W dniach egzaminów ósmoklasisty (13.05 - 15.05.25 r.) bus szkolny nie kursuje.
Aktualności
Bus szkolny
12.05.2025
Egzaminy ósmoklasisty
12.05.2025
80. Rocznica zakończenia II Wojny Światowej
12.05.2025Tegoroczne obchody 80. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej odbyły się tradycyjnie na cmentarzu parafialnym w Skolimowie, gdzie przed kwaterą żołnierzy poległych w 1939 roku wartę honorową pełnili strażnicy miejscy. W hołdzie poległym biało-czerwony wieniec złożyła delegacja Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego, która była organizatorem uroczystości. Reprezentowali ją uczniowie oraz nauczyciele historii – Anna Woźniak i Wojciech Guszkowski.
Podróż na Islandię
12.05.2025Kolejnym działem w podręczniku klasy 2 jest poznanie najciekawszych wysp na świecie. Pani Świątek, która była uczestniczką mobilności zagranicznej w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, odwiedziła tę wyspę. W ramach projektu poznała i obserwowała islandzki system edukacji oraz rozwijała swoje kompetencje. Przy okazji wyjazdu postanowiła zwiedzić tą niezwykłą wyspę, a dziś nam o tym opowiedziała. Zobaczyliśmy niezwykłe krajobrazy jakie występują na Islandii, góry, wulkany, lodowce oraz wodospady. Największe wrażenie zrobiło nagranie wybuchającego gejzeru. Na koniec prezentacji klasa została poczęstowana słodkościami z lukrecją oraz suszoną rybą (łupacz) które pani Elżbieta przywiozła z Islandii. Serdecznie dziękujemy.
Karolina Piekarniak
Dzień Bezpieczeństwa
12.05.2025Uczniowie na lekcjach przypominali zasady bezpiecznego zachowania w szkole i na drodze, rysowali plakaty i znaki związane z bezpieczeństwem.
Efekty pracy uczniów zostały przedstawione całej społeczności szkolnej.
Dorota Raczkowska
Święta majowe w edukacji wczesnoszkolnej
08.05.2025W minionym tygodniu podczas lekcji, uczniowie przypomnieli sobie jakie święta obchodzimy na początku maja: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 maja. Dzieci wykonały także piękne prace plastyczne. Zapraszamy do galerii.
Wychowawczynie
5
Zrealizowaliśmy program profilaktyczny SOS!
08.05.2025DZIAŁAJ – Zauważ Zatroszcz się Powiedz
W ostatnich tygodniach niektóre klasy Naszej szkoły wzięły udział w programie SOS – niezwykle ważnej inicjatywie we współpracy z Instytutem Psychiatrii i Neurologii.
W ramach programu:
oglądaliśmy poruszające filmy,
prowadziliśmy szczere rozmowy,
wypełnialiśmy testy pomagające zrozumieć objawy depresji,
składaliśmy Deklaracje Kontaktu, by zgłosić chęć rozmowy,
spotykaliśmy się z pedagogiem i psychologiem,
uczyliśmy się, jak wspierać siebie i innych.
Dziękujemy wszystkim uczniom za odwagę , zaangażowanie i empatię
Cieszymy się, że mogliśmy razem stworzyć bezpieczną przestrzeń do rozmowy i refleksji.
Pamiętajcie – nie jesteście sami. Zawsze warto rozmawiać.
DZIAŁAJ – Zauważ Zatroszcz się Powiedz
Zespół pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Konstytucja 3 MAJA
07.05.2025Dnia 05 maja 2025 roku w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z kolejną rocznicą uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. Był to pierwszy taki dokument w Europie, a drugi na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kraj zrujnowany wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, sejm skłócony. W takiej atmosferze znaleźli się w Polsce ludzie, którzy dostrzegli zło w kraju i grożące niebezpieczeństwo utraty niepodległości. Polscy patrioci z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim na czele, po wielu trudach uchwalili akt, który wprowadzał prawdziwą wolność, jednocześnie likwidują to, co niszczyło Polskę i ciągnęło ją na dno Europy.
Uroczystość przygotowali:
Oprawa muzyczna - Pan Roman Rudowski wraz z chórem;
dekoracje - Panie: Iwona Wojewoda, Dorota Raczkowska, Anna Brzezińska;
relacja fotograficzna - Szkolne Koło Fotograficzne pod opieką Pana Wojciecha Guszkowskiego;
przygotowanie sali - Pani Jolanta Mikulska, Panowie: Marcin Matyjasiak, Bartosz Wilczak, Jan Nowacki;
prowadzący - Hanna Jaworska, Szymon Michalski klasa 6c
recytacja - Aniela Ignacik, Tymoteusz Kamać, Michał Trakul, Igor Moryson-Kowalski klasa 5a;
przygotowanie scenariusza i relacja na stronę internetową - Anna Woźniak;
Podziękowania dla wychowawców najmłodszych klas naszej szkoły za przygotowanie okolicznościowych flag i dekoracji.
Nasi finaliści w XII Mistrzostwach Dolnego Śląska w Sudoku
07.05.2025Z ogromną radością informujemy, że troje naszych uczniów zakwalifikowało się do finału XII Mistrzostw Dolnego Śląska w Sudoku. Są to:
Klasy 1-3: Inka Szlesinger, kl. 3c
Klasy 4-6: Natalia Michalska, kl. 6c
Szymon Michalski, kl. 6c
Finał tradycyjnie odbędzie się we Wrocławiu w dniu 8 czerwca (niedziela). Wszelkie informacje dostępne są na stronach:
https://www.facebook.com/mistrzostwasudoku/
Serdecznie gratulujemy i jesteśmy z Was dumni.
Biblioteka szkolna
Konkurs „Mistrz alfabetu”
07.05.2025W poniedziałek, 6 maja 2025 roku, odbyło się w świetlicy szkolnej wręczenie nagród za konkurs MISTRZ ALFABETU. W rywalizacji wzięło udział 45 uczniów klas pierwszych.
Od września 2024 roku dzieci uważnie słuchały wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej. Każdy kolejny wiersz poświęcony był innej literze i znajdował się w osobnej książeczce. Po wysłuchaniu utworu, dzieci wymieniały wyrazy rozpoczynające się poznaną literą. Wyrazy nie mogły się powtarzać.
Po podliczeniu punktów, wyłoniono zwycięzców: 1 miejsce – Alicja Nawała, 2 miejsce – Benjamin Ziółek, 3 miejsce – Amelia Raczyńska, wyróżnienie – Sara Rahnama - Hezavah.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu zaangażowania i zachęcamy do udziału w kolejnych turniejach świetlicowych.
Wychowawcy świetlicy:
Katarzyna Kozicka i Katarzyna Tyc
Warsztaty klubu Ciekawskiego
05.05.2025W kwietniu, w szkolnej bibliotece odbyły się warsztaty świąteczne, zorganizowane przez Klub Ciekawskiego.
Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję stworzyć świąteczne kurczaki z bawełny, filcu oraz kulki silikonowej i tasiemki. Użyto także nożyczek, igieł, szpilek oraz nici.
Warsztaty zgromadziły członków Klubu, zainteresowanych rękodziełem i tworzeniem własnoręcznych dekoracji wielkanocnych. Zastosowaliśmy różne techniki pracy z filcem, w tym wycinanie kształtów i zszywanie elementów.
Praca z filcem, bawełną oraz kulką silikonową okazała się ciekawym i relaksującym zajęciem, pozwalającym na rozwinięcie kreatywności i zdolności manualnych. Uczestnicy z zaangażowaniem tworzyli unikatowe ozdoby, które będą stanowić osobisty akcent w ich świątecznych dekoracjach.
Atmosfera podczas warsztatów była miła i twórcza. Członkowie Klubu Ciekawskiego chętnie dzielili się pomysłami i wzajemnie sobie pomagali. Warsztaty te były nie tylko okazją do nauki nowych umiejętności, ale również do integracji i spędzenia czasu w świątecznym nastroju.
Podsumowując, warsztaty świąteczne Klubu Ciekawskiego można uznać za udane. Uczestnicy z satysfakcją opuszczali spotkanie z własnoręcznie wykonanymi kurczakami, gotowi do dekorowania swoich domów na nadchodzące święta.
Biblioteka Szkolna
4
Lato w mieście
05.05.2025
Zjednoczmy siły dla lepszej szkoły!
30.04.2025Jesteśmy dumni, że Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”! Dzięki temu możemy zyskać cenne wsparcie w walce z przemocą rówieśniczą.
Potrzebujemy Waszych głosów, aby zdobyć to wsparcie! Głosujcie na naszą szkołę codziennie od 28 kwietnia do 9 maja i pomóżcie nam stworzyć bezpieczniejsze miejsce dla wszystkich uczniów.
Zajrzyjcie na https://www.przerwij-krag-przemocy.pl/ (https://www.przerwij-krag-przemocy.pl/) i oddajcie głos! Każdy z Was może przyczynić się do pozytywnych zmian! Dziękujemy za Wasze wsparcie!
Zespół Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
Strój galowy
30.04.2025
Omnibusek matematyczny
30.04.2025W poniedziałek, 28 kwietnia 2025 roku, odbyło się w świetlicy szkolnej wręczenie nagród za konkurs „OMNIBUSEK MATEMATYCZNY”.
W zmaganiach matematycznych wzięło udział 27 uczniów z klas pierwszych. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych. Każdy z uczestników miał do rozwiązania test składający się z 9 zadań zamkniętych i 5 zadań otwartych.
Wyniki turnieju: 1 miejsce – Zofia Tarczoń, 2 miejsce – Antonina Sadło, 3 miejsce – Alicja Nawała, wyróżnienie – Evelina Kovalyshyn, Liliana Nowocińska, Franciszek Górecki.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom ich zaangażowania i osiągniętych wyników. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do laureatów, którzy wykazali się wyjątkową wiedzą oraz umiejętnościami matematycznymi.
Wychowawcy świetlicy:
Katarzyna Kozicka i Katarzyna Tyc
Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej - wyniki
30.04.2025
Czas na zmiany!
29.04.2025Nasza szkoła ma szansę na dołączenie do projektu „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole” i zdobycie wsparcia, które pomoże nam w walce z przemocą! To doskonała okazja, by poprawić bezpieczeństwo i komfort nauki dla wszystkich uczniów.
Jak możecie pomóc? Głosujcie na naszą szkołę codziennie od 28 kwietnia do 9 maja! Każdy głos to krok w stronę lepszej przyszłości dla naszych dzieci.
Wejdźcie na https://www.przerwij-krag-przemocy.pl/ (https://www.przerwij-krag-przemocy.pl/) i pokażcie, że zależy Wam na bezpieczeństwie w szkole! Razem możemy wiele zmienić!
Zespół Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
Razem możemy przerwać krąg przemocy!
28.04.2025Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele! Nasza szkoła bierze udział w wyjątkowym projekcie „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”. Aby zdobyć wsparcie od ekspertów i cenne materiały, potrzebujemy Waszych głosów!
Od 28 kwietnia do 9 maja codziennie możecie głosować na naszą szkołę! Pamiętajcie, że każdy głos się liczy! Razem możemy stworzyć bezpieczniejsze i bardziej wspierające środowisko dla naszych uczniów.
Wejdźcie na stronę: https://www.przerwij-krag-przemocy.pl/ (https://www.przerwij-krag-przemocy.pl/) i zagłosujcie na nas!
Zachęćcie swoich znajomych i bliskich do wsparcia naszej inicjatywy! Działajmy razem!
Zespół Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Kochani Uczniowie!
28.04.2025Z radością informujemy, że Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”, organizowanym przez Uniwersytet SWPS, Fundację UNIQA oraz RESQL. To wyjątkowa szansa, aby zdobyć wsparcie specjalistów oraz cenne materiały do walki z przemocą w naszej szkole! 💪❤️
Aby to osiągnąć, potrzebujemy WASZYCH GŁOSÓW! Od 28 kwietnia do 9 maja codziennie będziemy prosić Was o oddanie głosów na naszą szkołę. To właśnie pierwsze 100 placówek, które zdobędą najwięcej głosów, otrzyma pakiet RESQL o łącznej wartości 600 tys. zł, w skład którego wchodzą:
✅ Aplikacja dla uczniów do anonimowego zgłaszania problemów
✅ Szkolenie dla kadry pedagogicznej
✅ Scenariusze lekcji poświęconych przemocy
✅ Sprawnie działający system dla nauczycieli do reagowania na wszelkie nadużycia
Jak możecie pomóc? To proste!
Wejdźcie na stronę: przerwij-krag-przemocy.pl
https://www.przerwij-krag-przemocy.pl/ (https://www.przerwij-krag-przemocy.pl/)
Kliknijcie „Zagłosuj na szkołę”.
Znajdźcie naszą szkołę na liście i oddajcie głos.
Pamiętajcie, głosować można raz dziennie! Zachęcajcie również swoich znajomych, uczniów, nauczycieli i rodziców do wsparcia naszej inicjatywy.
Razem możemy przerwać krąg przemocy! 🌍
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
Zespół Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
Aktualności
Co nowego w szkole?2025 – Rok Stefana Żeromskiego
- 31.03.2025
Dla uczczenia naszego Patrona, Koło Fotograficzne pod kierunkiem p. Wojciecha Guszkowskiego, opracowało projekt okolicznościowego magnesu. Autorką projektu jest Natalia Sokalska, uczennica klasy 7c, członkini naszego koła. Projekt finansowo wsparła nasza niezastąpiona Rada Rodziców – Dziękujemy. Druku podjęła się firma naszego rodzica p. Łukasza Bernaciaka – Dziękujemy.
Za zgodą Rady Rodziców w porozumieniu z p. Dyrektor, magnesiki jako cegiełki, będą rozprowadzane przez członków koła od poniedziałku 31 marca 2025 roku. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na doposażenie w sprzęt naszego Koła Fotograficznego. Proponujemy minimalny koszt cegiełki 5 zł.
Polsko-włoskich aktywności ciąg dalszy
- 31.03.2025
Czwartek 27 marca – to kolejny pełen atrakcji dzień pobytu gości z Gangi w Konstancinie-Jeziornie. Rano spotkaliśmy się w Urzędzie Gminy z Burmistrzem – Panem Michałem Wiśniewskim. W tym spotkaniu wzięli udział także uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1, którzy w ramach programu Erasmus+ goszczą u siebie uczniów i nauczycieli z Palermo na Sycylii – jak widać, świat okazuje się być naprawdę mały
Ze spotkania ruszyliśmy do Kazimierza Dolnego – chcieliśmy pokazać naszym gościom to jedno z bardziej urokliwych polskich miast – uczniowie wysłuchali krótkiej historii miasta oraz legendy o kogucie, zachwycili się rynkiem wraz kamienicami – Przybyłowską i Celejowską oraz ruinami średniowiecznego zamku, przepięknymi spichlerzami, klimatyczną Kuncewiczówką, do której przeszliśmy wąwozem Małachowskiego. Podczas spaceru zwróciliśmy uwagę na ciekawą i zróżnicowaną architekturę miasta, liczne galerie z interesującymi obrazami, a także spędziliśmy trochę czasu nad Wisłą. Nie zabrakło czasu na zakupy – zazwyczaj z Kazimierza turyści wracają z legendarnym kogutem ze słynnej piekarni Sarzyńskich. My też tak zrobiliśmy.
Katarzyna Furmańska
Wieści z Paryża 2
- 27.03.2025
We wtorek i środę uczniowie z dwóch konstancińskich szkół kontynuują zwiedzanie Paryża i Saint-Germain-en-Laye. We wtorek uczniowie uczestniczyli w zajęciach w szkole, a następnie udali się do Paryża do dzielnicy Montmartre, gdzie podziwiali Sacré-Coeur i piękne widoki na Paryż. Następnie uczniowie zostali oficjalnie powitani w Ratuszu przez władze miasta.
W środę uczniowie zwiedzili zamek i kościół w Saint-Germain.
W kolejnych dniach czekają inne atrakcje.
Ewa Lasota
1
Srebro w piłce siatkowej
- 27.03.2025
Ogromnym sukcesem zakończyły się powiatowe zawody w piłce siatkowej chłopców rozegrane w dniu 26.03.2025 r. w naszej hali. Chłopcy z SP2 Konstancin pokonali szkołę z Józefosławia i Uwielin, ulegając jedynie drużynie z Chylic. Nasza reprezentacja ostatecznie uplasowała się na II miejscu na 6 startujących zespołów.
Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom.
Nauczyciel wf, Jan Nowacki
1
Odznaka „Szkoły eTwinning”
- 27.03.2025
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie otrzymała odznakę „Szkoły eTwinning”. Znaleźliśmy się wśród 58 polskich placówek. Jak można przeczytać na stronie: https://etwinning.pl/.../odznaki-szkoly-etwinning-2025...
„Ta Odznaka podkreśla wyjątkowe osiągnięcia całej placówki, niezwykle efektywną pracę całego zaangażowanego zespołu nauczycieli oraz inspirującą kreatywność i zaangażowanie!”
Katarzyna Furmańska
Spotkanie grupy eTwinning
- 27.03.2025
Projekt „Temples Adventure – A Journey Through Three Cultures”
W środę 26 marca grupa uczniów z klasy 6a i 6b pod opieką p. Urszuli Ludwin uczestniczyła w spotkaniu online – uczniowie z Malty wybrali sią na wyspę Gozo – stamtąd połączyli się z innymi szkołami z projektu i zaprezentowali obiekt Ġgantija – stanowisko archeologiczne na wyspie, które w 1980 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowały się tam dwie megalityczne świątynie, zaliczane do najstarszych wolno stojących budowli na świecie.
Weronika, Natalia, Klara i Ignacy przygotowali swoją notatkę z tego spotkania: „połączyliśmy się z Maltą i Grecją. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się o cudownych świątyniach (…) które są w projekcie „Temples Adventure”. Pani (…) zaprezentowała nam ruiny, które uważane są za świątynie. Opowiedzieliśmy też o naszej wycieczce do Lublina, gdzie zwiedziliśmy kościół z freskami”.
Katarzyna Furmańska
Polscy i włoscy uczniowie (nie tylko) na wycieczce
- 27.03.2025
W środę 26 marca polscy i włoscy uczniowie spędzili bardzo efektywnie i pracowicie. Poranek rozpoczęli w szkole od pracy w zespołach międzynarodowych nad propozycjami logo projektu „Roots and Wonders: Discovering our Natural and Cultural Heritage”.
Ze względu na specyfikę i tematykę projektu ważne jest dla nas zwrócenie uwagi na kulturę i tradycję, dlatego też na środę mieliśmy zaplanowaną wizytę w Muzeum Wsi Radomskiej – tam, od razu po przyjeździe, rozpoczęliśmy warsztaty „Od rośliny do tkaniny”. Uczniowie otrzymali drewniane krosna, duże igły i drewniane grzebienie, a po krótkiej instrukcji szybko przystąpili do tkania zakładek do książek – różnorodność kolorów i bogactwo wzorów pokazało, z jak kreatywną grupą mamy do czynienia.
Po warsztatach zwiedziliśmy skansen – obejrzeliśmy chałupy kryte strzechą i domy zamożnych właścicieli, odwiedziliśmy mieszkające w skansenie zwierzęta gospodarskie, widzieliśmy maszyny i pojazdy oraz piękny, prawie 300-letni drewniany kościół z imponującym wnętrzem.
Ten dzień uświadomił nam, że mamy ciekawą i bogatą historię oraz rzemiosło.
Katarzyna Furmańska
10
Koszt obiadów - kwiecień 2025
- 26.03.2025
U W A G A!
Koszt obiadów w kwietniu:
Szkoła Podstawowa: 181 x 10 zł. = 180 zł.
Klasa 0: 20 x 14 zł. = 280 zł.
Wizyta gości z Gangi trwa
- 26.03.2025
We wtorek 25 marca polscy i włoscy uczniowie pojechali na wycieczkę do Warszawy. Towarzyszyli im pani Edyta Wyszogrodzka, pani Maria Sottile, pan Francesco Serio i pan Maciej Skrzypczak. Pierwszym punktem programu był Pałac Kultury i Nauki i wjazd na taras widokowy – stamtąd można podziwiać stolicę z 30 piętra – z wysokości 114 metrów.
Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach wielkanocnych w Muzeum Etnograficznym – poznawali tajemnice związane z tradycjami i zwyczajami tych Świąt oraz wykonali ciekawą świąteczną ozdobę. Po zajęciach obejrzeli Park Saski, Grób Nieznanego Żołnierza oraz udali się spacerem na Stare Miasto, oglądając po drodze Pałac Prezydencki oraz Zamek Królewski. Tam czekała na nich gra miejska – uczniowie w parach międzynarodowych wylosowali zadania, które przybliżyły im tajemnice warszawskiej Starówki – wykonane przez nich zadania zostaną włączone w realizowany projekt eTwinning „Roots and Wonders: Discovering our Cultural and Natural Heritage”.
Ten słoneczny dzień należał do intensywnych, ale z pewnością udanych.
Katarzyna Furmańska
1
I Festiwal Piosenki Wiosennej
- 26.03.2025
Wieści z Paryża
- 26.03.2025
W ramach szkolnej wymiany uczniowie dwóch szkół z Konstancina-Jeziorny wyruszyli do francuskiego miasta Saint-Germain-en-Laye we Francji. Pierwszy dzień pobytu we Francji uczniowie spędzili w rodzinach, które serdecznie przyjęły naszych uczniów. Następnie w poniedziałek uczniowie wyruszyli do Paryża, gdzie zwiedzili Wieżę Eiffla i Muzeum Louvre, a także płynęli statkiem po Sekwanie, z której podziwiali piękne zabytki Paryża.
Ewa Lasota
#laboratoriaprzyszłości
- 26.03.2025
Uczniowie z klasy 2b, zrealizowali kolejne zadanie przy użyciu mat z #kodowanienadywanie. Praca odbyła się w podgrupach 2-3 osobowych, aby finalnie stworzyć jedną pracę. Zadaniem jednej osoby z grupy, było zapamiętanie kodu, i przekazanie go innej osobie. Następnie trzeba było odnaleźć pole, na którym należy położyć kartonik na macie do kodowania, w odpowiednim kolorze. Dzięki wspaniałej pracy grupowej, powstał bocian.
Karolina Piekarniak
Lekcja w terenie
- 26.03.2025
Klasa 2b wyruszyła na poszukiwania wiosny w Konstancinie-Jeziornie. Uczniowie zabrali ze sobą ćwiczenia do języka polskiego i na podstawie obserwacji oraz dotyku uzupełnili kartę pracy dotyczącą drzew. Przy okazji mogli powtórzyć warstwy lasu i to, co w nich można znaleźć.
Karolina Piekarniak
Moja Mała Ojczyzna z klasą 4c
- 26.03.2025
Tajemnice ulicy Żeromskiego – historia na wyciągnięcie ręki
We wtorek (25 marca 2025 roku) klasa 4c wyruszyła na niezwykłą wędrówkę w ramach programu „Moja Mała Ojczyzna”. Tym razem młodzi odkrywcy zgłębiali sekrety ulicy Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie. Oprowadzał ich nauczyciel historii oraz autor programu, Wojciech Guszkowski, a towarzyszyła klasie 4c, Katarzyna Utrata, wychowawczyni klasy. Uczniowie, wyposażeni w specjalnie przygotowane karty pracy, wcielili się w rolę badaczy lokalnej historii i architektury.
Już od pierwszych kroków w stronę zabytkowych willi dało się odczuć ekscytację. Każdy budynek miał swoją opowieść, a dzieci z ciekawością odkrywały losy dawnych mieszkańców i unikalne detale architektoniczne. Willa Pallas Athene, majestatyczna i tajemnicza, przyciągała uwagę swoim klasycystycznym charakterem. Willa Anna skrywała historie o dawnych letnikach, którzy przyjeżdżali tu na wakacyjny odpoczynek. Podlasianka i Julia przypominały o arystokratycznej przeszłości miasta, natomiast Helena i Pod Wieżą zachwycały zdobieniami, przenosząc dzieci w świat dawnych letniskowych rezydencji.
Zadania w kartach pracy angażowały młodych historyków – musieli uważnie przyglądać się fasadom budynków, wyszukiwać ozdobne detale, porównywać dawne zdjęcia z rzeczywistością i zapisywać swoje obserwacje. Pytania prowadziły ich przez zagadkowe ścieżki przeszłości, pobudzając wyobraźnię i wrażliwość na lokalne dziedzictwo.
Pod koniec spaceru odbył się konkurs historyczny. Dzieci z zapałem odpowiadały na pytania dotyczące odwiedzonych willi, a emocje sięgały zenitu, gdy nauczyciel ogłaszał zwycięzców. Każdy uczestnik wykazał się niezwykłą spostrzegawczością i zaangażowaniem, co dowodzi, że historia może być fascynującą przygodą.
Wnioski. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że ulica Żeromskiego to żywa opowieść o dawnym Konstancinie, pełna tajemnic i piękna. Spacer pozwolił im nie tylko poznać historię miasta, ale także dostrzec jego architektoniczne perełki i docenić wartość lokalnego dziedzictwa. Wielu uczestników zapowiedziało, że wrócą tu z rodzinami, by podzielić się nowo zdobytą wiedzą.
Ta niezwykła lekcja w terenie na długo pozostanie w pamięci czwartoklasistów – bo najlepiej uczy się tam, gdzie historia ożywa na naszych oczach!
P.S. Przy ulicy Żeromskiego 15, znajduje się od 1958 roku, budynek szkoły, w której uczą się młodzi historycy.
Konkurs pt. „Stwórz własną okładkę do książki”
- 25.03.2025
W dniu 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji biblioteka szkolna ogłasza konkurs pt. „Stwórz własną okładkę do książki”. Pracę należy wykonać własnoręcznie, nie może to być przerysowanie już istniejącej okładki.
Oceniane będą samodzielność, dokładność, pomysłowość, oryginalność.
Prace należy składać w bibliotece szkolnej do 4 kwietnia (piątek).
Kawiarenka klasy 4b
- 25.03.2025
Pierwszy dzień grupy włoskiej wśród uczniów w Szkole podstawowej nr 2
- 25.03.2025
W poniedziałek 24 marca odbyło się oficjalne powitanie włoskich uczniów i nauczycieli w szkole – pani dyrektor Katarzyna Chiszko przedstawiła polskich nauczycieli, którzy będą towarzyszyć gościom podczas aktywności w Konstancinie i na zaplanowanych wycieczkach, przedstawieni zostali także włoscy nauczyciele, głos zabrał dyrektor włoskiej szkoły pan Francesco Serio oraz pani Nicoletta Forestiere – koordynatorka programów Erasmus i eTwinning, podkreślając znaczenie naszej kilkuletniej znajomości, która zaowocowała wizytą uczniów z Gangi w naszej szkole.
Kolejnym punktem programu był udział włoskich uczniów w lekcjach – część uczniów była na lekcji historii i biologii, a część – na lekcji informatyki i matematyki. Następnie cała grupa wzięła udział w grze terenowej, Moja Mała Ojczyzna, przygotowanej przez pana Wojciecha Guszkowskiego. Wsparcie językowe oraz opiekę nad grupą pełniła pani Urszula Ludwin.
Podczas zabawy dzieci, pracując w parach, wykonywały różnorodne zadania, które pozwoliły im lepiej poznać lokalną historię i architekturę. Była to świetna okazja do szlifowania języka angielskiego oraz do nawiązywania nowych przyjaźni poprzez współpracę. Wydarzenie połączyło edukację z dobrą zabawą!
Katarzyna Furmańska, Urszula Ludwin
Goście z Gangi są już w Konstancinie
- 24.03.2025
W niedzielny poranek 23 marca powitaliśmy uczniów i nauczycieli ze szkoły I. C. "F. P. Polizzano" w Gangi na Sycylii. Z grupą 9 uczniów przyjechało 3 nauczycieli, p. Nicoletta Forestiere – koordynatorka programu Erasmus+ oraz eTwinnerka, p. Maria Sottile, nauczycielka i p. Francesco Serio, dyrektor szkoły.
Uczniowie goszczą u uczniów klas 7 i razem będą poznawać kulturę i tradycję Konstancina, Warszawy, Polski oraz realizować projekt eTwinning „Roots and Wonders: Discovering our Cultural and Natural Heritage”.
Po przyjeździe do Konstancina i powitaniu przez Dyrektora Szkoły p. Katarzynę Chiszko uczniowie udali się na pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców, którzy swoim zaangażowaniem i pomocą wspierają nasze działania. Następnie mieli kilka zadań i gier na integrację i zapoznanie, obejrzeli szkołę, otrzymali pamiątkowe upominki przekazane przez Wydział Promocji Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna, a ponieważ pogoda była piękna i słoneczna, wybrali się też na spacer. Poszliśmy do Parku Zdrojowego, weszliśmy do tężni, skorzystaliśmy z siłowni pod chmurką oraz boiska do siatkówki. Po spacerze nasi goście udali się do swoich gospodarzy, aby wypocząć po podróży i przygotować się do kolejnych, pełnych atrakcji, dni.
Katarzyna Furmańska
Festiwal Kultur – barwna podróż przez Polskę w Szkole Podstawowej nr 2
- 24.03.2025
Każda klasa wylosowała region, który następnie opracowała i przygotowała się do prezentacji: strojów, pokazów tańca, gwary oraz regionalnych specjałów kulinarnych.
Barwna mozaika naszych regionów:
Kurpiowskie wzory i tańce (klasa 4a)
Kolorowe pasiaki i łowickie wycinanki (klasa 4b)
Ciepła atmosfera Warmii i jej tradycji (klasa 4c)
Morska charakterystyka i charakterystyczne hafty Kaszubów (klasa 5a)
Góralska werwa i skoczne melodie(klasa 5b)
Śląska gwara i górnicze zwyczaje (klasa 6a)
Podlaskie obyczaje i piękne pieśni (klasa 6b)
Krakowskie stroje i żywiołowy krakowiak (klasa 6c)
Niektórym klasom akompaniował na akordeonie Roman Rudowski.
Jurorzy w składzie: Edyta Wyszogrodzka (przewodnicząca), Paulina Wolak i Bartosz Wilczak, mieli trudny wybór.
Festiwal wygrała klasa 5b Górale. Nagrodę ufunduje Rada Rodziców.
Festiwal prowadził niezastąpiony nauczyciel historii Wojciech Guszkowski.
O akustykę zadbali nauczyciele wychowania fizycznego.
Festiwalu by nie było, gdyby nie ogromne zaangażowanie wychowawców, nauczycieli współorganizujących oraz rodziców.
Nagrody i wyróżnienia w konkursach organizowanych przez Samorząd Uczniowski, wręczyła jego opiekunka, Małgorzata Czyż. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Były to konkursy: „Najsympatyczniejsi” oraz „Kobiety w sporcie”.
To był dzień pełen energii. Uczniowie nie tylko świetne się bawili, ale także poznali bogactwo polskiej kultury i tradycji. Festiwal Kultur w naszej szkole, na pewno wpisze się na stałe w kalendarzach szkolnych tradycji!
Foto: Marcjanna Dworak, Alicja Pawłowska (Szkolne Koło Fotograficzne)
Festiwal kultur - podróż przez kraje Europy w naszej szkole
- 24.03.2025
Równolegle z festiwalem kultur klas 4-6, odbyła się również podobna zabawa dla klas 7-8, które miały za zadanie przedstawić kraje Europy.
Klasy przedstawiały:
-Chorwacja(7a)
-Szwecja(7b)
-Belgia(7c)
-Rumunia(8a)
-Austria(8b)
Jurorzy pod przewodnictwem P. Agnieszki Bartosz-Goleniowskiej, oceniali jakoś wykonania plakatów, tradycyjnych potraw, elementu muzycznego i stroju narodowego.
Po zaciętej rywalizacji wygrała klasa 8a, przedstawiająca Rumunię. Coroczny festiwal kultur to możliwość lepszego poznania tradycji i przede wszystkim świetna zabawa.
Foto: Zofia Lisowska,
(Szkolne Koło Fotograficzne)