Obecnie klasy ósme omawiają na historii temat: Na drodze ku wspólnej Europie. Jednym z zagadnień jest Rewolucja goździków w Portugalii – 1974 rok. Po śmierci dyktatora Antónia Salazara, który umiera po latach bezwzględnych rządów, władzę przejmuje kolejny dyktator, Marcelo Caetano. Tego armia oraz społeczeństwo mają już dość. Dochodzi do bezkrwawego obalenia dyktatora przez armię.
Jedną z bohaterek tamtych dni była Celeste Caeiro, pracownica jednej z lizbońskich restauracji. W tym dniu jej lokal obchodził pierwszą rocznicę istnienia. Właściciel postanowił, że każdy klient będzie otrzymywał darmową lampkę wina porto oraz kwiatek goździk. W związku z tym, że wojsko wyszło na ulice, lokale zostały zamknięte. Każdy pracownik otrzymał naręcze goździków. Kiedy Celeste przechodziła obok czołgu z żołnierzami, jeden z nich poprosił ją o papierosy. Ponieważ ich nie miała, podarowała żołnierzowi goździka, którego ten włożył do lufy karabinu. Nasza bohaterka rozdała wszystkie swoje kwiaty. Za chwilę poszli za nią inni. Wojsko zostało obdarowane przez mieszkańców tysiącami kwiatów. Żołnierze obalili dyktatora nie wystąpili przeciwko mieszkańcom.
Chcą poczuć atmosferę tamtych dni, postanowiliśmy z naszym nauczycielem historii, p. Wojciechem Guszkowskim, że wcielimy się w rolę Celeste oraz żołnierzy. Dziewczęta przyszły ubrane w sukienki z goździkami a chłopcy w stroje przypominające wojskowe.
Chociaż przez chwilę poczuliśmy nastrój tamtych dni. Jesteśmy otwarci na kolejne tego typu projekty.
Uczniowie klas ósmych