W Szkole Podstawowej nr 2 ruszył nowy program edukacyjny zatytułowany "Moja Mała Ojczyzna", przeznaczony dla uczniów klas od czwartej do ósmej. Celem programu jest przybliżenie uczniom historii oraz zabytków naszego miasta poprzez zajęcia terenowe, prowadzone przez nauczyciela historii.
Pierwszy etap zajęć nosił tytuł „Tajemnice ulicy Sienkiewicza” i był skierowany do uczniów klas czwartych oraz piątych. W ramach tych warsztatów uczniowie mieli okazję zapoznać się z zabytkami znajdującymi się przy ulicy Sienkiewicza, poznając ich historię oraz znaczenie dla naszej lokalnej społeczności. Podczas zajęć uczniowie korzystali z kart pracy, opracowanych specjalnie na tę okazję przez pana Wojciecha Guszkowskiego, co ułatwiło im aktywne uczestnictwo i rozwijało ich zainteresowanie lokalną historią.
Program „Moja Mała Ojczyzna” pozwala młodym ludziom odkrywać fascynujące miejsca związane z ich najbliższym otoczeniem, budując jednocześnie poczucie tożsamości i dumy z historii naszego miasta.
W trakcie naszej zajęć poznaliśmy następujące zabytki oraz Miejsca Pamięci:
• Willa Pod Dębem – Zbudowana w 1902 roku dla dr. Józefa Laskowskiego, prawdopodobnie według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. W 1914 roku stała się własnością Józefy z Iwaszkiewiczów hr. Dąmbskiej.
• Willa Szwajcarka – Jeden z pierwszych pensjonatów wybudowanych w Konstancinie w 1889 roku przez Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Letniczych, pierwotnie pełniący funkcję siedziby zarządu.
• Willa Natemi – Nazwa pochodzi od imion Natalii i Emila Landsbergów, którzy kupili ją w 1930 roku.
• Willa Moja – Zbudowana w 1901 roku dla warszawskiego aptekarza Karola Nowodworskiego, wcześniej nosiła nazwę „Elżbiecin”.
• Willa Taira – Powstała po 1908 roku dla Karola i Stefanii Pošepnych. Karol Pošepny był przedsiębiorcą, który prowadził fabrykę maszyn i pomp.
• Willa Leliwa – Zbudowana między 1910 a 1914 rokiem dla Janiny z Kostrzewskich. Uznawana była za najbardziej elegancki pensjonat w Konstancinie.
• Willa Izyhali – Nazwa pochodzi od imion córek Władysława Paschalskiego, Izy i Haliny.
• Willa Muszka – Zbudowana prawdopodobnie przed 1911 rokiem według projektu właściciela, Bronisława Colonna-Czosnowskiego.
• Willa Maryla – Zbudowana przez Józefa Piusa Dziekońskiego jako jeden z pierwszych pensjonatów Konstancina.
• Willa Świt – Kupiona w 1920 roku przez Stefana Żeromskiego, który zamieszkał w niej ze swoją żoną Anną i córką Moniką.
Każda z tych willi jest wyjątkowym świadectwem historii i rozwoju Konstancina-Jeziorny, będąc jednocześnie przykładem architektonicznego kunsztu i bogactwa kulturowego regionu.
• Wieża ciśnień – Wzniesiona w 1899 roku przez Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Letniczych.
Poznaliśmy również historię pomnika katyńskiego, poświęconego mieszkańcom zamordowanym przez NKWD w 1940 roku w Związku Sowieckim. Pomnik ten nazywany jest także „Dębami Katyńskimi” z powodu 14 dębów, które zostały posadzone wokół, poświęconych naszym Bohaterom. Nasza szkoła regularnie organizuje pod tym pomnikiem uroczystości patriotyczne, oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.
Przy ulicy Sienkiewicza znajduje się także skwer imienia profesora Mariana Weissa, wybitnego ortopedy i inicjatora powstania legendarnego szpitala STOCER. Dowiedzieliśmy się również, że dzisiejsza Aleja Miłośników Konstancina biegnie po dawnym nasypie kolejowym, którym kolejka wąskotorowa woziła cegłę z cegielni Obory. Pomysłodawcą tego projektu była dyrektor szkoły, pani Katarzyna Chiszko, we współpracy z naszym nauczycielem historii, panem Wojciechem Guszkowskim, który również pełni funkcję opiekuna koła TRAPER.
Klasy czwarte zakończyły swoje lekcje terenowe prowadzone we wrześniu. Teraz pora na klasy piąte, które będą poznawały nasze miasto w październiku.
galeria