Aktualności
Konkursy przedmiotowe
18.10.2023Konkursy organizowane przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2020 r., poz. 1036 z późn. zm.) w roku szkolnym 2023/2024: (zal.)_Zestawienie_konkursow_MKO_2023_24_(3).docx
Terenowa lekcja historii dla klas 7a oraz 7b
18.10.2023Temat: Powstanie Listopadowe w Warszawie.
Obecnie na lekcjach historii omawiamy Powstanie Listopadowe. Dlatego z radością przyjęliśmy propozycję naszego nauczyciela historii p. Wojciecha Guszkowskiego, żeby miejsca związane z powstaniem zobaczyć na żywo.
Wyjazd został zorganizowany przez nasze wychowawczynie: p. Annę Kobusińską oraz p. Dorotę Raczkowską. Finansami zajęli się rodzice. Dziękujemy!!!
Pierwszym punktem naszej wyprawy był Belweder. Tutaj otrzymaliśmy od naszego historyka karty pracy, zostaliśmy podzieleni na grupy i do roboty. Przy każdym obiekcie p. Guszkowski przedstawiał nam fakty z nim związane. Zatrzymywaliśmy się również przy niektórych zabytkach nie związanych bezpośrednio z powstaniem. W Łazienkach Królewskich zobaczyliśmy: „pępek świata”, świątynię Sybilli, Biały Dom, Pałac na Wyspie, popiersie Piotra Wysockiego, Starą kordegardę (dawna wartownia). Przed kordegardą odtworzyliśmy scenę przeglądu Szkoły Podchorążych przez Wielkiego Księcia Konstantego. Kolejną sceną było poznanie księżnej łowickiej Joanny Grudzińskiej (późniejsza żona Konstantego) przez księcia.
Olszynka Grochowska to miejsce najkrwawszej bitwy powstania. Pod pomnikiem bitwy oddaliśmy hołd Bohaterom i zapaliliśmy znicze. Zwiedziliśmy również Aleję Chwały, kompleks pomników poświęcony Bohaterom Powstania.
Trochę zmęczeni , wstąpiliśmy do pewnej restauracji (domyślacie się jakiej) w celu posilenia się i załatwienia potrzeb fizjologicznych.
Po zasłużonej przerwie dotarliśmy na Wolę, do kościoła pw. Świętego Wawrzyńca, miejsca bohaterskiej walki oraz śmierci generała Józefa Sowińskiego. Poznaliśmy historię tego miejsca, wysłuchaliśmy wiersza Juliusza Słowackiego, Sowiński w okopach Woli, w interpretacji Zofii Lisowskiej oraz Mykyty Antonenko.
Wycieczkę podsumujemy na lekcji historii.
Prosimy o więcej takich lekcji. Taki sposób zdobywania wiedzy bardzo nam się podoba.
Dziękujemy organizatorom.
Uczniowie klas siódmych
Foto: Tola Świątkiewicz, Julia Wrotek
Dzień Gier Planszowych
18.10.2023W ostatni czwartek - 12 października z okazji Dnia Gier Planszowych odbył się w naszej szkole „Wieczór gier planszowych” dla klas 2, 3 oraz 7 i 8. Celami wydarzenia były między innymi rozwijanie umiejętności dostosowywania się do zasad, kształtowanie postawy fair-play, umiejętności radzenia sobie zarówno z wygraną, jak i przegraną, rozwijanie koncentracji uwagi czy spostrzegawczości. Dodatkowo oczywiście integracja i dobra zabawa. Wydarzenie można uznać za udane, gdyż śmiechom nie było końca. A uczniowie i uczennice już nie mogą doczekać się kolejnych edycji.
Organizatorki: Urszula Ludwin, Katarzyna Hysz, Edyta Wyszogrodzka
Miły piątek 13-go 🙂
18.10.2023W minionym tygodniu kalendarz straszył datą 13.października. Jednak w naszej szkole ten dzień przebiegł wyjątkowo przyjemnie.
Uczniowie klasy 8a wraz z zaproszonymi do współpracy kolegami z 8b przygotowali pod kierownictwem p.Ewy Burman- Wudeckiej apel upamiętniający 250. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Po części oficjalnej nastąpiła bardziej humorystyczna, ukazująca szkołę oczyma psotnych uczniów. Oprawę muzyczną zapewnił wraz z chórem p.Roman Rudowski a plastyczną p.Iwona Wojewoda- Jedynak z zespołem. Nie zabrakło- rzecz jasna- gorących podziękowań dla dyrekcji, grona pedagogicznego oraz pozostałych pracowników szkoły.
Można rzec, nie taki piątek 13-go straszny, jak go malują.
Alpaki
18.10.202312. października dzieci z grupy 0a i 0b korzystając z pięknej pogody, odwiedziły trzy cudne alpaki- Atosa, Portosa i Aramisa, które mieszkają w Zagrodzie u Proboszcza.
Natalia Dul
Jesień w świetlicy
18.10.2023Jesień w świetlicy upływa wesoło i kolorowo. Rysujemy, malujemy, wycinamy i tworzymy ciekawe prace i dekoracje sali świetlicowej. Bardzo lubimy również układać puzzle, budować niezwykłe konstrukcje z rozmaitych klocków.
Z przyjemnością też śpiewamy i tańczymy. Nie ma czasu na nudę :)
Wychowawcy świetlicy
Podziękowania od Rady Rodziców
17.10.2023
Ślubowanie klas pierwszych
17.10.2023Pani dyrektor Katarzyna Chiszko, w dniu 13 października 2023r., dokonała aktu pasowania na ucznia, a dzieci zostały włączone w poczet społeczności uczniowskiej. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali przed nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi swoje umiejętności wokalne i artystyczne. Każde dziecko otrzymało na pamiątkę medale ufundowane przez rodziców oraz tarcze i dyplomy sfinansowane przez Radę Rodziców.
K.Piekarniak, G.Tatarska, E.Kamać
Foto: Alicja Dębek (Szkolne Koło Fotograficzne)
Kawiarenka szkolna
16.10.2023
"Dwójka" dla przedszkolaków
16.10.202329 września w całej Polsce obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa, uwrażliwianie na piękno słowa czytanego. Dorośli, czytając na głos dzieciom, stymulują ich rozwój, wyobraźnię i ciekawość świata.
Z okazji tego święta w ramach projektu ,,Dwójka dla przedszkolaków", klasa IIc odwiedziła przedszkole ,,Skrzatka Oczatka". Uczniowie klasy IIc przygotowali dla młodszych kolegów niespodziankę. Wspólnie odczytali opowiadanie pt. ,,Trzy małe świnki". Dzieci uważnie słuchały. Nie zabrakło czasu na wspólną zabawę oraz rysowanie.
Wizyta w przedszkolu spawiła nam dużo radości. Dziękujemy za zaproszenie oraz słodki upominek.
Czytajmy dzieciom bo to rozwija ich umysły i jest przyjemne!
Katarzyna Górecka
Turniej układania puzzli
13.10.2023W dniach 2-3 października 2023 roku odbył się w świetlicy szkolnej turniej układania puzzli. Wzięło w nim udział 23 uczniów z klas drugich. Ich zadaniem było ułożenie przygotowanego zestawu puzzli składającego się z 60 elementów, w jak najkrótszym czasie.
Układanie puzzli uczy przede wszystkim koncentracji oraz skupienia się na jednej rzeczy. Wpływa korzystnie na pamięć wzrokową, logiczne myślenie i rozwój motoryki małej, czyli sprawności dłoni oraz palców. Jest wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Nina Ziółek
II miejsce – Karolina Jung
III miejsce – Leon Chimkowski
wyróżnienie – Maria Przepióra, Yaraslau Klachko
Wręczenie nagród odbyło się we wtorek, 10 października. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy - medale.
Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w turnieju i gratulujemy osiągniętych wyników.
Wychowawcy świetlicy
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
13.10.202312 października 2023 roku, z okazji 250. Rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w Urzędzie Gminy Konstancin-Jeziorna, burmistrz Kazimierz Jańczuk, spotkał się z przedstawicielami środowiska oświatowego z naszego miasta i gminy.
Wyróżniający się nauczyciele otrzymali Nagrody Burmistrza za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych oraz osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Z Naszej szkoły nagrody otrzymali: Katarzyna Chiszko – dyrektor szkoły, Bogumiła Lachowicz – pedagog szkolny, Katarzyna Górecka – nauczycielka klasy drugiej.
Gratulujemy Wszystkim Nagrodzonym.
„Co kryje Ziemia”
13.10.2023We wrześniu klasa 2a zakończyła projekt rozpoczęty w klasie pierwszej „Co kryje Ziemia”. W ramach projektu dzieci poznały budowę Ziemi, wykonały własny model wnętrza Ziemi z plasteliny oraz wzięły udział w konkursie szkolnym „Przestrzenny model Ziemi”. Ponadto, dowiedziały się co to są wulkany, jak są zbudowane, kiedy i dlaczego dochodzi do ich wybuchów. Wspaniałą zabawą były zajęcia z komputerową rozszerzoną rzeczywistością podczas których wykonane przez uczniów wulkany wybuchały. Uczniom bardzo spodobały się zajęcia, które przeprowadził ich kolega Mieszko, prezentując pamiątki i książki tematyczne ze swoich podróży. Na zakończenie projektu przeprowadziliśmy doświadczenie i udało nam się doprowadzić do erupcji naszego wodnego wulkanu.
Alicja Biedrzycka
“Godzina dla Młodych Głów”
09.10.2023Nasza szkoła dołączyła do sieci szkół realizujących program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW". Ma on na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego podejmowanych według określonych scenariuszy. Jego zadaniem jest także wspieranie MŁODYCH GŁÓW przez zachęcenie do otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym. W pierwszym półroczu chcemy zapoznać uczniów i nauczycieli z zasadami pierwszej pomocy psychologicznej (PPP), w drugim półroczu skupimy się na higienie cyfrowej i bezpieczeństwie w sieci.
Zajęcia będą prowadzili przeszkoleni wychowawcy klas.
Bogumiła Lachowicz
Odznaki Jakości za projekty eTwinning
09.10.2023W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 zrealizowali międzynarodowe projekty eTwinning, które zostały uhonorowane Odznaką Jakości. Grupa uczniów ubiegłorocznych klas 8 pracowała nad projektem „Don’t Judge a Book by Its Cover” – parnerami w tym projekcie byli: szkoła z Inowrocławia, dwie szkoły z Chorwacji (ze Splitu i Zagrzebia), z Hiszpanii, Włoch, Francji, Turcji i Słowacji. Grupa uczniów klasy 5c (w ubiegłym roku, czyli klasy 6c w tym roku szkolnym) wraz z uczniami z Włoch, Grecji, Turcji, Rumunii realizowała projekt „eTwinning Schools Celebrate Together”.
Zgodnie z informacją nt. Odznak Jakości na stronie https://etwinning.pl/konkursy/odznaka-jakosci: „Celem przyznawania Krajowej Odznaki Jakości jest wyróżnienie nauczycieli i szkół, których działania w ramach eTwinningu reprezentują wysoki poziom.
Dla nauczycieli jest to uznanie ich pracy, dla uczniów to większa motywacja do prowadzenia zaplanowanych działań, a dla szkoły – publiczne potwierdzenie zaangażowania i dążenia do jakości oraz otwartość na współpracę europejską”.
Urszula Katarzyna Furmańska
Spotkanie autorskie z Przemysławem Jakóbczykiem
06.10.202326 września, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, biblioteka szkolna zaprosiła na spotkanie autorskie z klasami VI-VIII pana Przemysława Jakóbczyka. Gość jest założycielem Fundacji Akademia Samodzielności i autorem serii przygodowych książek o Zuzi- „Księga samodzielności”. Zawierają one dużą dawkę praktycznej wiedzy z dziedziny sztuki przetrwania. Podczas spotkania autor zaprezentował użycie prostych przedmiotów, które można wykorzystać w ekstremalnych warunkach, np. jak z puszki po napoju oraz tealight’a zrobić podgrzewacz. Przemysław Jakóbczyk opowiedział również o tym, jak powstaje książka- jaka jest jej droga począwszy od pomysłu w głowie autora poprzez korektę, edycję, drukarnię, wydawcę i księgarnię, aż trafi do rąk czytelnika.
Biblioteka szkolna
Koszt obiadów za październik
06.10.2023Koszt obiadów za październik
SP - 17 x 10 = 220 zł.
Zerówka - 21 x 14 = 308 zł.
Migawki filmowe z Narodowego Czytania w "Dwójce"
05.10.2023Narodowe Czytanie ogłoszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odbyło się w Konstancinie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w dniu 29 września 2023r. ogłoszonym przez Polską Izbę Książki Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania.
Kamera: Mykyta Antonienko, Bruno Biedrzycki, Karina Łopacińska, (Szkolne Koło Fotograficzne)
Pokłosie inicjatywy Prezydenta RP w SP 2 w Konstancinie- Jeziornie
05.10.2023Narodowe Czytanie ogłoszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odbyło się w Konstancinie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w dniu 29 września 2023r. ogłoszonym przez Polską Izbę Książki Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania.
W klasach 1-3 nauczyciele i rodzice czytali dzieciom w plenerze "Brzydkie kaczątko" J.Ch. Andersena i wiersze Aleksandra Fredry. Tu również nie brakowało elementów towarzyszących, np.: prezentacje multimedialne. Były też własne interpretacje tekstów.
Przy przedsięwzięciu, koordynatorkami, którego były p. L. Mościnska- Puszka i Ż. Misiak, pracował sztab nauczycieli i uczniów. Wszyscy nie szczędzili wysiłku, aby promować czytanie, bo doskonale wiedzą, że ma ono wartości terapeutyczne, zaspokaja ciekawość poznawczą i pobudza wyobraźnię.
Jak zachwycić dzieci książkami? Właśnie takimi akcjami czytelniczymi na własnym "podwórku", które jednoczą całą społeczność szkolną i wpisują się w inicjatywy ogólnopolskie.
LMP
Konstancińska Dwójka czyta wbrew schematom
05.10.2023Wszyscy rozumiemy, że czytanie jest wartością samą w sobie. Narodowe Czytanie ogłoszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w konstancińskiej Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w dniu 29 września 2023r. zostały połączone w jedną akcję promującą czytanie na świeżym powietrzu. Tym razem w formule, że to my- dorośli czytamy dla dzieci. Nawiązując do propagowania znajomości literatury narodowej czytaliśmy w klasach 4-8 powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Wydarzeniom tym towarzyszyła muzyka, która pozwoliła przenieść się w bajkowy świat nadniemeńskiej krainy. Scenografia nawiązywała do symboli narodowych Polski i czytanych dzieł. Dla podkreślenia wagi wydarzenia, uczniowie w tym dniu wyglądali bardzo odświętnie, ponieważ ubrali białe bluzeczki/ koszulki i przypięli do nich kotyliony w narodowych barwach.
Duch współpracy dyrekcji, administracji, nauczycieli, rodziców i uczniów, obsługi szkoły, przy organizacji nieschematycznej formy wspólnego czytania, unosił się w Dwójce od kilku dni. Punkt kulminacyjny- sama akcja czytania w plenerze w dniu 29 września bieżącego roku, okazał się trafiony. Jak zachwycić dzieci książkami? Właśnie takimi akcjami czytelniczymi na własnym "podwórku". wpisującymi się w inicjatywy ogólnopolskie.
Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" dla uczniów klas 4-8 czytali pani Katarzyna Chiszko- dyrektor SP nr 2 w Konstancinie- Jeziornie, w-ce dyrektor A. Bartosz- Goleniowska, panie M. Pieńkowska, K. Furmańska, D. Zagończyk, J. Szulc, siostra Petronia i pan W. Guszkowski.
LMP
Aktualności
Co nowego w szkole?Konkursy przedmiotowe
- 18.10.2023
- Konkursy organizowane przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2020 r., poz. 1036 z późn. zm.) w roku szkolnym 2023/2024: (zal.)_Zestawienie_konkursow_MKO_2023_24_(3).docx
Terenowa lekcja historii dla klas 7a oraz 7b
- 18.10.2023
Temat: Powstanie Listopadowe w Warszawie.
Obecnie na lekcjach historii omawiamy Powstanie Listopadowe. Dlatego z radością przyjęliśmy propozycję naszego nauczyciela historii p. Wojciecha Guszkowskiego, żeby miejsca związane z powstaniem zobaczyć na żywo.
Wyjazd został zorganizowany przez nasze wychowawczynie: p. Annę Kobusińską oraz p. Dorotę Raczkowską. Finansami zajęli się rodzice. Dziękujemy!!!
Pierwszym punktem naszej wyprawy był Belweder. Tutaj otrzymaliśmy od naszego historyka karty pracy, zostaliśmy podzieleni na grupy i do roboty. Przy każdym obiekcie p. Guszkowski przedstawiał nam fakty z nim związane. Zatrzymywaliśmy się również przy niektórych zabytkach nie związanych bezpośrednio z powstaniem. W Łazienkach Królewskich zobaczyliśmy: „pępek świata”, świątynię Sybilli, Biały Dom, Pałac na Wyspie, popiersie Piotra Wysockiego, Starą kordegardę (dawna wartownia). Przed kordegardą odtworzyliśmy scenę przeglądu Szkoły Podchorążych przez Wielkiego Księcia Konstantego. Kolejną sceną było poznanie księżnej łowickiej Joanny Grudzińskiej (późniejsza żona Konstantego) przez księcia.
Olszynka Grochowska to miejsce najkrwawszej bitwy powstania. Pod pomnikiem bitwy oddaliśmy hołd Bohaterom i zapaliliśmy znicze. Zwiedziliśmy również Aleję Chwały, kompleks pomników poświęcony Bohaterom Powstania.
Trochę zmęczeni , wstąpiliśmy do pewnej restauracji (domyślacie się jakiej) w celu posilenia się i załatwienia potrzeb fizjologicznych.
Po zasłużonej przerwie dotarliśmy na Wolę, do kościoła pw. Świętego Wawrzyńca, miejsca bohaterskiej walki oraz śmierci generała Józefa Sowińskiego. Poznaliśmy historię tego miejsca, wysłuchaliśmy wiersza Juliusza Słowackiego, Sowiński w okopach Woli, w interpretacji Zofii Lisowskiej oraz Mykyty Antonenko.
Wycieczkę podsumujemy na lekcji historii.
Prosimy o więcej takich lekcji. Taki sposób zdobywania wiedzy bardzo nam się podoba.
Dziękujemy organizatorom.
Uczniowie klas siódmych
Foto: Tola Świątkiewicz, Julia Wrotek
Dzień Gier Planszowych
- 18.10.2023
W ostatni czwartek - 12 października z okazji Dnia Gier Planszowych odbył się w naszej szkole „Wieczór gier planszowych” dla klas 2, 3 oraz 7 i 8. Celami wydarzenia były między innymi rozwijanie umiejętności dostosowywania się do zasad, kształtowanie postawy fair-play, umiejętności radzenia sobie zarówno z wygraną, jak i przegraną, rozwijanie koncentracji uwagi czy spostrzegawczości. Dodatkowo oczywiście integracja i dobra zabawa. Wydarzenie można uznać za udane, gdyż śmiechom nie było końca. A uczniowie i uczennice już nie mogą doczekać się kolejnych edycji.
Organizatorki: Urszula Ludwin, Katarzyna Hysz, Edyta Wyszogrodzka
Miły piątek 13-go 🙂
- 18.10.2023
W minionym tygodniu kalendarz straszył datą 13.października. Jednak w naszej szkole ten dzień przebiegł wyjątkowo przyjemnie.
Uczniowie klasy 8a wraz z zaproszonymi do współpracy kolegami z 8b przygotowali pod kierownictwem p.Ewy Burman- Wudeckiej apel upamiętniający 250. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Po części oficjalnej nastąpiła bardziej humorystyczna, ukazująca szkołę oczyma psotnych uczniów. Oprawę muzyczną zapewnił wraz z chórem p.Roman Rudowski a plastyczną p.Iwona Wojewoda- Jedynak z zespołem. Nie zabrakło- rzecz jasna- gorących podziękowań dla dyrekcji, grona pedagogicznego oraz pozostałych pracowników szkoły.
Można rzec, nie taki piątek 13-go straszny, jak go malują.
Alpaki
- 18.10.2023
12. października dzieci z grupy 0a i 0b korzystając z pięknej pogody, odwiedziły trzy cudne alpaki- Atosa, Portosa i Aramisa, które mieszkają w Zagrodzie u Proboszcza.
Natalia Dul
Jesień w świetlicy
- 18.10.2023
Jesień w świetlicy upływa wesoło i kolorowo. Rysujemy, malujemy, wycinamy i tworzymy ciekawe prace i dekoracje sali świetlicowej. Bardzo lubimy również układać puzzle, budować niezwykłe konstrukcje z rozmaitych klocków.
Z przyjemnością też śpiewamy i tańczymy. Nie ma czasu na nudę :)
Wychowawcy świetlicy
Podziękowania od Rady Rodziców
- 17.10.2023
Ślubowanie klas pierwszych
- 17.10.2023
Pani dyrektor Katarzyna Chiszko, w dniu 13 października 2023r., dokonała aktu pasowania na ucznia, a dzieci zostały włączone w poczet społeczności uczniowskiej. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali przed nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi swoje umiejętności wokalne i artystyczne. Każde dziecko otrzymało na pamiątkę medale ufundowane przez rodziców oraz tarcze i dyplomy sfinansowane przez Radę Rodziców.
K.Piekarniak, G.Tatarska, E.Kamać
Foto: Alicja Dębek (Szkolne Koło Fotograficzne)
Kawiarenka szkolna
- 16.10.2023
"Dwójka" dla przedszkolaków
- 16.10.2023
29 września w całej Polsce obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa, uwrażliwianie na piękno słowa czytanego. Dorośli, czytając na głos dzieciom, stymulują ich rozwój, wyobraźnię i ciekawość świata.
Z okazji tego święta w ramach projektu ,,Dwójka dla przedszkolaków", klasa IIc odwiedziła przedszkole ,,Skrzatka Oczatka". Uczniowie klasy IIc przygotowali dla młodszych kolegów niespodziankę. Wspólnie odczytali opowiadanie pt. ,,Trzy małe świnki". Dzieci uważnie słuchały. Nie zabrakło czasu na wspólną zabawę oraz rysowanie.
Wizyta w przedszkolu spawiła nam dużo radości. Dziękujemy za zaproszenie oraz słodki upominek.
Czytajmy dzieciom bo to rozwija ich umysły i jest przyjemne!
Katarzyna Górecka
Turniej układania puzzli
- 13.10.2023
W dniach 2-3 października 2023 roku odbył się w świetlicy szkolnej turniej układania puzzli. Wzięło w nim udział 23 uczniów z klas drugich. Ich zadaniem było ułożenie przygotowanego zestawu puzzli składającego się z 60 elementów, w jak najkrótszym czasie.
Układanie puzzli uczy przede wszystkim koncentracji oraz skupienia się na jednej rzeczy. Wpływa korzystnie na pamięć wzrokową, logiczne myślenie i rozwój motoryki małej, czyli sprawności dłoni oraz palców. Jest wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Nina Ziółek
II miejsce – Karolina Jung
III miejsce – Leon Chimkowski
wyróżnienie – Maria Przepióra, Yaraslau Klachko
Wręczenie nagród odbyło się we wtorek, 10 października. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy - medale.
Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w turnieju i gratulujemy osiągniętych wyników.
Wychowawcy świetlicy
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
- 13.10.2023
12 października 2023 roku, z okazji 250. Rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w Urzędzie Gminy Konstancin-Jeziorna, burmistrz Kazimierz Jańczuk, spotkał się z przedstawicielami środowiska oświatowego z naszego miasta i gminy.
Wyróżniający się nauczyciele otrzymali Nagrody Burmistrza za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych oraz osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Z Naszej szkoły nagrody otrzymali: Katarzyna Chiszko – dyrektor szkoły, Bogumiła Lachowicz – pedagog szkolny, Katarzyna Górecka – nauczycielka klasy drugiej.
Gratulujemy Wszystkim Nagrodzonym.
„Co kryje Ziemia”
- 13.10.2023
We wrześniu klasa 2a zakończyła projekt rozpoczęty w klasie pierwszej „Co kryje Ziemia”. W ramach projektu dzieci poznały budowę Ziemi, wykonały własny model wnętrza Ziemi z plasteliny oraz wzięły udział w konkursie szkolnym „Przestrzenny model Ziemi”. Ponadto, dowiedziały się co to są wulkany, jak są zbudowane, kiedy i dlaczego dochodzi do ich wybuchów. Wspaniałą zabawą były zajęcia z komputerową rozszerzoną rzeczywistością podczas których wykonane przez uczniów wulkany wybuchały. Uczniom bardzo spodobały się zajęcia, które przeprowadził ich kolega Mieszko, prezentując pamiątki i książki tematyczne ze swoich podróży. Na zakończenie projektu przeprowadziliśmy doświadczenie i udało nam się doprowadzić do erupcji naszego wodnego wulkanu.
Alicja Biedrzycka
“Godzina dla Młodych Głów”
- 09.10.2023
Nasza szkoła dołączyła do sieci szkół realizujących program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW". Ma on na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego podejmowanych według określonych scenariuszy. Jego zadaniem jest także wspieranie MŁODYCH GŁÓW przez zachęcenie do otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym. W pierwszym półroczu chcemy zapoznać uczniów i nauczycieli z zasadami pierwszej pomocy psychologicznej (PPP), w drugim półroczu skupimy się na higienie cyfrowej i bezpieczeństwie w sieci.
Zajęcia będą prowadzili przeszkoleni wychowawcy klas.
Bogumiła Lachowicz
Odznaki Jakości za projekty eTwinning
- 09.10.2023
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 zrealizowali międzynarodowe projekty eTwinning, które zostały uhonorowane Odznaką Jakości. Grupa uczniów ubiegłorocznych klas 8 pracowała nad projektem „Don’t Judge a Book by Its Cover” – parnerami w tym projekcie byli: szkoła z Inowrocławia, dwie szkoły z Chorwacji (ze Splitu i Zagrzebia), z Hiszpanii, Włoch, Francji, Turcji i Słowacji. Grupa uczniów klasy 5c (w ubiegłym roku, czyli klasy 6c w tym roku szkolnym) wraz z uczniami z Włoch, Grecji, Turcji, Rumunii realizowała projekt „eTwinning Schools Celebrate Together”.
Zgodnie z informacją nt. Odznak Jakości na stronie https://etwinning.pl/konkursy/odznaka-jakosci: „Celem przyznawania Krajowej Odznaki Jakości jest wyróżnienie nauczycieli i szkół, których działania w ramach eTwinningu reprezentują wysoki poziom.
Dla nauczycieli jest to uznanie ich pracy, dla uczniów to większa motywacja do prowadzenia zaplanowanych działań, a dla szkoły – publiczne potwierdzenie zaangażowania i dążenia do jakości oraz otwartość na współpracę europejską”.
Urszula Katarzyna Furmańska
Spotkanie autorskie z Przemysławem Jakóbczykiem
- 06.10.2023
26 września, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, biblioteka szkolna zaprosiła na spotkanie autorskie z klasami VI-VIII pana Przemysława Jakóbczyka. Gość jest założycielem Fundacji Akademia Samodzielności i autorem serii przygodowych książek o Zuzi- „Księga samodzielności”. Zawierają one dużą dawkę praktycznej wiedzy z dziedziny sztuki przetrwania. Podczas spotkania autor zaprezentował użycie prostych przedmiotów, które można wykorzystać w ekstremalnych warunkach, np. jak z puszki po napoju oraz tealight’a zrobić podgrzewacz. Przemysław Jakóbczyk opowiedział również o tym, jak powstaje książka- jaka jest jej droga począwszy od pomysłu w głowie autora poprzez korektę, edycję, drukarnię, wydawcę i księgarnię, aż trafi do rąk czytelnika.
Biblioteka szkolna
Koszt obiadów za październik
- 06.10.2023
- Koszt obiadów za październik
SP - 17 x 10 = 220 zł.
Zerówka - 21 x 14 = 308 zł.
Migawki filmowe z Narodowego Czytania w "Dwójce"
- 05.10.2023
Narodowe Czytanie ogłoszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odbyło się w Konstancinie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w dniu 29 września 2023r. ogłoszonym przez Polską Izbę Książki Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania.
Kamera: Mykyta Antonienko, Bruno Biedrzycki, Karina Łopacińska, (Szkolne Koło Fotograficzne)
Pokłosie inicjatywy Prezydenta RP w SP 2 w Konstancinie- Jeziornie
- 05.10.2023
Narodowe Czytanie ogłoszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odbyło się w Konstancinie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w dniu 29 września 2023r. ogłoszonym przez Polską Izbę Książki Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania.
W klasach 1-3 nauczyciele i rodzice czytali dzieciom w plenerze "Brzydkie kaczątko" J.Ch. Andersena i wiersze Aleksandra Fredry. Tu również nie brakowało elementów towarzyszących, np.: prezentacje multimedialne. Były też własne interpretacje tekstów.
Przy przedsięwzięciu, koordynatorkami, którego były p. L. Mościnska- Puszka i Ż. Misiak, pracował sztab nauczycieli i uczniów. Wszyscy nie szczędzili wysiłku, aby promować czytanie, bo doskonale wiedzą, że ma ono wartości terapeutyczne, zaspokaja ciekawość poznawczą i pobudza wyobraźnię.
Jak zachwycić dzieci książkami? Właśnie takimi akcjami czytelniczymi na własnym "podwórku", które jednoczą całą społeczność szkolną i wpisują się w inicjatywy ogólnopolskie.
LMP
Konstancińska Dwójka czyta wbrew schematom
- 05.10.2023
Wszyscy rozumiemy, że czytanie jest wartością samą w sobie. Narodowe Czytanie ogłoszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w konstancińskiej Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w dniu 29 września 2023r. zostały połączone w jedną akcję promującą czytanie na świeżym powietrzu. Tym razem w formule, że to my- dorośli czytamy dla dzieci. Nawiązując do propagowania znajomości literatury narodowej czytaliśmy w klasach 4-8 powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Wydarzeniom tym towarzyszyła muzyka, która pozwoliła przenieść się w bajkowy świat nadniemeńskiej krainy. Scenografia nawiązywała do symboli narodowych Polski i czytanych dzieł. Dla podkreślenia wagi wydarzenia, uczniowie w tym dniu wyglądali bardzo odświętnie, ponieważ ubrali białe bluzeczki/ koszulki i przypięli do nich kotyliony w narodowych barwach.
Duch współpracy dyrekcji, administracji, nauczycieli, rodziców i uczniów, obsługi szkoły, przy organizacji nieschematycznej formy wspólnego czytania, unosił się w Dwójce od kilku dni. Punkt kulminacyjny- sama akcja czytania w plenerze w dniu 29 września bieżącego roku, okazał się trafiony. Jak zachwycić dzieci książkami? Właśnie takimi akcjami czytelniczymi na własnym "podwórku". wpisującymi się w inicjatywy ogólnopolskie.
Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" dla uczniów klas 4-8 czytali pani Katarzyna Chiszko- dyrektor SP nr 2 w Konstancinie- Jeziornie, w-ce dyrektor A. Bartosz- Goleniowska, panie M. Pieńkowska, K. Furmańska, D. Zagończyk, J. Szulc, siostra Petronia i pan W. Guszkowski.
LMP