Ogłoszenie o naborze: ogloszenie_nabor_nsr.pdf
Pismo Gminnego Komisarza Spisowego: Pismo_Gminnego_Komisarza_Spisowego_e-dziennik.pdf
Formularz zgłoszenia na rzachmistrza: formularz_zgloszeniowy-na-rachmistrza.docx
To już ostatnie prace plastyczne wykonane w przez dzieci przebywające w świetlicy.
Wszystkim naszym podopiecznym życzymy wspaniałych wakacji, pełnych przygód, radości i słońca.
Wychowawcy świetlicy
W piątek, 11 czerwca 2021 roku, odbył się w świetlicy szkolnej turniej wiedzy. Wzięło w nim udział 17 uczniów z klas pierwszych. Do finału zakwalifikowało się ośmiu zawodników, którzy uzyskali najwięcej punktów w etapie pisemnym.
Finaliści losowali z kapelusza kartki z numerami i uważnie słuchali pytań czytanych przez pozostałych uczniów. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali punkty w postaci naklejek. Uczestnicy turnieju wykazali się ogromną wiedzą z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, plastycznej, muzycznej i informatycznej.
WYNIKI KONKURSU:
I miejsce – Izabela Golon i Michał Ławrinowicz
II miejsce – Irena Widawska i Jakub Miller
III miejsce – Zofia Woźniak
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, a zwycięzcy – medale. Jeszcze raz gratulujemy ogromnej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu nowych wiadomości i umiejętności.
Wychowawcy świetlicy
W poniedziałek, 31 maja 2021 roku, odbył się w świetlicy szkolnej konkurs ortograficzny „Ortografek” z wykorzystaniem gry multimedialnej. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas pierwszych. Jego celem było szerzenie wśród dzieci nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną.
Tytuł Mistrza Ortografii otrzymał Jakub Miller.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Serdecznie dziękujemy zawodnikom za udział w ortograficznej rywalizacji i życzymy dalszych sukcesów.
Wychowawcy świetlicy
galera
W poniedziałek, 24 maja 2021 roku, odbył się w świetlicy szkolnej konkurs matematyczny. Wzięło w nim udział 20 uczniów z klas pierwszych. Uczestnicy przez godzinę rozwiązywali zadania tekstowe o różnym stopniu trudności. Z testu mogli uzyskać 59 punktów.
Celem konkursu było rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych oraz wdrażanie do logicznego myślenia. Dzieci miały możliwość wykazania się swoimi wiadomościami i umiejętnościami matematycznymi. Do konkursu przygotowywały się od września podczas zajęć świetlicowych.
Po sprawdzeniu prac, wyłoniono zwycięzców.
I miejsce – Izabela Golon
II miejsce – Antoni Kłos
III miejsce – Michał Ławrinowicz
wyróżnienie – Zofia Woźniak i Stanisław Sabarański
W konkursie nie było przegranych. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę niespodziankę, a zwycięzcy – medale i łamigłówki matematyczne.
Wychowawcy świetlicy
galeria
2 czerwca świętowaliśmy w naszej klasie Dzień talentów, pasji i zainteresowań. W tym dniu każdy z nas miał okazję do zaprezentowania swoich zdolności, pochwalenia się swoim hobby, podzielenia się z innymi swoją pasją. Z przyjemnością obejrzeliśmy występy taneczne i muzyczne naszych koleżanek i kolegów. Z opowiadań Natalii, Kacpra, i Alexa dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o koniach, straży pożarnej i grze w szachy. Mięliśmy okazję podziwiać sukcesy Matyldy w bieganiu i zachwycić się własnoręcznie uszytymi zabawkami Milana i Natalii. Podziwialiśmy również talent plastyczny Marysi i Wiktorii oraz niesamowite zbiory Lenki, Wiktorii i Kuby. To był naprawdę cudowny dzień, pełen niesamowitych wrażeń. Pokazał nam wszystkim jak wiele drzemie w nas talentów i pasji i jak ważne jest żeby umieć o nich opowiadać i dzielić się nimi z innymi.
Klasa III c z wychowawczynią Dorotą Zagończyk
W piątek, 21 maja 2021 roku, odbył się w świetlicy szkolnej konkurs czytelniczy „Znam lektury pierwszoklasisty”. Wzięło w nim udział 18 uczniów. Celem konkursu było popularyzowanie czytelnictwa i motywowanie dzieci do czytania, rozwijanie zainteresowań lekturą oraz rozbudzanie potrzeby stałego kontaktu z książką.
Do finału zakwalifikowało się 6 uczniów. Wykazali się oni dużą wiedzą na temat książek: „Jaś i Małgosia”, „120 przygód Koziołka Matołka”, „Muzykanci z Bremy”, „Pilot i ja”, „Nowe szaty cesarza”, „Jak Wojtek został strażakiem”, „Śpiąca królewna”, „Nasza mama czarodziejka”. Po podsumowaniu wyników wyłoniono zwycięzców.
WYNIKI KONKURSU:
I miejsce – Jakub Miller
II miejsce – Antoni Kłos
III miejsce – Izabela Golon
Wręczenie nagród odbyło się 7 czerwca 2021 roku. Uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy - medale, nagrody książkowe i maskotki.
Serdecznie dziękujemy uczniom za przygotowanie i udział w konkursie. Zachęcamy do czytania książek i uczestnictwa w kolejnych turniejach.
Wychowawcy świetlicy
Klasy 1-3 biorą udział w konkursie Nowoczesna Edukacja wczesnoszkolna XXVIII edycja. W jego ramach klasa 2 obchodziła "międzynarodowy dzień tolerancji". Dzieci założyły stroje swoich rówieśników z różnych stron świata i uczyły siebie nawzajem zabaw charakterystycznych dla prezentowanych krajów.
Justyna Szulc
W czwartek, 20 maja 2021 roku odbył się w świetlicy szkolnej konkurs pięknego pisania „Mistrz kaligrafii”. Wzięło w nim udział 23 uczniów z klas pierwszych.
Każdy uczestnik miał przepisać tekst drukowany najładniej jak potrafi. Wszyscy starali się jak najlepiej wykonać to zadanie. Przy ocenie prac zwracano uwagę na: - prawidłowy kształt i proporcje liter - poprawne łączenie liter - poprawność ortograficzną i interpunkcyjną - estetykę wykonania.
Wyniki konkursu: I miejsce – Izabela Golon II miejsce – Hanna Tabak III miejsce – Maria Nadolny wyróżnienie – Julia Januszko
Zwycięzcy konkursu otrzymali medale, dyplomy i długopisy w kształcie pióra. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do pięknego pisania, bo każdy może zostać MISTRZEM KALIGRAFII!
Wychowawcy świetlicy
1 czerwca 2021 roku, klasa 5b wraz ze swoim wychowawcą, p. Wojciechem Guszkowskim,wybrała się na zajęcia rekreacyjne do Parku Zdrojowego. Towarzyszył nam p. Roman Rudowski.Do pomocy włączyli się rodzice, p. Joanna Zielak oraz p. Malena Kowalska – dziękujemy.Odwiedziliśmy cukierenkę Iga – obowiązkowe lody oraz kawiarnię Beza – smaczna pizza.Uczestniczyliśmy w grach i zabawach integracyjno-rekreacyjnych w parku. Wszyscy uczestnicyspotkania uznali, że super spędziliśmy czas z okazji święta dzieci.
1 czerwca to bez wątpienia ulubiony dzień w roku wszystkich dzieci. Nasi uczniowie spędzili go pod hasłem " Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat." (Janusz Korczak)
Justyna Szulc
Chcemy Wam serdecznie podziękować za zaangażowanie i wkład w organizację kawiarenki szkolnej, którą opiekowałyśmy się podczas szkolnego Dnia Dziecka. Dzięki Waszych ciastom i słodkościom dzieci miały okazję cieszyć się z tej niespodzianki. Odzew na nasz apel był tak duży, że obawiałyśmy się, czy dzieci zdołają wszystko zjeść. Jak się okazało, nasze obawy były przesadzone, bo jednak możliwości dzieci są bardzo duże 😊.
Dziękujemy też za datki na Pitera. Dzieci wykazały się wielkimi sercami, składając pieniądze w naszej prowizorycznej „puszce” (w formie plastikowego kubeczka). Zebrane pieniądze przekazałyśmy Pani Agacie Kijo pod koniec funkcjonowania kawiarenki.
Pozdrawiamy i liczymy na dalszą aktywną współpracę!
Rada Rodziców
Dnia 18 maja odbył się w świetlicy szkolnej konkurs szybkiego czytania. Wzięło w nim udział 24 uczniów z klas pierwszych. Celem konkursu było doskonalenie techniki szybkiego i poprawnego czytania oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci.
Po podsumowaniu wyników wyłoniono Mistrzów Szybkiego Czytania, czyli uczniów, którzy w ciągu jednej minuty przeczytali bezbłędnie najwięcej wyrazów. Zwycięzcy wykazali się biegłym czytaniem, opanowaniem i pewnością siebie.
WYNIKI KONKURSU:
I miejsce – Natalia Retmańska
II miejsce – Janina Schreiber
III miejsce – Ignacy Ratajczyk
wyróżnienie - Irena Widawska, Zofia Woźniak, Michał Ławrinowicz i Antoni Kłos.
Wręczenie nagród odbyło się 31 maja 2021 roku. Uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy - medale i nagrody rzeczowe.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom i zachęcamy do udziału w konkursie już za rok!
Wychowawcy świetlicy
W ciągu całego roku szkolnego trwał konkurs „Mistrz alfabetu”. Na zajęciach w świetlicy szkolnej uczniowie poszerzali swoje słownictwo. Po zapoznaniu się z książkami Małgorzaty Strzałkowskiej o literkach, dzieci wyszukiwały z pamięci wyrazy rozpoczynające się poznaną głoską. Słowa podawane przez uczniów nie mogły się powtarzać.
Po podsumowaniu punktów, wyłoniono zwycięzców.
I miejsce – Hanna Tabak
II miejsce – Izabela Golon
III miejsce – Maria Nadolny
wyróżnienie – Hanna Staniak i Antoni Kłos
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a laureaci – medale.
Dziękujemy uczniom za udział w konkursie i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach.
Wychowawcy świetlicy
Właśnie rozdaliśmy dyplomy i słodkie upominki jako nagrody za udział w XII Mistrzostwach Dolnego Śląska w Sudoku. W kategorii klasy 1-3 wzięło udział 11 osób. Jako pierwsze uplasowały się:
I miejsce- Inka Szlesinger, kl. 3c
II miejsce- Antonina Domańska, kl. 2c
III miejsce- Hanna Lisowska, kl. 3b
W przedziale klas 4-6 startowały 4 osoby:
I miejsce- Szymon Michalski, kl. 6c
II miejsce- Natalia Michalska, kl. 6c
III miejsce- Jakub Wiśniewski i Vladimir Vasilevich, kl. 6b
Progi Mistrzostw zostaną ogłoszone 30 kwietnia i wtedy dowiemy się, którzy z naszych zawodników będą mogli pojechać do Wrocławia na finał.
Na tych stronach można śledzić wydarzenie:
https://sudoku.pwr.edu.pl/edycja-2025/harmonogram
https://www.facebook.com/mistrzostwasudoku
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział i gratulujemy osiągniętych wyników.
Biblioteka szkolna
Chcielibyśmy zaprosić Uczniów z Państwa Szkoły do wzięcia udziału w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego "Gigathon"
Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): składający się z 20 pytań dotyczących środowiska z wybranej kategorii wiekowej
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników będzie miało do wykonania projekt na zadany temat, ten etap odbędzie się stacjonarnie w Warszawie
Organizatorem konkursu jest największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania <https://www.giganciprogramowania.edu.pl/> .
Giganci Programowania
4 kwietnia świętowaliśmy ,,Dzień Marchewki’’. Tego dnia dzieci z klasy ,,0’’B częstowały marchewką całą społeczność szkolną. Uczniowie starsi i młodsi ubrali się w kolor pomarańczowy, pojawiły się maskotki w tym kolorze oraz została wykonana gazetka.
Organizatorzy: Anna Brzezińska, Katarzyna Kozicka
Biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na własny pomysł na okładkę wybranej przez ucznia książki. Dlatego, że pomysł własny- to nie można było skorzystać z okładek, które już istnieją i tworzyć bardzo podobnych. Częścią okładki jest też tytuł i autor, dlatego oceniane było wkomponowanie tych detali w całość pracy. Ponadto oceniano estetykę i samodzielność. Jakość plastyczna prac była bardzo wysoka, zgodność prac z tematem - zróżnicowana: część prac była identyczna lub bardzo podobna do okładek oryginalnych (choć wykonanie było piękne), w części prac tytuł książki i autor zostały wpisane „na kolanie”, w części pominięte.
W głosowaniu zostali wyłonieni zwycięzcy:
I miejsce- Barbara Gołaszewska, kl. 3b
II miejsce- Mieszko Niwiński, kl. 3a
III miejsce- Maria Przepióra, kl. 3a
Niezależne wyróżnienie otrzymał Łukasz Komosa. Jego talentu plastycznego i techniki nie da się porównać ze zdolnościami młodszych uczniów.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zdolności plastycznych. Tak trzymajcie!
Biblioteka szkolna
Sobota 12 kwietnia rozpoczęła się od wizyty w szkole, która działa przez 6 dni w tygodniu i tak też przychodzą do niej uczniowie.
W polsko-wloskich grupach pracowaliśmy nad zadaniami z projektu eTwinning "Roots & Wonders: Discovering Our Natural and Cultural Heritage", potem na głównym rynku obejrzeliśmy przejście grupy z bębnami - jest to XVI-wieczna tradycja oznajmiająca nadchodzącą Niedzielę Palmową i rozpoczęcie ostatniego tygodnia przygotowań do Wielkanocy. Po przerwie na obiad udaliśmy się do kościoła Chiesa Madonna del Carmelo, w którym obejrzeliśmy typowy tradycyjny strój uczestników procesji oraz wykonaliśmy tradycyjne palmy z liści.
Dzień zakończyliśmy uroczystym spotkaniem z władzami szkoły i rodzinami goszczącymi - odbyło się oficjalne podsumowanie wymiany, wręczenie certyfikatów, a później tradycyjny włoski poczęstunek i wspólna zabawa.
Te dni spędzone wśród włoskich przyjaciół zostaną w naszej pamięci, a nawiązane znajomości i przyjaźnie będą się rozwijać.
Pakując walizki już tęsknimy za Wami i za serdecznością, z którą nas przyjęliście.
Piątek 11 kwietnia uczniowie spędzili w Palermo. Wizytę w tym pięknym mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania Palatina Chapel w Pałacu Królewskim, gdzie podziwialiśmy mozaiki (wykonane z listków złota wklejonych w szkło) przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W budynku pałacu odbywają się zebrania Rady Regionalnej Sycylii, można było także zobaczyć apartamenty królewskie.
Podążając gwarnymi ulicami pełnymi turystów dotarliśmy do Piazza Bellini, na którym uwagę zwracają zróżnicowane architektonicznie kościoły: XVI-wieczny kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, przypominający arabskie budowle kościół San Cataldo i XII-wieczna La Martorana, w której w średniowieczu narodziły się słynne na całym świecie i do dziś wyrabiane według tradycyjnej receptury frutti di martorana, malutkie dzieła sztuki z marcepanu do złudzenia przypominające prawdziwe owoce.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był plac Quattro Canti z ciekawymi kamienicami na każdym z rogów oraz imponujący Teatr Wielki.
Z żalem opuszczaliśmy to piękne miasto, ale wrażenia, smaki, sztuka i tradycje Palermo zostaną na długo w naszej pamięci.
10.04.2025 r. uczniowie konstancińskich szkół, w tym uczniowe Szkoły Podstawowej nr 2 mieli przywilej uczestniczyć i współprowadzić debatę oxfordzka nt. Konstancin-Jeziorna to miejsce, które inspiruje i przyciąga; to uzdrowisko chroniące bioróżnorodność, zasoby naturalne i walory przyrodnicze. Modelowa gmina zdrowia, kultury i harmonii społecznej.
Naszą szkołę reprezentowała młodzież klas 8 i 7: Alesandra Mróz, Mykyta Antonentko, Gustaw Brauer, Franciszek Kłos, Stanisław Halicki, Hubert Siedlecki, Zofia Lisowska, Marika Palusińska, Aleksander Lamentowicz, Stanisław Domański, Filip Kraśnicki.
Uczniowie przygotowali wypowiedzi, w których stali w opozycji do prezentowanej tezy. Prelegenci wykazali się wiedzą i umiejętnościami oratoryjnymi. Po skończonej debacie publiczność, która składała się z młodzieży szkolnej miała możliwość zadawania pytań stronom debaty. Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia i z wielkimi emocjami odpowiadali na pytania publiczności. W burzliwej dyskusji młodzież prezentowała kolejne aspekty funkcjonowania gminy, w których podkreślali swoje racje - propozycji, a w szczególności opozycji. Dwie drużyny propozycja: SP1, SP3 i no Bell i opozycja SP2, SP5 i SP6 przygotowały szereg argumentów pokazujących walory Konstanina jednocześnie podkreślając, że nie jest to modelowa gmina zdrowia, kultury i harmonii społecznej. W wyniku głosowania publiczności debatę wygrała drużyna opozycji, w tym bardzo aktywni przedstawiciele naszej szkoły. BRAWO MŁODZIEŻY!
Wspaniała przygoda z demokracją!
Wszyscy uczestnicy debaty otrzymali upominki od gminy a prelegenci reprezentujący naszą szkołę zrobili duże wrażenie na organizatorach debaty - przedstawicielach fundacji "Miasto" oraz na burmistrzu gminy.
Uczniowie uczcili swoje małe zwycięstwo, ale przede wszystkim zwycięstwo demokracji słodkim poczęstunkiem w Bezie.
Anna Woźniak
Czwartek 10 kwietnia uczniowie spędzili w miasteczku Geraci Siculo, w którym znajduje się oddział szkoły z Gangi.
Najpierw byliśmy w urzędzie miasta na spotkaniu z przedstawicielami władz, a następnie udaliśmy się na wycieczkę z przewodnikiem - pierwszym punktem poznania miasta i jego historii były ruiny średniowiecznego zamku należącego do słynnego na tych terenach rodu Ventimiglia. Po zejściu z wzgórza zamkowego krążyliśmy po wąskich uliczkach, zwiedzaliśmy liczne kościoły kryjące perełki średniowiecznych artystów, zaglądaliśmy w urocze zaułki pełne pięknego rękodzieła, inwencji mieszkańców i uroczych roślin.
W szkole czekało nas miłe powitanie, zwiedzanie budynku, pyszna lasagna i ciekawe warsztaty zdobienia tradycyjnych wielkanocnych wypieków.
Piękna pogoda i dobry nastrój towarzyszyły nam przez cały dzień.
W dniu 8 kwietnia odbyły się powiatowe zawody w piłce ręcznej dziewcząt starszych. Tydzień wcześniej nasza reprezentacja wywalczyła I miejsce w gminnych rozgrywkach i awansowała na zawody powiatowe. Po bardzo zaciętych meczach, dziewczęta zostawiły serca na boisku, zmagając się z kontuzjami, w okrojonym składzie, były o krok od awansu do międzypowiatów. Ostatecznie zajęły III miejsce, ulegając jedynie wicemistrzyniom Polski z SP 4 Piaseczno oraz również trenującym w klubie dziewczętom z SP Głosków.
Wielkie gratulacje za wolę walki, charakter i determinację.
Jolanta Mikulska - nauczyciel wychowania fizycznego
Środowy poranek powitał nas pięknym słońcem, które towarzyszyło nam przez cały dzień.
W Castelbuono zwiedzaliśmy piękny zamek z kaplicą św. Anny, patronki miasta, oddychaliśmy atmosferą uroczego, pełnego sztuki miasteczka, degustowaliśmy doskonałe ciasta z pistacjowym kremem w słynnej piekarni Fiasconaro.
Popołudnie spędziliśmy w przepięknym Cefalu, rybackim miasteczku z dominującą nad nim skałą z fortecą La Rocca. Spacerowaliśmy klimatycznymi uliczkami, próbowaliśmy wspaniałych lodów, zadbaliśmy też o duchową ucztę w słynącej z niezwykłej urody mozaiki w Katedrze Najświętszego Zbawiciela. Nie mniej ciekawe okazały się średniowieczna pralnia oraz piaszczysta plaża zachęcająca do odpoczynku po intensywnym i pełnym emocji popołudniu.
W kwietniu odbyły się gminne zawody w piłce ręcznej dziewcząt młodszych. Udział wzięło 5 szkół z naszej gminy. Wszystkie zespoły grały systemem każdy z każdym.
Nasza młodsza reprezentacja, przegrała jedynie z jedną szkołą, ostatecznie zdobywając srebrne medale i II miejsce w gminnych zawodach szkolnych.
Serdecznie gratulujemy
Jolanta Mikulska
W ostatnich miesiącach, dzieci zebrane w małych grupach, czytały ciekawe teksty ze Świerszczyka oraz ulubione książki, np. „Nie płacz, Koziołku”, „Szarka”.
Po każdym przeczytanym fragmencie utworu dzieci redagowały pytania do tekstu, a inne odpowiadały.
Ta forma zabawy zachęcała uczniów do uważnego słuchania i precyzyjnego zadawania pytań. Świetnie dzieci bawiły się czytając świerszczykowe zagadki i śmieszne historyjki. Powyższe teksty były także okazją do poznawania nowych słów, omówienia ich oraz zastosowania w zdaniach.
Wielką radość sprawiało dzieciom tworzenie różnych konstrukcji z dostępnych w świetlicy klocków.
Widać było ich wielką kreatywność: czasami były to sklepy, czasami restauracje, bywały też banki, poczta, przychodnie dla zwierząt i inne. Należy podkreślić, że wszystkie konstrukcje „żyły”. W przychodni pracowali lekarze, przyjmowali pacjentów oraz ich leczyli, w restauracjach serwowano różnorodne „klockowe” dania, za które klienci płacili kartą lub gotówką.
Inna świetlicowa przyjemność to odgadywanie przysłów, tytułów bajek i książek. Tzw. „wisielec” angażuje za każdym razem sporą grupę dzieci. To nie lada wyzwanie, by odgadnąć hasło. Zabawa uczy ortografii, stylu wypowiedzi i spostrzegawczości. Dodatkowym atutem tej zabawy jest pisanie na białej tablicy markerem.
Wiosenna pogoda sprzyja codziennym wyjściom na świeże powietrze: plac zabaw, bieżnia oraz boisko szkolne. Dzieci uwielbiają grać w siatkówkę, zbijaka, skakać na skakance, skakać przez gumę, grać w szczura, ćwiczyć rzucanie do kosza. Również sprawia im przyjemność zabawa elementami przyrody,
min. patyczkami, szyszkami, gałęziami, żołędziami, liśćmi, które pełnią swoje role w zabawie w rodzinę,
czy wędrówkach po wymyślonym lesie. Tutaj także zauważalna jest niesamowita kreatywność dzieci.
Zgodnie z kalendarzem dziewczynki i chłopcy poświęcały czas na literackie i plastyczne spotkania z wiosną. Czytały wiersze, poznawały przysłowia, rysowały i kolorowały ilustracje o wspomnianej tematyce. Swoje prace prezentowały na gazetkach szkolnych.
Jak co roku o tej porze dzieci poznały różne tradycje wielkanocne. Oglądały filmy edukacyjne, rozwiązywały krzyżówki, czytały wiersze, wykonywały prace plastyczne.
Miło obserwować, że dzieci lubią się razem bawić, razem spędzać czas. Wychowawców cieszy ich kreatywność, zaangażowanie i otwartość.
Życzymy Rodzicom dalszego wspaniałego rozwoju ich dzieci.
Wychowawcy
Barbara Rutkowska i Elżbieta Krawczyk
W środę, 2 kwietnia 2025 roku, odbył się w świetlicy szkolnej finał turnieju „Mistrz Rummikuba”. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klasy 1 a i 1 c.
Rummikub to strategiczna gra towarzyska, która łączy elementy matematyki, logiki i sprytu. Gracze układają na stole numeryczne układy z wylosowanych płytek i starają się jak najszybciej pozbyć się ich.
Wyniki turnieju: 1 miejsce – Benjamin Ziółek, 2 miejsce – Gabriela Jaroszewicz, 3 miejsce – Franciszek Krejs, wyróżnienie – Antonina Sadło.
Gra dostarczyła wielu emocji i pokazała jak kreatywnie i przyjemnie spędzać czas razem. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i wysiłku w przygotowaniach do turnieju.
Wychowawcy świetlicy:
Katarzyna Kozicka i Katarzyna Tyc
Wtorek 8 kwietnia rozpoczęliśmy od wyjazdu do Parku Geologicznego Madonie wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczyliśmy, gdzie bierze swój początek Imera, najdłuższa sycylijska rzeka, a następnie obejrzeliśmy ciekawe formy krasowe, zbiorniki czystej wody, prawie dotknęliśmy historii, która na tym terenie rozpoczęła się ponad 220 milionów lat temu.
Wracając do Gangi podziwialiśmy piękną panoramę miasteczka z Etną w tle.
Po południu odbyły się warsztaty plastyczne - uczniowie wykonali i ozdobili wielkanocne koszyczki.
Kolejny pełen emocji dzień za nami.
Uczniowie klas 7 rozpoczęli wizytę w Gangi na Sycylii. Jest to kontynuacja współpracy z akredytowaną szkołą włoską i dalszy ciąg realizacji projektu eTwinning "Roots & Wonders: Discovering Our Natural and Cultural Heritage". Rano odbyło się oficjalne powitanie w szkole, pokaz tradycyjnego tańca oraz występ szkolnej orkiestry. Następnie zapoznaliśmy się z organizacją pracy szkoły i włoskim systemem edukacji oraz wzięliśmy udział w lekcjach. Po doskonałym włoskim obiedzie z deserem w stołówce szkolnej uczniowie w międzynarodowych parach odkrywali tajemnice Gangi poprzez rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem kodów QR, okazało się jednak, że to nie koniec tajemnic. Kiedy weszliśmy do katedry, w krypcie naszym oczom ukazały się stojące w szeregach mumie zmarłych duchownych. Po tak dużej dawce wrażeń udaliśmy się do Pałacu Bongiorno, gdzie byliśmy gośćmi burmistrza, a ostatnim punktem tego intensywnego dnia było muzeum prezentujące zarówno malarstwo Gianbecchiny oraz znaleziska archeologiczne z terenów pierwotnej lokalizacji miasteczka.
Dnia 3 kwietnia 2025 roku uczniowie klas 4a, 4b i 4c wyruszyli na niezwykłą wyprawę – rajd pieszy do źródeł rzeki Wierzbówki. Trasa liczyła ponad 4 kilometry i była pełna przyrodniczych oraz historycznych atrakcji. Wędrówce przewodniczył wychowawca klasy 4a, Wojciech Guszkowski, wspólnie z Katarzyną Chiszko oraz Katarzyną Utratą. Wsparcia udzielały również Paulina Wolak, Monika Anusiewicz oraz Jolanta Mikulska. Łącznie w wyprawie udział wzięło 63 uczniów, pełnych entuzjazmu i gotowych na przygodę!
Wyposażeni w mapy marszu na orientację, uczniowie z zaangażowaniem zaznaczali kolejne punkty trasy, ucząc się nawigacji w terenie. To była doskonała lekcja współpracy i umiejętności terenowych! Wędrując wśród wczesnowiosennej przyrody, podziwialiśmy budzącą się do życia zieleń, wsłuchiwaliśmy się w świergot ptaków i podziwialiśmy drzewa, których pąki rozkwitały w promieniach słońca. Po drodze mijaliśmy urokliwe zakątki, tajemnicze polany i szumiące zagajniki. Nie zabrakło również fascynujących opowieści o mijanych miejscach – zarówno tych o znaczeniu przyrodniczym, jak i historycznym.
Kulminacyjnym momentem rajdu było dotarcie do źródeł rzeki Wierzbówki. Niestety, z powodu niszczącej działalności człowieka, źródła wyschły. To smutny obraz ingerencji w naturę, jednak wszyscy mamy nadzieję, że kiedyś znów ożyją i wrócą do dawnej świetności. Chwila refleksji nad losem przyrody, zdjęcia na pamiątkę i poczucie odpowiedzialności za nasze otoczenie – to również cenne lekcje, jakie wynieśliśmy z tej wyprawy.
Po zdobyciu źródeł udaliśmy się na plac zabaw w Czarnowie, gdzie czekała na nas prawdziwa uczta. Ogromne podziękowania należą się sołtysowi Czarnowa, Albertowi Zdzieszyńskiemu za udostępnienie miejsca na nasz piknik oraz pani Katarzynie Utracie i jej mężowi Rafałowi za przygotowanie pysznej biesiady. Oczywiście w przeprowadzeniu biesiady pomogli solidarnie wszyscy obecni nauczyciele. Nie możemy zapomnieć o niezastąpionych rodzicach, którzy zaopatrzyli nas w wyśmienite smakołyki – soczyste kiełbaski, wodę, pianki do ogniska, ketchup i wiele innych przysmaków.
Po sycącym posiłku nadszedł czas na zabawę! Plac zabaw tętnił śmiechem i radością. Były gry, harce i beztroskie chwile spędzone wśród przyjaciół. Każdy z uczestników wrócił do domu z uśmiechem na twarzy, pełen wspaniałych wspomnień.
To była nasza najlepsza wycieczka do tej pory! Przyroda, historia, aktywność na świeżym powietrzu, świetne towarzystwo i pyszne jedzenie – czego chcieć więcej? Z niecierpliwością czekamy na kolejne przygody!
Tajemnice ulicy Żeromskiego – historia na wyciągnięcie ręki
We wtorek (1 kwietnia 2025 roku) klasa 5a wyruszyła na niezwykłą wędrówkę w ramach programu „Moja Mała Ojczyzna”. Tym razem młodzi odkrywcy zgłębiali sekrety ulicy Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie. Oprowadzał ich nauczyciel historii oraz autor programu, Wojciech Guszkowski, a towarzyszyła klasie wychowawczyni, Laura Mościńska-Puszka. Uczniowie, wyposażeni w specjalnie przygotowane karty pracy, wcielili się w rolę badaczy lokalnej historii i architektury.
Już od pierwszych kroków w stronę zabytkowych willi dało się odczuć ekscytację. Każdy budynek miał swoją opowieść, a dzieci z ciekawością odkrywały losy dawnych mieszkańców i unikalne detale architektoniczne. Willa Pallas Athene, majestatyczna i tajemnicza, przyciągała uwagę swoim klasycystycznym charakterem. Willa Anna skrywała historie o dawnych letnikach, którzy przyjeżdżali tu na wakacyjny odpoczynek. Podlasianka i Julia przypominały o arystokratycznej przeszłości miasta, natomiast Helena i Pod Wieżą zachwycały zdobieniami, przenosząc dzieci w świat dawnych letniskowych rezydencji.
Zadania w kartach pracy angażowały młodych historyków – musieli uważnie przyglądać się fasadom budynków, wyszukiwać ozdobne detale, porównywać dawne zdjęcia z rzeczywistością i zapisywać swoje obserwacje. Pytania prowadziły ich przez zagadkowe ścieżki przeszłości, pobudzając wyobraźnię i wrażliwość na lokalne dziedzictwo.
Pod koniec spaceru odbył się konkurs historyczny. Dzieci z zapałem odpowiadały na pytania dotyczące odwiedzonych willi, a emocje sięgały zenitu, gdy nauczycielogłaszał zwycięzców. Każdy uczestnik wykazał się niezwykłą spostrzegawczością i zaangażowaniem, co dowodzi, że historia może być fascynującą przygodą.
Wnioski? Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że ulica Żeromskiego to żywa opowieść o dawnym Konstancinie, pełna tajemnic i piękna. Spacer pozwolił im nie tylko poznać historię miasta, ale także dostrzec jego architektoniczne perełki i docenić wartość lokalnego dziedzictwa. Wielu uczestników zapowiedziało, że wrócą tu z rodzinami, by podzielić się nowo zdobytą wiedzą.
Ta niezwykła lekcja w terenie na długo pozostanie w pamięci czwartoklasistów – bo najlepiej uczy się tam, gdzie historia ożywa na naszych oczach!
P.S. Przy ulicy Żeromskiego 15, znajduje się od 1958 roku, budynek szkoły, w której uczą się młodzi historycy.
Po wyprawie, ekipa udała się na gofry i lody do kawiarni Igga.
W czwartek 3 kwietnia wybraliśmy się do parku miejskiego, gdzie przemierzając kolejne stacje gry terenowej zapoznalismy naszych greckich przyjaciół z historią Konstancin-Jeziorny. Przedstawiliśmy przy okazji sylwetki ważnych dla nas postaci, m. in. Jana Pawła II czy Stefana Żeromskiego. Po powrocie z parku uczniowie z Aten wzięli udział w lekcjach – z pewnością bardzo ciekawe były zajęcia muzyki, na których najpierw polscy uczniowie pod czujnym okiem pana Romana Rudowskiego zapoznali gości z polskimi tańcami – trojakiem i polonezem, a następnie uczniowie greccy zatańczyli słynnego „Zorbę” – lekcja muzyki zakończyła się piosenką niezwykle popularnej w Polsce piosenkarki greckiego pochodzenia Eleni pt. „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”.
Nasi eTwinnerzy dziś podczas zajęć – wspólnie z greckimi koleżankami i kolegami – rozwiązywali quiz online na temat znajomości eTwinningu. Później mieli okazję zaprezentować przedstawiany w projekcie obiekt – Kaplicę Trójcy Świętej – pokazaliśmy gościom film z wycieczki i pobytu w Lublinie oraz album z freskami, które obejrzeliśmy w Kaplicy.
To był kolejny udany, pełen emocji dzień.
Katarzyna Furmańska, Justyna Szulc
Praca plastyczna przedstawiająca wiosenne kwiaty to fantastyczny sposób, aby świętować nadejście wiosny i wprowadzić dzieci w świat przyrody. Ta aktywność jest nie tylko wspaniałą zabawą, ale także uczy dzieci rozpoznawania różnych rodzajów kwiatów oraz ich struktury. Jest to moment, który można również wykorzystać do nauki o roślinach. Można opowiedzieć dzieciom o różnych etapach wzrostu kwiatów, ich potrzebach oraz ich roli w ekosystemie. Można również rozwinąć temat poprzez wprowadzenie informacji o owadach zapylających i ich znaczeniu dla kwiatków.
Wychowawcy świetlicy
Barbara Kopyt i Danuta Sikorska
Powered by aSc EduPage