Aktualności
Sekretariat
07.07.2025
Zakończenie roku szkolnego klas 8
28.06.2025Zakończenie roku szkolnego klas 8 w Szkole Podstawowej nr 2 w Konstancinie - Jeziornie
Drodzy Ósmoklasiści – życzymy Wam powodzenia na nowej drodze , spełnienia marzeń i odwagi w podejmowaniu kolejnych wyzwań!
1
Wycieczka do Kulki na Mazurach
28.06.2025Ostatni wtorek i środę roku szkolnego uczniowie klas 5b i 6c wraz z opiekunami spędzili bawiąc się w OW Kulka na Mazurach zamiast w siedzieć w szkolnych ławach. Przez te dwa dni nie brakowało wyzwań i dobrej zabawy. Kino gwiezdne, żyroskop, ognisko a do tego wymagające kondycji i koordynacji walki gladiatorów i wspinaczka w parku linowym.
Wycieczka klasy 2a i 2c do Parku Rozrywki „Las Odkrywców”
27.06.2025W dniu 26 czerwca klasy 2a i 2c wybrały się na wspólną wycieczkę do parku rozrywki „Las Odkrywców”. Był to dzień pełen przygód, zabawy i kontaktu z naturą. Dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, podczas których malowały leśne magnesy. Każdy miał okazję stworzyć własną, unikalną pamiątkę, wykorzystując różnorodne kolory. Podczas spaceru z przewodnikiem na dzieci czekały liczne atrakcje m.in. park linowy, gigantyczne zjeżdżalnie.
Na zakończenie wycieczki uczniowie mieli czas na relaks i zabawę w strefie wodnej, co było szczególnie przyjemne w ciepły, słoneczny dzień.
Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń i z uśmiechami na twarzach. To była niezapomniana przygoda!
Aldona Osińska
Emilia Kamać
Ambasadorski projekt „Moja Mała Ojczyzna”
27.06.2025Od listopada do czerwca grupa uczniów z klasy 6a i 6b realizowała krajowy projekt eTwinning „Moja Mała Ojczyzna” prowadzony jako Mój Pierwszy Projekt z Ambasadorem.
Działania uczniów koncentrowały się na poznaniu swojej Małej Ojczyzny, czyli naszego miasta i jego mieszkańców, jego walorów, atrakcji, ciekawostek, ale też na poznaniu innych Małych Ojczyzn uczniów z projektu – dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów o Strzyżowie, Nowej Soli, Piekarach Śląskich, Raciborzu, Jarosławiu, Chełmie i Tucholi. To bardzo ciekawy pomysł na nadchodzące wakacje, aby po drodze zajrzeć do tych pięknych miejsc albo zaplanować tam dłuższy pobyt.
Produktem finalnym naszego projektu jest książeczka – cyfrowy przewodnik po naszych Małych Ojczyznach, ale w czasie projektu powstały też inne ciekawe materiały – zapraszamy do obejrzenia wywiadu z p. Wojciechem Guszkowskim oraz tutorialu poświęconego wycinankom.
Katarzyna Furmańska
Inspiracje z projektu „Cultural Kaleidoscope”
27.06.2025Uczniowie naszej szkoły, zainspirowani przedstawionym w projekcie eTwinning „Cultural Kaleidoscope” malarstwem Petrykiwki oraz zachęceni przez nauczycielkę plastyki p. Iwonę Wojewodę, wykonali piękne prace plastyczne. Nasi kreatywni eTwinnerzy i nie tylko oni pokazali, że na podstawie tradycyjnych wzorów potrafią stworzyć własne interpretacje i projekty.
Oryginalne prace będą wkrótce wysłane do szkoły partnerskiej.
Katarzyna Furmańska
Letnie śniadanie
27.06.2025Po wielu dniach dbania o szkolny warzywnik, udało się zebrać „owoce” naszej pracy, jako pierwsza wyrosła sałata. Dlatego uczniowie z klasy 2b zjedli wspólnie śniadanie, a każdy mógł poczęstować się sałatą i stworzyć swoją ulubioną kanapkę.
Piekarniak, Świątek, Ogórek
2
Realizacja projektu „Czas na zegar” w klasie 2c
27.06.2025W roku szkolnym 2024/2025 klasa 2c brała udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Czas na zegar”. Celem było rozwijanie umiejętności posługiwania się zegarem oraz lepsze zrozumienie upływu czasu. W trakcie projektu uczniowie uczyli się odczytywać godziny na zegarze analogowym i cyfrowym, tworzyli własne zegary i bawili się w gry związane z czasem, poznawali nazwy miesięcy i dni tygodnia, stworzyli klasowy kalendarz, w którym zapisywali ważne wydarzenia i święta. Na zakończenie projektu każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom i były świetną okazją do nauki przez zabawę.
Aldona Osińska
Rozdanie dyplomów w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Fenek
27.06.2025Z radością informujemy, że uczniowie klas I–IV naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Fenek, osiągając bardzo wysokie wyniki. Podczas uroczystego apelu dyplomy oraz nagrody książkowe zostały wręczone przez Panią Dyrektor wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu.
Szczególne gratulacje kierujemy do laureatów:
Klasy pierwsze:
Antonina Sadło – 3. miejsce
Franciszek Górecki – 6. miejsce
Alicja Nawała – 8. miejsce
Klasy drugie:
Jan Olszanka – 2. miejsce
Aleksander Jaroszyk – 4. miejsce
Jan Kierzkowski – 8. miejsce
Witold Woźniak – 10. miejsce
Klasy trzecie:
Hanna Lisowska – 7. miejsce
Konstanty Polana – 9. miejsce
Klasy czwarte:
Jakub Skowroński – 9. miejsce
Natalia Rękawek – 10. miejsce
Stefaniya Ramashka – 10. miejsce
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu matematycznych pasji!
Koordynatorzy konkursu - Aldona Osińska, Katarzyna Utrata
Projekt E- Twinning "Tradycyjne zabawy podwórkowe"
27.06.2025Projekt realizujemy od maja do października wraz ze szkołą w Atenach. Przypominamy dzieciom stare, tradycyjne zabawy, w które dawniej, jak również dziś mogą bawić się dzieci na podwórku.
Cele projektu:
-
zapoznanie z zabawami i wspólna zabawa
-
zachęcanie do aktywności fizycznej
-
integracja grupy
-
promowanie aktywnych form wspólnego spędzania czasu jako alternatywa dla spędzania czasu przed ekranem
-
zapoznanie się z zabawami dzieci z innego kraju
W projekcie biorą udział trzy klasy z naszej szkoły: klasa II a, I b, 0a.
Aleksandra Gazecka, Agata Bińkowska, Natalia Dul, Żaneta Misiak
3-
Turniej wiedzy
27.06.2025W poniedziałek, 23 czerwca 2025 roku, odbyło się wręczenie nagród za turniej wiedzy. W konkursie wzięło udział
24 uczniów z klas pierwszych.
Do finału zakwalifikowało się sześciu zawodników, którzy uzyskali najwięcej punktów w etapie pisemnym.
Finaliści losowali kartki z numerami i uważnie słuchali pytań. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali punkty w postaci naklejek.
Uczestnicy wykazali się niesamowitą wiedzą z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej,
plastycznej, muzycznej i informatycznej.
WYNIKI TURNIEJU:
1 miejsce – Franciszek Żurawski
2 miejsce – Benjamin Ziółek
3 miejsce – Weronika Derecka, Alicja Nawała
wyróżnienie – Franciszek Górecki, Gustaw Niewola.
Jeszcze raz gratulujemy uczestnikom turnieju ogromnej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu nowych wiadomości i umiejętności.
Wychowawcy świetlicy:
Katarzyna Kozicka i Katarzyna Tyc
3
Zakończenie roku szkolnego
23.06.2025
Uczennica klasy 3c wyróżniona
25.06.2025Kacper Grabowski z nagrodą starosty piaseczyńskiego za wybitne osiągnięcia sportowe. GRATULUJEMY!!!
Mini turniej piłki nożnej
25.06.2025Uczniowie klasy 4a Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie - Jeziornie, zajęli I miejsce, w Mini Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora , organizowanym dla klas IV - VI. W wielkim finale klasa 4a pokonała klasę 6a.
Gratulujemy !!!
Kacper Grabowski z nagrodą starosty piaseczyńskiego
25.06.2025Kacper Grabowski z nagrodą starosty piaseczyńskiego za wybitne osiągnięcia sportowe.
GRATULUJEMY!!!
5a w Parku Trampolin AIRO
25.06.2025Po roku wytężonej pracy 11 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę, która była nagrodą i relaksem.
Bawiliśmy się rewelacyjnie. Dziękujemy Rodzicom.
Zapraszamy do obejrzenia relacji.
LMP
Konkurs czytelniczy
25.06.2025W środę, 11 czerwca 2025 roku, odbyło się w świetlicy szkolnej wręczenie nagród za konkurs czytelniczy „Znam lektury pierwszoklasisty”. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy - medale, nagrody książkowe i maskotki.
Celem konkursu było motywowanie dzieci do czytania, rozwijanie zainteresowań lekturą oraz rozbudzanie potrzeby stałego kontaktu z książką. Uczestniczyło w nim 22 uczniów.
Do finału zakwalifikowało się 6 zawodników, którzy uzyskali najwięcej punktów w etapie pisemnym. Wykazali się oni dużą wiedzą na temat treści wybranych książek. Finaliści losowali pytania i odpowiadali na nie. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali punkt w postaci naklejki.
Po podsumowaniu wyników wyłoniono zwycięzców.
Wyniki konkursu: 1 miejsce: Antonina Sadło, 2 miejsce: Franciszek Górecki, 3 miejsce: Franciszek Żurawski, wyróżnienie: Amelia Raczyńska, Kseniya Lysiuk, Alicja Nawała.
Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy wszystkich do czytania książek.
Wychowawcy świetlicy:
Katarzyna Kozicka i Katarzyna Tyc
Aktualności
Co nowego w szkole?Wojciech Guszkowski przechodzi na emeryturę
- 16.06.2025
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie, Rodzice, Koleżanki i Koledzy, Przyjaciele!
Każda droga — nawet ta najpiękniejsza — ma swój kres. Dziś stoję na jej zakręcie, spoglądając z wdzięcznością wstecz na 46 lat pracy w szkole, która stała się moim drugim domem, miejscem nie tylko nauczania, ale także przyjaźni, przygód, pasji i serca oddanego młodzieży.
Urodziłem się 2 stycznia 1960 roku w Ciechanowie, a w 1985 roku ukończyłem Wydział Humanistyczny UMCS w Lublinie, wybierając historię — nie tylko jako przedmiot nauczania, ale jako drogowskaz przez życie. Od 1 września 1979 roku związałem się zawodowo ze szkołą i z Konstancinem-Jeziorną. To tutaj, w murach szkoły, kształtowałem pokolenia uczniów, dzieląc się wiedzą, ale i wartościami. Tu nauczyłem się, że historia nie żyje tylko w podręcznikach — żyje w ludziach, w miejscach, w gestach i wspomnieniach.
Byłem nauczycielem historii, wos-u, wychowawcą, organizatorem, przewodnikiem, instruktorem harcerskim, animatorem, a czasem — zwyczajnie — kompanem w podróży po świecie wiedzy i przygód. Razem z uczniami przemierzyliśmy setki kilometrów — pieszo, na nartach, z plecakiem i mapą. Zorganizowałem niemal 200 rajdów i biwaków, kilkadziesiąt obozów zimowych i letnich. Przez ponad dwie dekady TRAPER stał się czymś więcej niż kołem turystycznym — stał się wspólnotą.
Wspólnie tworzyliśmy miejskie i szkolne uroczystości, festiwale pieśni patriotycznej, gry miejskie, prowadziliśmy szkolną gazetę ŻeromskiPress, kręciliśmy filmy, graliśmy w teatrze, poznawaliśmy miejsca i ludzi. Wspieraliśmy innych — jako wolontariusze na Biegach Papieskich, Niepodległości, podczas Dni Konstancina. Angażowaliśmy się w wymianę międzynarodową, pielęgnując przyjaźnie z Krzemieńcem, Saint-Germain-en-Laye oraz Pisogne.
Byłem zaszczycony, mogąc dzielić się wiedzą o Konstancinie — mieście, które stało się moim miejscem na ziemi. Jako przewodnik, autor, twórca gier i filmów, ale przede wszystkim jako nauczyciel — miałem rzadki przywilej opowiadać historię, która toczyła się tuż obok nas. Dziękuję, że mogłem to robić.
Nie sposób wyliczyć wszystkich chwil, osób, wzruszeń i wyzwań. Nie sposób podziękować każdemu z osobna. Ale dziś, z całego serca, dziękuję wszystkim, których spotkałem na tej długiej, pełnej barw i emocji drodze.
W tym czasie historia przestała być dla mnie jedynie przedmiotem nauczania — stała się przestrzenią spotkań z młodymi ludźmi. Z ich pytaniami, marzeniami, zapałem. Przez cztery i pół dekady miałem zaszczyt uczyć tysiące uczniów. Wielu z nich osiągnęło wspaniałe sukcesy — nie tylko w konkursach, olimpiadach, czy na egzaminach, ale przede wszystkim jako ludzie z wartościami, zaangażowani, twórczy, ciekawi świata.
To właśnie kontakt z uczniami był zawsze dla mnie największą radością. Lekcje w klasie, rozmowy na korytarzu, rajdy z TRAPEREM, obozy, biwaki, wspólne projekty, spektakle, wycieczki zagraniczne, wyprawy po Konstancinie, filmy i gazety szkolne… Każde spotkanie zostawiło ślad. A wiele z tych relacji przetrwało próbę czasu — z wieloma moimi dawnymi uczniami mam kontakt do dziś. Niektórzy z nich dziś sami uczą, wychowują, organizują rajdy. I to jest chyba największa nagroda — widzieć, że pasję można przekazać dalej.
Byłem nie tylko nauczycielem, ale i przewodnikiem, opiekunem, czasem reżyserem, czasem konferansjerem, organizatorem, ale zawsze — człowiekiem po stronie młodych ludzi. Ich sukcesy były moimi sukcesami. Ich pytania — moją inspiracją. Ich uśmiech — sensem codziennej pracy.
Dziękuję dyrekcji, koleżankom i kolegom z grona pedagogicznego — za współpracę, inspirację, przyjaźń. Dziękuję rodzicom za zaufanie. Przede wszystkim dziękuję uczniom — byliście moim motorem, sensem pracy, i powodem, dla którego każdego dnia przychodziłem do szkoły z przekonaniem, że to, co robię, ma znaczenie.
Odchodzę z „dwójki”, ale historia trwa. Mam nadzieję, że moje opowieści, spacery, rajdy, spektakle i lekcje pozostały w Waszej pamięci. Ja zabieram ze sobą ogrom wdzięczności, wzruszeń i dumy.
Przechodzę na emeryturę, ale nie żegnam się z pasją oraz historią. Nadal będę uczył, działał społecznie, przewodniczył Radzie Seniorów, oprowadzał wycieczki, tworzył filmy, współtworzył historię Konstancina i – jak zawsze – podążał szlakiem wartości.
I za te wszystkie spotkania z Wami — z całego serca dziękuję.
Wasz nauczyciel, przewodnik i przyjaciel,
Wojciech Guszkowski
Konstancin-Jeziorna, czerwiec 2025
Wojciech Guszkowski – droga zawodowa nauczyciela i wychowawcy
Wojciech Guszkowski urodził się 2 stycznia 1960 roku w Ciechanowie. W 1985 roku ukończył Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując tytuł magistra historii o specjalności nauczycielskiej. Już wcześniej, bo 1 września 1979 roku, rozpoczął swoją pracę zawodową jako nauczyciel, którą nieprzerwanie kontynuuje do dziś.
Jest nauczycielem dyplomowanym historii oraz wiedzy o społeczeństwie (awans zawodowy uzyskał w 2009 roku). Posiada również dodatkowe kwalifikacje: w 1980 roku zdobył uprawnienia instruktora harcerskiego, a w 2000 roku uzyskał uprawnienia przewodnika warszawskiego i pilota wycieczek.
Wieloletnia praca pedagogiczna Wojciecha Guszkowskiego zaowocowała licznymi sukcesami jego uczniów – laureatami i finalistami konkursów przedmiotowych i tematycznych z zakresu historii. Jego działalność nie ogranicza się jedynie do pracy w klasie – to także pasjonat turystyki i aktywnego wychowania pozaformalnego. W 2002 roku współtworzył szkolny Klub, a później Koło Turystyczne TRAPER, z którym zorganizował około 200 rajdów pieszych i biwaków oraz około 40 obozów zimowych i letnich, zarówno w Polsce, jak i za granicą. TRAPER wspólnie z parafią pw. Świętego Józefa współorganizował także Rajdy Papieskie, łączące formułę gry miejskiej z upamiętnieniem osoby św. Jana Pawła II.
Działalność klubu TRAPER, a także społecznego zaangażowania jego członków, została zauważona i doceniona. W 2005 roku klub otrzymał List Gratulacyjny od Starosty Piaseczyńskiego, a także zdobył pierwsze miejsce na Mazowszu jako najlepszy klub turystyczny, otrzymując nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Wojciech Guszkowski był także opiekunem koła teatralno-historycznego, z którym zdobywał nagrody na festiwalach teatralnych, a także współtwórcą Szkolnej Agencji Informacyjnej. W ramach tej działalności przez wiele lat współredagował gazetę szkolną ŻeromskiPress oraz realizował filmy szkolne.
Jest również pomysłodawcą i współtwórcą programu współpracy zagranicznej szkoły, w tym wymiany uczniowskiej z miastami partnerskimi Konstancina-Jeziorny: Krzemieńcem na Ukrainie i Saint Germain-en-Laye we Francji.
Zaangażowany głęboko w działalność patriotyczną i obywatelską, organizował liczne konkursy i uroczystości, m.in. cztery edycje Gminnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej oraz obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prowadzony przez niego wolontariat szkolny wspierał wydarzenia miejskie, takie jak Bieg Niepodległości, Bieg Papieski, Dni Konstancina czy Bieg Piotra Nurowskiego.
Jako redaktor przewodnika „Kalejdoskop Konstancina” wydanego przez Konstanciński Dom Kultury, edukuje mieszkańców i turystów w zakresie lokalnej historii. Jest autorem gry miejskiej „Wspomnienia Konstancińskie”, która realizowana była podczas Dni Konstancina. Na swoim kanale „Ciekawostki historyczne Trapera” publikuje filmy popularyzujące historię miasta. W ramach festiwalu Otwarte Ogrody, wspólnie z żoną Marią, organizował przez wiele lat na swojej posesji ogród historyczno-turystyczny.
Za swoją wieloletnią pracę dydaktyczną, wychowawczą i społeczną był wielokrotnie nagradzany:
• Honorowy tytuł Wolontariusza Roku 2011 przyznany przez samorząd lokalny.
• Nagroda Burmistrza Konstancina-Jeziorny (2012) z okazji 120-lecia miasta – za zasługi dla społeczności lokalnej.
• Medal „Za zasługi dla turystyki” (2012) – odznaczenie przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki.
• Medal „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” (2018) – za działalność patriotyczną.
• Nagroda Ministra Edukacji i Wychowania (2023) – za wybitne osiągnięcia wychowawcze i dydaktyczne.
Wojciech Guszkowski jest również przewodniczącym Zarządu Rady Oddziałowej NSZZ „Solidarność” w Piasecznie (powiat piaseczyński), aktywnie działającym na rzecz środowiska oświatowego.
Jego droga zawodowa to przykład nauczyciela z pasją, którego działalność wykracza daleko poza mury szkoły, inspirując kolejne pokolenia do poznawania historii, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich.
Wojciech Guszkowski kończy swoją wieloletnią karierę zawodową w sposób, który najlepiej oddaje jego pasję, zaangażowanie i oddanie lokalnej historii oraz edukacji młodego pokolenia. Rok szkolny 2024/2025 był zwieńczeniem jego pracy – jako autor gminnego programu edukacyjnego „Moja Mała Ojczyzna”, zrealizowanego we wszystkich publicznych szkołach Konstancina-Jeziorny, pozostawił trwały ślad w świadomości uczniów i nauczycieli. Program, opracowany we współpracy z burmistrz Agatą Wilczek, kierownik Wydziału Oświaty Anitą Zakrzewską, nauczycielkami historii oraz Witoldem Rawskim, zakończył się zorganizowanym przez niego konkursem wiedzy o historii miasta. Laureaci wzięli udział w nagrodowej wycieczce „Szlakiem Żeromskiego” po Kielecczyźnie, którą również osobiście poprowadził.
Jako regionalista i społecznik, Guszkowski nie zapomniał również o dawnych mieszkańcach i miejscach związanych z historią miasta. Zainicjował i współtworzył projekt upamiętnienia istnienia szkoły podstawowej przy ul. Sobieskiego 8, działającej w latach 1890–1958. Z własnych środków sfinansował wykonanie tablicy pamiątkowej i we współpracy z Justyną Rawską, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, zorganizował uroczystość jej odsłonięcia – symboliczną lekcję historii i szacunku dla przeszłości.
Kończąc swoją pracę zawodową, Wojciech Guszkowski pozostawia po sobie nie tylko projekty, publikacje i wydarzenia, ale przede wszystkim świadomych młodych ludzi, zainspirowanych do poznawania historii swojej Małej Ojczyzny. Jego działalność będzie jeszcze długo obecna w pamięci lokalnej społeczności – jako wzór nauczyciela, wychowawcy i patrioty.
Jest twórcą szkolnego fb, którego zarejestrował w 2012 roku i prowadzi nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Kataloguje i redaguje setki artykułów oraz zdjęć, które pojawiają się w mediach społecznościowych.
Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Seniorów Gminy Konstancin-Jeziorna oraz zastępcy przewodniczącego Komitetu Miast Partnerskich Konstancina-Jeziorny.
P.S. 17 lat pracował w Szkole Podstawowej nr 3 przy ulicy Bielawskiej, 8 lat w Szkole Podstawowej nr 4 w Słomczynie, 23 lata w Szkole Podstawowej nr 2 oraz 6 lat prowadził Firmę Handlową razem z żoną Marią. Niektóre okresy zatrudnienie pokrywały się. Odbył również roczną służbę wojskową w Szkole Oficerów Rezerwy po ukończeniu studiów.
Absolwenci i uczniowie
Aktywności w projekcie „Temples Adventure”
- 16.06.2025
Realizowany wspólnie ze szkołami z Malty i Grecji projekt eTwinning „Temples Adventure” to idealne połączenie historii i nowoczesności – do zadań wykorzystaliśmy najnowsze osiągnięcia technologiczne – sztuczną inteligencję i gogle VR – dzięki nie uczniowie odbyli nie tylko podróż w przeszłość, ale też stworzyli ciekawe ilustracje.
Katarzyna Furmańska
Spotkanie podsumowujące projekt
- 16.06.2025
W dniu 28 maja uczniowie klas 6a i 6b biorący udział w zajęciach eTwinning spotkali się online z uczniami z Malty i Grecji w celu podsumowania trwającego od ubiegłego roku projektu „Temples Adventure”. Na spotkaniu każda z grup przedstawiła zbudowany model swojego zabytku, który był przedstawiany w projekcie, zaprezentowała strój typowy dla danego kraju oraz propozycje na logo projektu. Jest nam niezmiernie miło, że nasza propozycja na logo zyskała najwięcej głosów. Uczniowie z klas 6 opowiedzieli krótko Kaplicy Zamkowej w Lublinie i jej niezwykłym wnętrzu pokrytym średniowiecznymi freskami oraz projekcie jej modelu, obejrzeli inne modele oraz niezwykle ciekawe stroje ludowe. Na nasze spotkanie zaproszenie przyjęła p. Elżbieta Świątek, która zaprezentowała przepiękny strój łowicki opowiadając o wszystkich jego elementach – okazało się, że ten strój wzbudził ogromne zainteresowanie nauczycieli i uczniów z Malty i Grecji. Przy okazji mieliśmy okazję zobaczyć uczniów i nauczycieli ze szkoły z Aten, którzy gościli w naszej szkole w marcu na obserwacji pracy. Był to niezwykle ciekawy i inspirujący projekt. Nie tylko dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat kultury i zabytków Malty i Grecji, ale też podzieliliśmy się swoją kulturą i tradycją.
Katarzyna Furmańska
20-lecie eTwinning
- 16.06.2025
Nasza szkoła uczciła 20-lecie eTwinningu #eTwinning20 – na żadnych urodzinach nie powinno zabraknąć życzeń ani słodkiego poczęstunku. Życzenia do projektu zostały nagrane na potrzeby realizacji dwóch międzynarodowych projektów, poza tym została przygotowana kawiarenka i promocja programu w szkole. Starsi i doświadczeni już eTwinnerzy zachęcali do zakupu pysznych słodkości, każdy, kto dokonał zakupu, mógł wybrać sobie gadżet otrzymany z Krajowego Biura. Młodsi uczniowie zaglądali do klas i promowali ideę eTwinningu wśród uczniów poprzez informowanie o programie i jego założeniach. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku eTwinnerów w naszej szkole będzie jeszcze więcej!
Katarzyna Furmańska, Ewa Lasota, Justyna Szulc
I nagroda w konkursie
- 16.06.2025
Alexander Ramashka, uczeń klasy 7c, zajął I miejsce w konkursie multimedialnym „Żywy obraz” organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego – konkurs miał zasięg ogólnopolski i był skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Jego celem było rozbudzanie zainteresowania kulturą, rozwijanie wyobraźni twórczej oraz stosowanie kreatywnych rozwiązań i interpretacji dzieła malarskiego – zadanie polegało na wybraniu obrazu, ożywieniu go oraz przygotowaniu prezentacji o autorze obrazu – warto podkreślić, że poziom wykonania przez Alexandra pracy był niezwykle wysoki oraz związany z pasją ucznia.
Przekazaną nagrodę wręczyła Alexandrowi p. Katarzyna Chiszko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.
Serdecznie gratulujemy.
Katarzyna Furmańska
Tajemnice ulicy Sienkiewicza – niezwykła lekcja historii w klasie 6a
- 16.06.2025
W klasie 6a wydarzyło się coś wyjątkowego. Zamiast tradycyjnej lekcji historii – podróży po podręczniku – uczniowie odbyli fascynującą wyprawę po Konstancinie, pełną emocji, zagadek i odkryć. A wszystko to w ramach autorskiego programu pana Wojciecha Guszkowskiego Moja Mała Ojczyzna, który od lat inspiruje uczniów do poznawania historii swojego najbliższego otoczenia.
Tym razem to uczennice – Zofia Lisowska i Tola Świątkiewicz – przejęły rolę nauczycielek. Z pasją i pewnością poprowadziły swoich kolegów i koleżanki przez lekcję zatytułowaną Tajemnice ulicy Sienkiewicza. Ich głównym narzędziem była multimedialna gra edukacyjna „Wyprawa po Konstancinie”, stworzona w programie Genially przez nasze utalentowane absolwentki: Kalinę Misiak, Zuzannę Kamać, Gabrysię Jasienicką i Laurę Kamińską. Gra zdobyła I miejsce na Mazowszu w Ogólnopolskim Konkursie Geniallne Miejsca, co już samo w sobie wzbudziło ogromną ciekawość wśród uczniów.
Od samego początku lekcji atmosfera była pełna napięcia i entuzjazmu. Gdy tylko pojawiła się pierwsza plansza gry, sala zapełniła się szepty: „O! To znamy!” – „Tam byłem z babcią!” – „To ten budynek obok biblioteki!”. Z każdą kolejną zagadką uczniowie coraz głębiej zanurzali się w świat dawnych dziejów Konstancina, odkrywając niezwykłe historie ukryte w pozornie zwyczajnych miejscach ulicy Sienkiewicza.
Były emocje, były śmiechy, były też momenty ciszy i zadumy, gdy uczniowie dowiadywali się o losach ludzi, którzy żyli w ich mieście dziesiątki lat temu. Niektórzy zaczęli robić notatki, inni robili zdjęcia ekranu – wszyscy jednak, bez wyjątku, wciągnęli się w grę całym sercem.
Niecodzienna forma zajęć sprawiła, że historia lokalna przestała być „szkolnym tematem”, a stała się żywą przygodą. Zofia i Tola poprowadziły lekcję z ogromną dojrzałością, uważnie obserwując klasę i motywując swoich rówieśników do aktywnego udziału. Ich wystąpienie było najlepszym dowodem na to, że młodzi ludzie potrafią dzielić się pasją i inspirować innych.
To była lekcja, której 6a długo nie zapomni. A może nawet – jak sami uczniowie powiedzieli na koniec – najciekawsza lekcja historii, jaką mieli do tej pory.
Dziękujemy panu Wojciechowi Guszkowskiemu za stworzenie programu, który pozwala młodym ludziom odkrywać piękno i historię swojej Małej Ojczyzny w tak kreatywny i angażujący sposób.
Akademia Lubella
- 16.06.2025
Uczennice klasy 6b Marta Sabarańska i Weronika Osęka przeprowadziły w klasach 4abc oraz w klasie 5a lekcje na temat zdrowego odżywiania. Nasza szkoła kolejny raz bierze udział w programie Akademia Lubella.
Małgorzata Czyż
"Mazowsze dla Korony" - obchody 500-lecia włączenia Mazowsza do Polski
- 16.06.2025
6 czerwca 2025 r. naszą szkołę odwiedził zespół edukatorów i przeprowadził w niej całodzienne warsztaty. Zabrały one uczniów do świata mazowieckich rycerzy, przybliżyły tajemnice skrywane przez historię, umożliwiły poznanie ciekawych wydarzeń z przeszłości Mazowsza poprzez udział w scenach odtwarzających legendy i wydarzenia historyczne, debatach, sądach nad postaciami historycznymi oraz rozwiązywaniu zagadek „kryminalnych”.
Ze względu na mocno rozbudowany program, w warsztatach wzięły udział jedynie dwa oddziały klas trzecich i dwa oddziały klas czwartych. Na pewno ta przygoda zostanie im na długi czas w pamięci.
Justyna Szulc
Foto: Justyna Szulc, Wojciech Guszkowski
Konkurs "Ortografek"
- 12.06.2025
W poniedziałek, 9 czerwca 2025 roku odbyło się wręczenie nagród za świetlicowy konkurs ortograficzny „Ortografek”. Wzięło w nim udział 26 uczniów klas pierwszych.
Celem konkursu było szerzenie wśród dzieci nawyków pracy nad poprawną pisownią wyrazów i zachęcanie do podejmowania wysiłku w pokonywaniu trudności ortograficznych. Uczestnicy uzupełniali tekst z lukami.
Wyniki konkursu: 1 miejsce: Franciszek Górecki, 2 miejsce: Alicja Nawała, 3 miejsce: Gabriela Jaroszewicz i Franciszek Żurawski.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.
Wychowawcy świetlicy:
Katarzyna Kozicka i Katarzyna Tyc
Piknik tuż tuż...
- 12.06.2025
Odwiedziliśmy bibliotekę publiczną
- 12.06.2025
W ostatnim czasie uczniowie oddziałów przedszkolnych mieli możliwość odwiedzić bibliotekę publiczną w willi Gryf. Dowiedzieli się gdzie jest biblioteka, jak można się do niej zapisać, ile książek można wypożyczyć jednorazowo, poznali bardzo sympatyczna Panią Bibliotekarkę. Uczniowie oglądali różnorodne książki, rozwiązywali zadania dotyczące bajek, udawali różne zwierzaki oraz układali z liter słowo „biblioteka”. Wyprawa wszystkim się podobała. W przyszłym roku na pewno znowu tam zajrzymy na ciekawą lekcję biblioteczną.
Biblioteka szkolna oraz wychowawcy 0A i 0B
Piknik Rodzinny 2025
- 12.06.2025
Wywiad z Panem Wiesławem Pietrzakiem
- 12.06.2025
Wiesław Pietrzak to 90. letni mieszkaniec Konstancina-Jeziorny. W latach 60/70 tych. XX wieku, amatorską kamerą nagrywał filmy z życia Szkoły podstawowej nr 2 oraz naszego miasta. O swojej pasji opowiada nauczycielowi historii Wojciechowi Guszkowskiemu oraz uczennicom: Mai Grabowskiej i Marcjannie Dworak. Nagranie i montaż, Katarzyna Utrata, nauczycielka matematyki w SP2.
W komentarzu link do jednego z filmów Pana Wiesława: Kulig dwójki - 1971 z udziałem ś.p. Zofii Zalewskiej - polonistki.
Lekturowe LOVE, czyli teatralne stylizacje na wyciągnięcie ręki
- 12.06.2025
Klasy 8a i 6b w dniu dzisiejszym na lekcji języka polskiego były bardzo kreatywne. Uczniowie-aktorzy zmieniali wizerunek i upodobnili się do bohaterów lektur, bajek, komiksów. Pierwsze próby charakteryzacji były bardzo udane. Zobaczcie i oceńcie sami. Zapraszamy do galerii zdjęć.
LMP
Dzień talentów "Jestem Gwiazdą"
- 12.06.2025
Wiosenne biegi na czas
- 12.06.2025
We wtorek, 3 czerwca 2025 roku, odbyło się w świetlicy szkolnej wręczenie medali i dyplomów za biegi indywidualne na czas. W rywalizacji sportowej wzięło udział 33 uczniów z klas pierwszych.
Po krótkiej rozgrzewce rozpoczęły się zawody. Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. Każdy starał się jak najszybciej przebiec wyznaczony dystans.
Wyniki zawodów: 1 miejsce – Alicja Nawała, Kacper Janota, 2 miejsce – Gabriela Jaroszewicz, Franciszek Górecki, 3 miejsce – Viktoria Ziomka, Adam Sokalski.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom biegu osiągniętych wyników!
Wychowawcy świetlicy:
Katarzyna Kozicka i Katarzyna Tyc
Spotkanie z historią i duchem Żeromskich
- 05.06.2025
Relacja z wizyty delegacji Szkoły Podstawowej nr 2 w willi „Świt” – spotkanie z historią i duchem Żeromskich
4 czerwca był dla nas, uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie, dniem pełnym inspiracji, refleksji i niezwykłych odkryć. Dzięki zaproszeniu Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina-Jeziorny mieliśmy okazję odwiedzić wyjątkowe miejsce – willę „Świt”, niegdyś dom Stefana Żeromskiego i jego rodziny. Wizyta odbyła się w ramach programu edukacyjnego Moja Mała Ojczyzna, który przybliża nam historię i dziedzictwo naszego regionu.
Delegacja uczniów, zaangażowanych w działania historyczne i regionalne, wyruszyła do willi w dwóch grupach. Nad bezpieczeństwem i przebiegiem wizyty czuwali pani wicedyrektor Agnieszka Bartosz-Goleniowska oraz pan Wojciech Guszkowski – nauczyciel historii, pasjonat i opiekun szkolnego koła TRAPER.
Na miejscu powitała nas z serdecznością pani Hanna Winogrodzka-Szaflik, prezes Towarzystwa. Po krótkim wstępie, pełnym dumy z dziedzictwa, którym opiekuje się TMPiZ Konstancina-Jeziorny, rozpoczęliśmy zwiedzanie. Naszymi przewodnikami byli pan Grzegorz Łuniewski i pan Jan Strękowski – znawcy lokalnej historii, którzy z pasją i humorem opowiadali o losach Żeromskich oraz o samej willi, pełnej pamiątek, symboli i literackiego ducha.
Przekraczając próg „Świtu”, niemal natychmiast przenieśliśmy się w czasie. Drewniane werandy, porośnięte zielenią ściany, gabinet Stefana Żeromskiego, jego biurko, książki, fotografie i osobiste przedmioty – wszystko to sprawiało, że mogliśmy niemal poczuć obecność pisarza. Usłyszeliśmy o jego pracy twórczej, codziennym życiu, a także o trudnych chwilach, jakie przeżywała jego rodzina.
Zwiedzanie willi „Świt” to nie tylko lekcja historii – to spotkanie z kulturą, literaturą i wartościami, które budują naszą tożsamość. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę odegrał Żeromski w dziejach Polski, nie tylko jako pisarz, ale też jako społecznik i obywatel zaangażowany w sprawy publiczne. Mogliśmy przekonać się, że miejsce, w którym żył i tworzył, mówi o nim równie wiele jak jego książki.
Korzyści z takiej wizyty są nieocenione – uczniowie uczą się poprzez doświadczenie, poznają historię „od środka”, wchodzą w bezpośredni kontakt z dziedzictwem narodowym. To także okazja do rozwijania wrażliwości estetycznej, umiejętności słuchania i rozmowy o wartościach. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z miejscem, w którym mieszkał wybitny pisarz, młodzi ludzie lepiej rozumieją jego twórczość i epokę, w której żył.
Na zakończenie wizyty nie zabrakło podziękowań i wyrazów wdzięczności dla naszych gospodarzy. Opuszczaliśmy willę „Świt” bogatsi o nowe wrażenia, wiedzę i poczucie dumy z lokalnego dziedzictwa, które warto pielęgnować i przekazywać dalej.
To był dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wojciech Guszkowski
Foto: Tola Świątkiewicz
Wymiana szkolna z Francją
- 05.06.2025
Uczniowie klas ósmych z SP2 uczestniczyli w wymianie szkolnej z uczniami szkoły w Saint -Germain-en-Laye, która miała miejsce w dniach 18.052025 r- 25.05.2025 r. Była to bardzo intensywna, ale i owocna wymiana, w którą zaangażowali się uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz Urząd Gminy. Młodzież z Francji spędzała aktywnie czas poznając historyczne i ciekawe miejsca w Warszawie, Konstancinie-Jeziornie i okolicy, ale też w Lublinie i obozie zagłady na Majdanku. Dla wszystkich uczniów z Francji oraz ich nauczycieli był to pierwszy pobyt w Polsce, dlatego każde miejsce było dla nich atrakcyjne i interesujące. Uczniowie zadawali wiele pytań, a także po prostu cieszyli się z mile spędzonego czasu w Polsce w towarzystwie Polskich kolegów i koleżanek. Była to już trzecia wymiana francusko – polska reaktywowana po czasie pandemii.
Organizatorzy: Alicja Dycha i Ewa Lasota
Cyberroboty na języku polskim w 6b
- 03.06.2025
"Bajki robotów. Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła " Stanisława Lema zainspirowała uczniów klasy 6b do kreatywności i stworzenia Cyberściągacza, Cybertłumacza, Cybersklepu, Compusia- robotycznego asystenta, Alberta, Rubiego i latarki zegarowej. O procesie tworzenia i przeznaczeniu opowiadali w ramach "Kreatywnych lekcji polskiego". Prezentacje były interesujące. Pojawiło się też wiele ciekawych spostrzeżeń i pytań do młodych wynalazców. Pozostaje opatentować wynalazki uczniów. Mamy zdolną młodzież
Laura Mościńska-Puszka
5a w Villi La Fleur
- 02.06.2025
Niezapomniane chwile, wrażenia i doznania w dniu 29 maja były udziałem klasy 5a, która uczestniczyła w warsztatach plastycznych w Villi La Fleur w Konstancinie Jeziornie. Wykonaliśmy techniką kolażu prace, wzorując się na dziełach Alicji Halickiej. Obserwowaliśmy również technikę kulinarną- naleśniki na życzenie, a jej zwieńczeniem była degustacja na świeżym powietrzu w otoczeniu rzeźb, fontanny i pięknej roślinności. Owoce na deser też smakowały wybornie. Bardzo dziękujemy Wykonane prace już zdobią nasze pokoje.