Konkurs biograficzny
21.01.2025DANUTA SIEDZIKÓWNA – PS. INKA
20 lutego (czwartek) 2025 roku
7 lekcja, sala 46
Klasy IV – VIII
Zgłoszenia przyjmuje:
p. Wojciech Guszkowski
Konkurs obejmuje fakty z życia i działalności Danuty Siedzikówny.
Konkurs zostanie przeprowadzony w formie testu zamkniętego. W przypadku równej ilości punktów, odbędzie się dogrywka ustna.
Czas na odpowiedzi – 20 minut.
Prace oceni nauczyciel historii: p. Wojciech Guszkowski.
Laureaci otrzymają nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców, które zostaną wręczone na uroczystym apelu – w marcu 2025 roku. Każdemu zostanie wręczony pamiątkowy dyplom, a w dzienniku pojawi się ocena celująca z przedmiotu historia.
Zapraszam do udziału w konkursie.
Wojciech Guszkowski
Konkurs historyczny – „Zawisza Czarny” dla klas czwartych
21.01.202517 stycznia 2025 roku, odbył się konkurs historyczny „Zawisza Czarny” w klasie 4a. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą o historii Bitwy pod Grunwaldem.
Do finału dotarli:
Iza Makowska
Robert Czaplicki
Maksymilian Mialik
Jakub Klimek
Laureatem został:
Robert Czaplicki
Laureat otrzymał figurkę Rycerza średniowiecznego na koniu (dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie) oraz szóstkę z historii.
WOŚP
21.01.2025Głównym zadaniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest promowanie profilaktyki, wspieranie dzieci oraz ochrona. Orkiestrowe instrumenty będą rozbrzmiewać 26 stycznia 2025 roku! Sercem orkiestrowego grania będzie Warszawa. Sobota 25 stycznia jest także dniem startu stacjonarnej odsłony Biegu “Policz się z cukrzycą”. W tym roku Orkiestra będzie rozbrzmiewać już 33 raz! Fundacją kieruje Jerzy Owsiak, a współpracuje z nim ponad 121 tysięcy wolontariuszy. Finał to nie tylko Warszawa, w akcję włącza się aż 1686 sztabów z całej Polski i z zagranicy. W tym roku będziemy zbierać fundusze na onkologię i hematologię dziecięcą. Nasza szkoła będzie uczestniczyć już w trzynastym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
24 stycznia (piątek) szkolni wolontariusze na przerwach zapraszają do kawiarenki na słodkości i nie tylko Umilać czas będzie nam ulubiona muzyka dzieci i młodzieży. Odbędzie się również zbiórka pieniędzy do puszek WOŚP.
Szkolny wolontariat
Zabawy na śniegu
21.01.2025Korzystając z uroków zimy pierwszoklasiści bawili się na placu zabaw. Aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu, lepiąc śnieżki, robiąc aniołki, biegając po śniegu. Było wesoło i radośnie.
Wychowawcy świetlicy:
Katarzyna Kozicka i Katarzyna Tyc
Klasa 7c w radiu
21.01.2025W styczniu uczniowie klasy 7c pod opieką wychowawczyni p. Katarzyny Furmańskiej oraz p. Bogumiły Lachowicz – w ramach lekcji doradztwa zawodowego - wybrali się do Warszawy do siedziby Grupy Agora z zamiarem zwiedzania radia. Naszą przewodniczką po tym niezwykłym miejscu była pani Izabela Więckowska.
Rozpoczęliśmy od radia TOK FM – jego sygnał dociera do wielu polskich miast, a dziennikarze stawiają na rzetelne i sprawdzone wiadomości, dlatego też dużą część przekazu zajmują informacje, komentarze, rozmowy. Pan Wojciech Muzal - dziennikarz prowadzący poranek z TOK FM pokazał nam program, na którym pracuje, wyjaśnił, jak dziennikarze pozyskują wiarygodne informacje. Akurat podczas naszej wizyty – dzień po rozdaniu Paszportów „Polityki” – radio nadawało na żywo rozmowę p. Marty Perchuć-Burzyńskiej z Jerzym Baczyńskim. Było to bardzo ciekawe doświadczenie obserwować z reżyserki trwającą audycję.
Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy – to Radio Złote Przeboje – tu każdy, kto chciał, mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy DJ, a goszcząca nas DJ Gosia okazała się osobą z wielką pasją i sympatią do swojej pracy.
Podobnie sympatycznie było w studiu Radia Pogoda, gdzie przywitał nas pan Piotr Sworakowski, mogliśmy zobaczyć, jak ułożona jest lista nadawanych utworów, dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca dziennikarza tej stacji.
Ostatnim punktem wycieczki było Rock Radio – tu dziennikarz Kuba Kaleta odpowiadał na nasze pytania, pokazał nam też swoje umiejętności w wejściu „na żywo”. Byliśmy w studiu podczas prowadzonej przez niego audycji „Przystanek Klasyka Rocka”.
Wycieczka była niezwykle interesująca, tym bardziej, że mogliśmy zobaczyć miejsca, do których zazwyczaj nikt postronny nie może wejść
Katarzyna Furmańska
KONFERENCJA „Mobilność w edukacji – praktyka i przyszłość”
20.01.2025W dniu 16 stycznia w Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się konferencja podsumowująca projekt mobilnościowy “Cyfrojęzykowi, czyli nieprzeciętni”. Projekt ten został zrealizowany w ramach programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Konferencję „Mobilność w edukacji – praktyka i przyszłość” otworzyła p. Katarzyna Chiszko, dyrektor szkoły, witając zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele sąsiednich szkół oraz Rady Rodziców, oraz przedstawiając cele i założenia projektu.
W pierwszej części spotkania wysłuchaliśmy wystąpień zaproszonych na konferencję dwóch doświadczonych nauczycielek. Pani Edyta Borowicz-Czuchryta – to nauczycielka języka angielskiego na różnych szczeblach edukacji i wykładowczyni w Akademii Nauk Stosowanych w Lublinie, dyrektor Publicznego Przedszkola i Publicznej Szkoły Podstawowej Galileo w Lublinie, Ambasadorka eTwinning, trenerka warsztatów komputerowych, laureatka wielu nagród i wyróżnień. W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Inspiracje i wyzwania – dlaczego warto łamać czaso-przestrzeń w Galaktyce Edukacyjnej” pokazała, jak ze swoimi uczniami łamie tę czaso-przestrzeń poprzez różnorodne projekty, spotkania online, przekraczanie granic dosłownie i w przenośni.
Kolejna prelegentka, pani Sylwia Kościkiewicz-Gryc połączyła się z nami ze swojej macierzystej placówki – Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie, w której pracuje jako nauczycielka języka angielskiego, ale jest też doświadczoną Ambasadorką eTwinning, koordynatorką projektów Erasmus+, laureatką prestiżowych nagród edukacyjnych. W swoim wystąpieniu pt. „Jak mobilność wzmacnia kompetencje – doświadczenia z projektu Kompetencje naszą siłą!” przedstawiła cykl projektu wraz z jego celami, efektami, sposobem ich upowszechniania i wdrażania do pracy szkoły.
Po przerwie przyszedł czas na prezentacje doświadczeń z odbytych mobilności przez kadrę naszej szkoły.
Jako pierwsze wystąpiły panie: Agata Bińkowska, Natalia Dul, Aleksandra Gazecka i Żaneta Misiak, które były uczestniczkami kursu Basic English for European projects przeznaczonego dla nauczycieli, którzy chcieliby podnieść swoje kompetencje językowe (język angielski) w celu realizowania międzynarodowych projektów eTwinning, zapoznać się z funkcjonowaniem platformy ESEP, dowiedzieć się, jak tworzyć interaktywne aktywności oparte na współpracy. Kurs odbył się w Atenach, w Grecji.
Kolejna grupa, panie: Anna Kobusińska, Dorota Raczkowska, Justyna Szulc i Dorota Raczkowska przebywały na kursie językowym na Malcie i tam na zajęciach oraz w naturalnych sytuacjach życia codziennego rozwijały umiejętność komunikowania się w języku angielskim uzasadniając tym samym, że nauka języka obcego w środowisku obcojęzycznym motywuje do pracy i daje dobre efekty.
Panie: Katarzyna Furmańska, Ewa Lasota, Urszula Ludwin, Elżbieta Świątek na kursie Promote active learning and develop 21st century skills through STEAM, design thinking and problem solving activities w Reyjkaviku na Islandii doskonaliły swoje umiejętności w zakresie stosowania PBL (Project Based Learning) i STEAM podczas zajęć szkolnych, rozwoju u uczniów myślenia krytycznego, umiejętności analitycznego rozwiązywania problemów, zapoznały się z systemem edukacji w Islandii, odwiedziły dwie szkoły.
Projekt mobilnościowy, to nie tylko kursy metodyczne i językowe, ale też wizyty typu „job shadowing”, czyli obserwacja pracy.
Nasi nauczyciele odwiedzili szkoły we Francji oraz we Włoszech i obserwowali pracę nauczycieli francuskich i włoskich stosujących metodę CLIL zapoznali się z systemami edukacji, codziennym funkcjonowaniem szkoły.
Szkołę Saint-Augustin Establissement Catholique w Saint-Germain-en-Laye, z którą mamy nie tylko partnerstwo miast, ale i wymianę szkolną odwiedzili państwo: Dorota Alcan, Julita Jedliczko i Przemysław Ogórek. Podczas prezentacji przedstawili nam wiele ciekawych informacji i obserwacji, które pozwoliły nam na skuteczne porównanie warunków pracy w obu szkołach.
Z kolei w Pisogne we Włoszech, mieście partnerskim Konstancina-Jeziorny w Scuola Secondaria Pisogne gościły panie: Katarzyna Chiszko, Agnieszka Bartosz-Goleniowska i Katarzyna Górecka. Zaprezentowały stosowane w szkole rozwiązania i pomysły, które albo już są, albo będą wdrażane w pracę naszej placówki.
Prezentacje z wystąpień można obejrzeć na blogu projektu:
https://inspiratorium-sp2.blogspot.com/
Cieszymy się, że nasi nauczyciele podjęli wyzwanie, wszyscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy ich wystąpień, będziemy korzystać z ich doświadczeń, już na tym etapie widać, że Szkoła Podstawowa nr 2 staje się aktywnym uczestnikiem sieci organizacji Erasmus+, bo nawiązane kontakty rozwijają się. W najbliższym czasie odwiedzą nas zapoznani w Reykjaviku nauczyciele greccy z grupą swoich uczniów, odzywają się do nas inne szkoły, które chcą nas być naszymi gośćmi oraz oferują nam możliwość odwiedzenia ich placówek. Nie ustajemy w działaniach, czekamy na wyniki konkursu wniosków o akredytację Erasmusa, a jeżeli teraz jej nie uzyskamy, będziemy próbować nadal!
Zespół ds. Erasmusa:
Katarzyna Furmańska (koordynator)
Urszula Ludwin
Justyna Szulc
Paulina Wolak
„Zimowe miasto”
20.01.2025Za oknem nareszcie śnieg, więc aby uwiecznić ten moment postanowiliśmy stworzyć pejzaż zimowego miasta. Nasza praca plastyczna jest łatwa i przyjemna w wykonaniu. Dzieci otrzymały papiery kolorowe o różnej fakturze, markery oraz pompony. Zadaniem dzieci z klasy 2c było przygotowanie jednego domku do naszej wspólnej pracy. U dołu miasta znalazło się miejsce na lodowisko, po którym jeżdżą wycięte przez dzieci z klasy 2b postacie.
Wychowawcy świetlicy
Barbara Kopyt i Danuta Sikorska
3
„Bałwanek”
20.01.2025Zima w pełni! Za oknami mróz, śnieg, ale z tego zamarzniętego puszystego śniegu trudno jest ulepić bałwana. Bałwanka można zrobić jednak nie tylko ze śniegu. To świetny pomysł na pracę plastyczną z dziećmi w szkole! Uczniowie stworzyli piękną pracę przy użyciu kredek, farb oraz sztucznego śniegu;)
Wychowawcy świetlicy
Barbara Kopyt i Danuta Sikorska
Konkurs historyczny – „Ryngraf Powstania Styczniowego”
20.01.202515 stycznia 2025 roku, odbył się konkurs historyczny „Ryngraf Powstania Styczniowego”, w klasie 7b. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą o historii Powstania Styczniowego.
Bartosz Głębocki – zwycięzca.
Laureat otrzymał Ryngraf Powstania Styczniowego (dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie) oraz szóstkę z historii.
#pieczarki z klasą
16.01.2025Uczniowie z klasy 2a, 2b, 2c, 3a i 3b wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Pieczarki z klasą”. W ramach projektu edukacyjnego dzieci uczyły się przez doświadczenie dzięki zajęciom praktycznym, które pozwoliły na zdobywanie nowej wiedzy w ciekawy sposób. Każda klasa otrzymała pakiet do założenia własnej hodowli pieczarek.
Nawyki żywieniowe ukształtowane w dzieciństwie towarzyszą nam przez całe życie i bardzo trudno je zmienić. Edukację w tym zakresie należy zaczynać bardzo wcześnie. Pieczarki
to najpopularniejsze grzyby uprawne na świecie. Są bogate w witaminy
z grupy B, błonnik pokarmowy, potas, fosfor, wapń oraz magnez, dlatego warto włączać
je do swojej codziennej diety.
Czekamy na efekty wspólnej pracy.
Wychowawczynie i nauczyciele współorganizujący
Kawiarenka 4a i wszystko jasne …
16.01.202515 stycznia 2025 roku, sprawy w swoje ręce wzięła klasa 4a i poprowadziła szkolną kawiarenkę. Zaproponowano olbrzymi wybór asortymentu oraz bardzo sprawną obsługę. Kolejka kłębiła i wiła się na każdej przerwie. Osiągnięto przychód w wysokości - tajemnica handlowa. Podziękowania dla Rodziców oraz naszego wychowawcy p. Wojciecha Guszkowskiego za wszelką pomoc i wsparcie.
Konkurs historyczny – „O szablę Wołodyjowskiego” dla klas szóstych
16.01.202514 stycznia 2025 roku, odbył się konkurs historyczny „O szablę Wołodyjowskiego” w klasie 6b. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą o historii wojen Polski w XVII wieku.
W finale zmierzyli się: Leon Czaplicki, Ignacy Piniewski oraz Julian Chojnacki. Po zaciętej walce, zwycięzcą został:
Julian Chojnacki
Laureat otrzymał figurkę Wołodyjowskiego z szablą (dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie) oraz szóstkę z historii.
Moja Mała Ojczyzna z klasą 8a
16.01.2025Tajemnice ulicy Sienkiewicza
15 stycznia 2025 roku, klasa 8a, pod opieką historyka Wojciecha Guszkowskiego, odbyła niezwykłą podróż w czasie, zwiedzając słynne zabytki Konstancina. Uczniowie zagłębili się bardziej w historię na przykład słynnej wieży ciśnień, czy Pomnika Pamięci Ofiar Katynia. Przy okazji, rywalizowali między sobą w teście z wiedzy historycznej. To była wyjątkowa lekcja historii w pełnym tajemnic otoczeniu.
Towarzyszyła nam, wychowawczyni Anna Kobusińska.
Zima w Mieście z Dwójką
20.12.2024ELEKTRONICZNE ZAPISY - Lista już została zamknięta. W dniu dzisiejszym osoby zakwalifikowane otrzymają maila z informacją zwrotną o dostarczeniu dokumentów i gotówki do szkoły.
plan_polkolonii_zima_w_miescie_2025.pdf
regulamin_zimy_w_miescie_2025.pdf
oswiadczenie_o_zapoznaniu_sie_z_regulaminem.docx
Aktualności
Co nowego w szkole?Wycieczka do Londynu - dzień 2
- 18.06.2024
Zwiedzanie stadionu piłkarskiego Arsenal oraz wizyta w Warner Bros Studio, czyli studio Harry’ego Potter’a. Dzieci mogły się wcielić w prawdziwych czarodziei Hogwartu.
Agnieszka Bartosz-Goleniowska, Ewa Lasota, Justyna Szulc, Urszula Ludwin
Wycieczka do Londynu - dzień 1
- 17.06.2024
W dniach 10-15 czerwca 2024r. odbyła się szkolna wycieczka uczniów z klas 5abc i 6abc do Anglii. Podczas tego tygodnia uczniowie mieli okazję odwiedzić wiele interesujących miejsc takich jak Oxford University, studio Warner Bros Harrego Pottera, stadion Arsenal czy Muzeum Historii Naturalnej. Podziwiali widok na panoramę Londynu z London Eye czy z bliska zobaczyli Pałac Buckingham czy słynny zegar Big Ben. Dodatkowych wrażeń dostarczył rejs statkiem po Tamizie oraz jazda londyńskim metrem. Wszystkiedzieci wróciły bardzo zadowolone z wycieczki.
Agnieszka Bartosz-Goleniowska, Ewa Lasota, Justyna Szulc, Urszula Ludwin
Dzień pierwszy - Muzeum Historii Naturalnej, spacer śladem zabytków
Londynu, Pałac Buckingham, sklep M&M, sklep LEGO.
Klasa 4a w Majalandzie
- 13.06.2024
11.06.2024r. uczniowie pod opieką wychowawcy L. Mościńskiej - Puszki i pani E. Wyszogrodzkiej odwiedzili rodzinny park rozrywki "Majaland". Było wiele atrakcji, zabawy, pogoda i humory dopisały.
Motyw przewodni wycieczki " Pszczółka Maja..." towarzyszył nam cały czas.
Dziękujemy Rodzicom i prosimy o bis.
LMP
Wymiana ze szkołą niemiecką
- 11.06.2024
W dniach 3 – 10 czerwca grupa uczniów klas 7a i 7b wraz z opiekunami gościła w szkole partnerskiej Ruth-Cohn-Schule w Denzlingen, w Niemczech. Podczas tego tygodnia uczniowie z konstancińskiej szkoły poznali system edukacji w Badenii Wirtembergii, uczestniczyli w lekcjach ze swoimi niemieckimi gospodarzami, brali udział w zajęciach sportowych, rekreacyjnych, muzycznych, doskonalili umiejętność pracy w grupie międzynarodowej oraz komunikowania się w języku angielskim. Poznali nie tylko Denzlingen, ale i okoliczne miejscowości: Titisee oraz Fryburg, świetnie bawili się na basenie i w parku rozrywki w Rust. Podczas całego pobytu towarzyszyła nam bardzo dobra pogoda – ciepła i często słoneczna. Uczniowie wrócili z wymiany zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń. Wymiana ze szkołą niemiecką odbywa się już po raz kolejny dzięki wsparciu Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Katarzyna Furmańska, Dorota Raczkowska, Paulina Wolak
Piknikowa fotobudka 2024
- 11.06.2024
Na Pikniku Rodzinnym, który odbył się w naszej szkole, działała fotobudka. Stanowiskiem opiekowały się:
p. Anna Kobusińska oraz p. Małgorzata Czyż.
Zdjęcia wykonywały uczennice ze Szkolnego Koła Fotograficznego.
Piknik Rodzinny
- 11.06.2024
8 czerwca 2024 roku w naszej szkole odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany przez Nauczycieli, Pracowników, Rodziców oraz Uczniów.
Piknik otworzyła p. Katarzyna Chiszko - dyrektor szkoły. Odwiedziła nas p. Agata Wilczek - wiceburmistrz. koordynatorami pikniku byli: p. Marcin Matyjasiak, p. Bartosz Wilczak oraz p. Jan Nowacki - nauczyciele wf. Piknik wspierała między innymi: OSP Skolimów oraz drużyna harcerska "23 Konstancińska Drużyna Harcerzy "Robinsonowie"
Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia wydarzenia.
Foto: Szkolne Koło Fotograficzne
Bal Ósmoklasistów 2024
- 11.06.2024
Poloneza czas zacząć. Te magiczne słowa, wypowiedziała 6 czerwca 2024 roku, p. Katarzyna Chiszko - dyrektor szkoły, otwierając w ten sposób bal uczniów klas ósmych. Choreografie tańca przygotowali - p. Marcin Matyjasiak oraz p. Bartosz Wilczak, nauczyciele wf.
Bal odbył się w restauracji Solec.
Video: Rodzice
Przedstawiamy fotorelację z naszego balu, który odbył się 6 czerwca 2024 roku w restauracji Solec. Na bal przybyli: Uczniowie wraz z Rodzicami, Dyrekcja, Nauczyciele, zaproszeni Goście. Bal rozpoczął tradycyjny Polonez. Ciepłe słowa skierowała do Wszystkich Uczestników spotkania p. Katarzyna Chiszko - dyrektor szkoły. Następnie wszyscy zebrani bawili się w rytm mużyki oraz biesiadowali przy suto zastawionych stołach przygotowanych przez Kochanych Rodziców.
Uczniowie klas 8a (wychowawczyni p. Ewa Burman-Wudecka oraz klasy 8b (wychowawca p. Wojciech Guszkowski)
Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie balu, Gościom za przybycie oraz wspólną zabawę.
Foto: Rodzice klas 8a oraz 8b
Ostatnie wyjście do Domu Seniora
- 10.06.2024
3 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w Domu Seniora. Uczniowie przeprowadzili wśród seniorów ankietę. Wszystkie pytane osoby były zadowolone z naszych odwiedzin, były one dla nich sympatyczne, inspirujące i budujące. Seniorom podobały się przygotowane przez nas zajęcia, szczególnie teatrzyki i czytanie. Chętnie wychodziliby częściej na spacery i rozmawiali. Uwzględnimy to w kolejnym roku szkolnym, gdyż Seniorzy chcą spotykać się z nami w dalszym ciągu.
Uczniowie także byli zadowoleni z wyjść do Domu Seniora, byliby nawet skłonni poświęcić na spotkania swój wolny czas popołudniami. Uważają, że dzięki tym wyjściom uczą się cierpliwości, troskliwości i zrozumienia dla osób starych, czują współczucie i chcą im sprawić przyjemność, czują się odważniejsi w kontaktach z Seniorami. Chcą rozmawiać z Seniorami, chodzić na spacery, czytać, grać oraz wystawiać teatrzyki.
Mamy nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym uda nam się kontynuować wizyty w Domu Seniora.
Biblioteka szkolna
Łowca Fotonów
- 10.06.2024
Spotkanie z naukowcem Marcinem Jeziorny
Niedawno gościliśmy w szkole astrofotografa oraz wielkiego popularyzatora nauki - pana Marcina Jeziorny.
Przyjechał do nas aż 300 km, aby podzielić się choć częścią swojej ogromnej wiedzy, jaką ma na temat gwiazd. Od wielu lat jeździ po świecie zbierając meteoryty, obserwując zaćmienia słońca, spędzając dziesiątki godzin na robieniu zdjęć plejadom gwiazd. Gość współpracuje z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej oraz Europejską Agencją Kosmiczną. Tworzy na YT swój kanał „Space Tonight”. Pan Marcin przywiózł swój sprzęt (teleskopy), którym obserwuje niebo oraz liczne i cenne zbiory meteorytów (w tym m.in. kawałeczek księżyca). Zobaczyliśmy dziesiątki jego przepięknie zrobionych zdjęć zaćmień słońca oraz gwiazd. Gość opowiedział jak współorganizował narodowe wyprawy na zaćmienia słońca. Uzmysłowił słuchaczom jak piękny, ciekawy i niesamowicie skonstruowany jest wszechświat.
Uczniowie z zaciekawieniem słuchali gościa, oglądali zdjęcia i eksponaty. Zadawali interesujące pytania. Może wśród nich znajdował się przyszły „Łowca Fotonów”.
Żaneta Misiak, nauczyciel bibliotekarz
Projekt „Adoptuj pszczołę”
- 10.06.2024
Pszczoły pojawiły się na Ziemi na dłuuugo przed nami i chcemy, żeby zostały na niej jeszcze dłużej!- to myśl przewodnia projektu „Adoptuj Pszczołę” organizacji Greenpeace.
Do tej akcji przystąpiła w tym roku nasza szkoła. Zaproszeni do współpracy uczniowie, na zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez nauczycielki bibliotekarki, poznawali jak funkcjonują pszczoły. Dowiedzieli się dlaczego musimy o nie dbać i co każdy może dla nich zrobić od siebie. Dzieci oglądały przedstawienie Teatru Kamishibai o pszczołach, pięknie wykonały pszczółki z papieru i wrzucały do skarbonki pieniądze, które zostaną przekazane Greenpeace na ratowanie pszczół zapylaczy. Zebraliśmy ponad 170 zł.
Pszczoły miodne i te dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety trujące środki ochrony roślin, pasożyty pszczół i zmiany klimatu sprawiają, że zapylacze na całym świecie są na wyginięciu. Co możemy zrobić, by je chronić? Dlaczego są tak ważne? Zakładajmy łąki kwietne, siejmy rośliny miododajne, nie zanieczyszczajmy środowiska. Tyle możemy zrobić dla tych pracowitych owadów.
Pamiętajmy, że o trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania.
Biblioteka szkolna
Omnibusek matematyczny
- 10.06.2024
W dniach 27-28 maja 2024 roku, odbył się w świetlicy szkolnej konkurs matematyczny. Wzięło w nim udział 17 uczniów z klas drugich. Przez 45 minut zmagali się z 14 zadaniami matematycznymi o zróżnicowanym stopniu trudności.
Celem konkursu było rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych oraz wdrażanie do logicznego myślenia. Uczestnicy przygotowywali się do niego od września. Podczas zajęć świetlicowych rozwijali swoje pasje, doskonalili szybkie liczenie, zdobywali nowe umiejętności do rozwiązywania zadań tekstowych.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Maria Przepióra
II miejsce – Julian Kamiński
III miejsce – Hanna Lisowska
wyróżnienie – Vincent Ziomka
Rozdanie nagród odbyło się 5 czerwca. Uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy – puchary, medale i nagrody rzeczowe.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie OMNIBUSEK MATEMATYCZNY oraz gratulujemy osiągniętych wyników.
Wychowawcy świetlicy
„Lato w mieście z Jedyneczką 2024”
- 04.06.2024
A w klasach drugich...
- 06.06.2024
Pod koniec maja klasy drugie nie mogły usiedzieć na lekcjach. Dlatego wybrały się aż na dwie wycieczki.
Pierwsza odbyła się 23 maja do stolarni Pinokio. Tam dzieci dowiedziały się ciekawych rzeczy na temat obróbki drewna i mogły same pomajsterkować. Efektem ich pracy były wspaniałe organizery na biurko.
Druga wycieczka była bardzo kulturalna. 29 maja uczniowie wybrali się do Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie obejrzały spektakl "Czarodziejski flet PICCOLO". Wróciły z niej pod ogromnym wrażeniem.
Justyna Szulc
Szkolenie na Malcie
- 06.06.2024
W dniach 6 maja - 10 maja 2024 r. nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie - Jeziornie: Anna Kobusińska, Dorota Raczkowska, Justyna Szulc i Dorota Zagończyk uczestniczyły w kursie językowym w St. Julian’s. Udział w kursie służył „Podnoszeniu kompetencji językowych nauczycieli akredytacji FRSE na lata 2024 – 2025”. Powyższy projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej #FRSE . Nauczycielki wybrały szkołę #MaltaLingua i przez pięć dni, wraz z ludźmi z całego świata doskonaliły warsztat językowy. Uczestniczki akredytacji zwiedziły też wyspę i próbowały potraw kuchni maltańskiej. To był niezapomniany czas!
Uczestniczki programu
Mistrz gramatyki
- 06.06.2024
W poniedziałek, 27 maja 2024 roku odbył się świetlicowy konkurs MISTRZ GRAMATYKI – TROPICIEL CZĘŚCI MOWY. Wzięło w nim udział 34 uczniów klas drugich. Jego celem było rozwijanie zainteresowań oraz uzdolnień dzieci, a także pogłębianie ich wiedzy i umiejętności z języka polskiego.
Uczestnicy konkursu rozwiązywali test gramatyczny. Wykazali się bardzo dużą wiedzą z zakresu rozpoznawania części mowy, określania liczb, rodzajów i czasów. Po sprawdzeniu testów i podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Maria Przepióra
II miejsce – Zuzanna Woźniak
III miejsce – Wiktoria Turkowska
wyróżnienie – Mia Żak, Mieszko Niwiński
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci - medale i nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy!
Wychowawcy świetlicy
Turniej badmintona
- 06.06.2024
W piątek, 24 maja 2024 roku odbył się na boisku szkolnym finał turnieju badmintona dla uczniów klas drugich. Zgłosiło się do niego 28 zawodników.
Celem turnieju było upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci, promocja zdrowego i aktywnego stylu życia oraz rozwijanie sportowej rywalizacji.
Wyniki turnieju:
I miejsce – Leon Chimkowski
II miejsce – Nina Ziółek
III miejsce – Tymoteusz Januszko
IV miejsce – Julian Kamiński.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy, a czworo finalistów medale i zestaw rakietek do badmintona. Serdecznie dziękujemy zawodnikom za udział w rozgrywkach i zaangażowanie!
Wychowawcy świetlicy
Warsztaty detektywistyczne w Wilanowie
- 03.06.2024
W środę 29 maja uczniowie klasy 6c brali udział w warsztatach detektywistycznych „Klucz do fasad” na terenie parku w Wilanowie. Odkryli zagadkę figur bramnych, a także poznali historię Augustyna Locci, wilanowskiego architekta i podążali śladami tajemnic, które skrywają fasady pałacu. Jaki związek mają nazwy planet z dniami tygodnia? Jak przy pomocy klepsydry dokładnie określić czas gotowania jajek? Czego zabrakło w prośbie bogini do Apolla? Na te i inne pytania odpowiadali uczniowie rozwiązując zagadki – za prawidłowe odpowiedzi otrzymywali litery, z których następnie ułożyli sentencję, która znajduje się na głównej fasadzie pałacu i odkryli jej znaczenie.
Po dużej dawce informacji był czas na relaks w pięknych wilanowskich ogrodach.
Katarzyna Furmańska i Paulina Wolak
SP 2 w Finałach Mazowieckich Igrzysk
- 28.05.2024
W dniu 20 maja 2024 r. w Mińsku Mazowieckim odbyły się Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w Pływaniu Szkół Podstawowych. Szkoły rywalizowały ze sobą w kategorii indywidualnej i drużynowej. Do tej edycji mistrzostw zakwalifikowały się aż cztery sztafety z naszej szkoły.
Nasze wyniki:
- III m-ce sztafeta dziewcząt w kategorii młodzieżowej;
- III m-ce sztafeta chłopców w kategorii młodzieżowej;
- IV m-ce sztafeta chłopców w kategorii dzieci;
- V m-ce sztafeta dziewcząt w kategorii dzieci;
- Izabela Golon I m-ce 25m stylem klasycznym i dowolnym;
- Ignacy Piniewski I m-ce 25m stylem klasycznym i II m-ce 25m stylem dowolnym;
- Marianna Sienkiewicz III m-ce 50m stylem grzbietowym;
- Tola Świątkiewicz I m-ce 50m stylem klasycznym i II m-ce 50m stylem dowolnym;
- Karina Łopacińska III m-ce 50m stylem klasycznych;
- Wojciech Lisowski I m-ce 50m stylem klasycznym.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom wysokich wyników sportowych.
Nauczyciele WF: Marcin Matyjasiak, Bartosz Wilczak