcą, który prowadził fabrykę maszyn i pomp.
• Willa Leliwa – Zbudowana między 1910 a 1914 rokiem dla Janiny z Kostrzewskich. Uznawana była za najbardziej elegancki pensjonat w Konstancinie.
• Willa Izyhali – Nazwa pochodzi od imion córek Władysława Paschalskiego, Izy i Haliny.
• Willa Muszka – Zbudowana prawdopodobnie przed 1911 rokiem według projektu właściciela, Bronisława Colonna-Czosnowskiego.
• Willa Maryla – Zbudowana przez Józefa Piusa Dziekońskiego jako jeden z pierwszych pensjonatów Konstancina.
• Willa Świt – Kupiona w 1920 roku przez Stefana Żeromskiego, który zamieszkał w niej ze swoją żoną Anną i córką Moniką.
Każda z tych willi jest wyjątkowym świadectwem historii i rozwoju Konstancina-Jeziorny, będąc jednocześnie przykładem architektonicznego kunsztu i bogactwa kulturowego regionu.
• Wieża ciśnień – Wzniesiona w 1899 roku przez Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Letniczych.
Poznaliśmy również historię pomnika katyńskiego, poświęconego mieszkańcom zamordowanym przez NKWD w 1940 roku w Związku Sowieckim. Pomnik ten nazywany jest także „Dębami Katyńskimi” z powodu 14 dębów, które zostały posadzone wokół, poświęconych naszym Bohaterom. Nasza szkoła regularnie organizuje pod tym pomnikiem uroczystości patriotyczne, oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.
Przy ulicy Sienkiewicza znajduje się także skwer imienia profesora Mariana Weissa, wybitnego ortopedy i inicjatora powstania legendarnego szpitala STOCER. Dowiedzieliśmy się również, że dzisiejsza Aleja Miłośników Konstancina biegnie po dawnym nasypie kolejowym, którym kolejka wąskotorowa woziła cegłę z cegielni Obory. Pomysłodawcą tego projektu była dyrektor szkoły, pani Katarzyna Chiszko, we współpracy z naszym nauczycielem historii, panem Wojciechem Guszkowskim, który również pełni funkcję opiekuna koła TRAPER.
Klasy czwarte zakończyły swoje lekcje terenowe prowadzone we wrześniu. Teraz pora na klasy piąte, które będą poznawały nasze miasto w październiku.
W dniu 27 października w naszej szkole odbyły się obchody „Światowego Dnia Jabłka”. Ten wyjątkowy dzień miał na celu zapoznanie dzieci z wartościami odżywczymi jabłek oraz zachęcenie ich do zdrowego odżywiania.
Natalia Dul
Anna Brzezińska
Katarzyna Kozicka
Powered by aSc EduPage