• Odznaki Jakości za projekty eTwinning
          • Odznaki Jakości za projekty eTwinning

            09.10.2023

            W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 zrealizowali międzynarodowe projekty eTwinning, które zostały uhonorowane Odznaką Jakości. Grupa uczniów ubiegłorocznych klas 8 pracowała nad projektem „Don’t Judge a Book by Its Cover” – parnerami w tym projekcie byli: szkoła z Inowrocławia, dwie szkoły z Chorwacji (ze Splitu i Zagrzebia), z Hiszpanii, Włoch, Francji, Turcji i Słowacji. Grupa uczniów klasy 5c (w  ubiegłym roku, czyli klasy 6c w tym roku szkolnym) wraz z uczniami z Włoch, Grecji, Turcji, Rumunii realizowała projekt „eTwinning Schools Celebrate Together”.

            Zgodnie z informacją nt. Odznak Jakości na stronie https://etwinning.pl/konkursy/odznaka-jakosci: „Celem przyznawania Krajowej Odznaki Jakości jest wyróżnienie nauczycieli i szkół, których działania w ramach eTwinningu reprezentują wysoki poziom.

            Dla nauczycieli jest to uznanie ich pracy, dla uczniów to większa motywacja do prowadzenia zaplanowanych działań, a dla szkoły – publiczne potwierdzenie zaangażowania i dążenia do jakości oraz otwartość na współpracę europejską”.

            Urszula Katarzyna Furmańska

        • Spotkanie autorskie z Przemysławem Jakóbczykiem
          • Spotkanie autorskie z Przemysławem Jakóbczykiem

            06.10.2023

            26 września, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, biblioteka szkolna zaprosiła na spotkanie autorskie z klasami VI-VIII pana Przemysława Jakóbczyka. Gość jest założycielem Fundacji Akademia Samodzielności i autorem serii przygodowych książek o Zuzi- „Księga samodzielności”. Zawierają one dużą dawkę praktycznej wiedzy z dziedziny sztuki przetrwania. Podczas spotkania autor zaprezentował użycie prostych przedmiotów, które można wykorzystać w ekstremalnych warunkach, np. jak z puszki po napoju oraz tealight’a zrobić podgrzewacz. Przemysław Jakóbczyk opowiedział również o tym, jak powstaje książka- jaka jest jej droga począwszy od pomysłu w głowie autora poprzez korektę, edycję, drukarnię, wydawcę i księgarnię, aż trafi do rąk czytelnika.

            Biblioteka szkolna

            galeria

        • Pokłosie inicjatywy Prezydenta RP w SP 2 w Konstancinie- Jeziornie
          • Pokłosie inicjatywy Prezydenta RP w SP 2 w Konstancinie- Jeziornie

            05.10.2023

            Narodowe Czytanie ogłoszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odbyło się w Konstancinie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w dniu 29 września 2023r. ogłoszonym przez Polską Izbę Książki Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania.

            W klasach 1-3 nauczyciele i rodzice czytali dzieciom w plenerze "Brzydkie kaczątko" J.Ch. Andersena i wiersze Aleksandra Fredry. Tu również nie brakowało elementów towarzyszących, np.: prezentacje multimedialne. Były też własne interpretacje tekstów.

            Przy przedsięwzięciu, koordynatorkami, którego były p. L. Mościnska- Puszka i Ż. Misiak, pracował sztab nauczycieli i uczniów. Wszyscy nie szczędzili wysiłku, aby promować czytanie, bo doskonale wiedzą, że ma ono wartości terapeutyczne, zaspokaja ciekawość poznawczą i pobudza wyobraźnię.

            Jak zachwycić dzieci książkami? Właśnie takimi akcjami czytelniczymi na własnym "podwórku", które jednoczą całą społeczność szkolną i wpisują się w inicjatywy ogólnopolskie.

            LMP

            galeria

        • Konstancińska Dwójka czyta wbrew schematom
          • Konstancińska Dwójka czyta wbrew schematom

            05.10.2023

            Wszyscy rozumiemy, że czytanie jest wartością samą w sobie. Narodowe Czytanie ogłoszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w konstancińskiej Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w dniu 29 września 2023r. zostały połączone w jedną akcję promującą czytanie na świeżym powietrzu. Tym razem w formule, że to my- dorośli czytamy dla dzieci. Nawiązując do propagowania znajomości literatury narodowej czytaliśmy w klasach 4-8 powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Wydarzeniom tym towarzyszyła muzyka, która pozwoliła przenieść się w bajkowy świat nadniemeńskiej krainy. Scenografia nawiązywała do symboli narodowych Polski i czytanych dzieł. Dla podkreślenia wagi wydarzenia, uczniowie w tym dniu wyglądali bardzo odświętnie, ponieważ ubrali białe bluzeczki/ koszulki i przypięli do nich kotyliony w narodowych barwach.

            Duch współpracy dyrekcji, administracji, nauczycieli, rodziców i uczniów, obsługi szkoły, przy organizacji nieschematycznej formy wspólnego czytania, unosił się w Dwójce od kilku dni. Punkt kulminacyjny- sama akcja czytania w plenerze w dniu 29 września bieżącego roku, okazał się trafiony. Jak zachwycić dzieci książkami? Właśnie takimi akcjami czytelniczymi na własnym "podwórku". wpisującymi się w inicjatywy ogólnopolskie.

            Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" dla uczniów klas 4-8 czytali pani Katarzyna Chiszko- dyrektor SP nr 2 w Konstancinie- Jeziornie, w-ce dyrektor A. Bartosz- Goleniowska, panie M. Pieńkowska, K. Furmańska, D. Zagończyk, J. Szulc, siostra Petronia i pan W. Guszkowski.

            LMP

            galeria

        • TRAPER w Czerwińsku i Zakroczymiu
          • TRAPER w Czerwińsku i Zakroczymiu

            05.10.2023

            TRAPER w Czerwińsku i Zakroczymiu.

            Pierwsza nasza wyprawa w tym roku szkolnym, odbyła się pod hasłem „Zapomniane miasteczka Mazowsza”. 30 września udaliśmy się w celu odwiedzenia takich miasteczek.

            Czerwińsk n/Wisłą był naszym pierwszym przystankiem. Każdy z uczestników otrzymał karty pracy, dzięki którym mógł usystematyzować zdobywaną wiedzę. W Bazylice Matki Bożej Pocieszenia z 1155 roku, czekał na nas salezjanin ksiądz Krzysztof, który oprowadził nas po jednym z najstarszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Dzisiaj mieści się tutaj Sanktuarium Maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej Czerwińskiej z 1612 roku.

            W XV wieku znaczenie kościoła osiągnęło apogeum. Król Władysław Jagiełło, który w lipcu 1410 roku przeprawiał się w tym miejscu przez Wisłę, modlił się w Czerwińsku o powodzenie wyprawy wojennej.

            Następnie przeszliśmy do klasztoru, który jest siedzibą zakonu Salezjan. Salezjanie to zakon misyjny. W środku zwiedziliśmy wystawę pamiątek misyjnych z całego świata.

            Po zapoznaniu się z cennymi zabytkami świątyni oraz klasztoru, zeszliśmy ze skarpy wiślanej, gdzie odwiedziliśmy jedno z zapomnianych miasteczek Mazowsza.

            Zaniedbane domy, jeden pub, jeden sklep. Brak ludzi na ulicach. Dotarliśmy do dawnego portu n/Wisłą. Tutaj również nic nie ocalało z dawnej świetności miasteczka.

            Drugim punktem naszej wyprawy był Zakroczym. Kolejne zapomniane miasteczko. Zatrzymaliśmy się na pięknie odrestaurowanym ryneczku z roślinnością, ławkami oraz fontanną. Weszliśmy na teren znajdującego się obok rynku kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego z XVI wieku w stylu gotycko-renesansowym. Poznawaliśmy architekturę i historię kościoła pracując z kartami pracy.

            Po zakończonej pracy i zwiedzaniu, udaliśmy się w drogę powrotną. Autorzy najlepiej wypełnionych kart pracy otrzymali słodkie upominki. Jeszcze tylko pobyt w restauracji M i koniec wyprawy.

            Był nas jak zwykle komplet. Polecamy odwiedzenie w/w miasteczek. Może to jedna z ostatnich okazji do zobaczenia zmierzchu dawnego Mazowsza. Kolejna wyprawa już w październiku.

            Foto: Magda Dąbrowska

            galeria

        • Warsztaty z harfą i ukulele w klasach 0 - 3
          • Warsztaty z harfą i ukulele w klasach 0 - 3

            05.10.2023

            Z okazji Międzynarodowego Święta Muzyki, które przypada 1. października w naszej szkole 29. września odbyły się warsztaty muzyczne wraz z koncertem. Warsztaty z harfą i ukulele przeprowadzili muzycy zespołu Cheek2Cheek .

            W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas 0-3.

            Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać prezentowane instrumenty, nastroić je, a nawet zagrać na nich.

            Warsztaty przeplatane były utworami muzycznymi, które wykonywali muzycy.

            Na koniec wydarzenia dzieci tańczyły bawiły się w rytmie słyszanej muzyki.

            Natalia Dul

            galeria

        • Koło matematyczne
          • Koło matematyczne

            03.10.2023

            Koło matematyczne:
            - kształtuje umiejętność logicznego myślenia
            - doskonali szybkie liczenie
            - uczy rozwiązywania zadań tekstowych
            - czytania tekstu ze zrozumieniem.

            Zajęcia te, odbywają się raz w tygodniu

            Wychowawcy świetlicy

        • Konkurs „Bezpieczni na drodze”
          • Konkurs „Bezpieczni na drodze”

            29.09.2023

            W czwartek, 21 września 2023 roku, odbył się w świetlicy finał konkursu „Bezpieczni na drodze”. Wzięło w nim udział 20 uczniów z klas drugich Jego głównym celem było propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze , a przede wszystkim uświadomienie uczniom, jak ważne jest noszenie odblasków.

            Po napisaniu testu, wyłoniono sześciu finalistów. Uczniowie losowali pytania i za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali punkt. Wykazali się dużą znajomością zasad i przepisów dotyczących ruchu drogowego.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce – Inka Szlesinger

            II miejsce – Vincent Ziomka

            III miejsce – Aurelia Skrojna

            wyróżnienie – Aleksandra Jaroszewicz, Mia Żak, Leon Chimkowski

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i opaski odblaskowe. Zwycięzców nagrodzono medalami. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w środę, 27 września.

            Serdecznie gratulujemy uczniom osiągniętych wyników. Dziękujemy za udział w konkursie.

            Wychowawcy świetlicy

        • Koło przyrodnicze
          • Koło przyrodnicze

            29.09.2023

            Od 25 września 2023 roku rozpoczęły się w świetlicy szkolnej zajęcia koła przyrodniczego. Chętni uczniowie z klas drugich przygotowują się na nich do konkursu z zakresu nauk przyrodniczych. Wykonując proste doświadczenia w szkole i rozwiązując testy, odkrywają tajemnice przyrody i zdobywają wiedzę o otaczającym świecie.
            Trzymamy kciuki za uczestników konkursu. Powodzenia!

            Wychowawcy świetlicy

        • Sukces w biegach indywidualnych
          • Sukces w biegach indywidualnych

            29.09.2023

            W dniach 25 i 27 września rozegrane zostały gminne oraz powiatowe zawody w indywidualnych biegach przełajowych. W zawodach powiatowych awans do kolejnego etapu wywalczyły 3 zawodniczki z naszej szkoły. Największy sukces osiągnęła Zofia Lisowska zajmując II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Dobrym przygotowaniem wykazały się również Gabriela Rakowska (9 m-ce) oraz Marta Błaszczak (10 m-ce). Gratulujemy wszystkim sportowcom i trzymamy kciuki za zawody międzypowiatowe, które odbędą się 17 października w Komornicy.

            Nauczyciel WF:

            Marcin Matyjasiak

            Jan Nowacki

            Bartosz Wilczak

            galeria

        • Samorząd Uczniowski 2023/2024
          • Samorząd Uczniowski 2023/2024

            28.09.2023

            W dniu 22 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klas 4-8 mogli oddać głos na jednego z trzech kandydatów. Po komisyjnym przeliczeniu głosów przewodniczącą szkoły w roku 2023/2024 została uczennica klasy 7b Aleksandra Mróz, zastępcą przewodniczącej został Bruno Biedrzycki uczeń klasy 7b. W samorządzie w bieżącym roku będą pracowali następujący uczniowie.
            Kronika:
            Marika Palusińska
            Julia Żurakowska
            Sekcja dziennikarska:
            Zofia Ćwik
            Antonina Zielak
            Sekcja organizacyjna:
            Barbara Szulińska
            Marianna Sienkiewicz
            Alan Mąkosa
            Sekcja plastyczna:
            Zofia Lisowska
            Aleksandra Mróz
            Tola Świątkiewicz
            Julia Wrotek
            Julia Żurakowska

        • Konkurs informatyczno - matematyczny InstaLogik
          • Konkurs informatyczno - matematyczny InstaLogik

            27.09.2023

            InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Konkurs realizowany jest w całości online. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu). Udział w konkursie jest bezpłatny.

            W tym roku ponownie Honorowy Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

            Zadania przygotowaliśmy z myślą o szerokim gronie uczniów, nie tylko tych startujących w olimpiadach przedmiotowych. Chcieliśmy, żeby także "czwórkowi" uczniowie przy odrobinie wysiłku mogli samodzielnie odpowiedzieć na większość pytań.

            1. etap konkursu odbywa się w dniach 2-30 października 2023. Uczniowie, którzy osiągną dobry wynik, zostaną zaproszeni do 2. i 3. etapu. Po każdym etapie będzie prowadzony ranking w podziale na województwa, powiaty i szkoły – osobny dla każdej grupy wiekowej.

            Organizatorem konkursu jest Placówka Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod, przy współpracy z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

            Strona konkursu: https://instalogik.pl/

            Zapisy na konkurs: https://instalogik.pl/?page=custom&content=rejestracja_2023

            Do rejestracji Państwa dziecka niezbędny będzie kod nauczyciela: N2499408

             

        • Goście z Denzlingen
          • Goście z Denzlingen

            24.09.2023

            W dniach 15 – 21 września w Konstancinie-Jeziornie gościli uczniowie z naszej szkoły partnerskiej Ruth-Cohn-Schule w Denzlingen wraz z 3 nauczycielkami. Odwiedzili oni uczniów klas 8a i 8b, którzy byli ich gośćmi w maju bieżącego roku. Program wizyty był ciekawy i bogaty – w sobotę odwiedziliśmy Muzeum Wycinanki w Konstancinie, gdzie uczniowie poznali historię i technikę polskich wycinanek, a następnie sami tworzyli swoje prace. Następnie, w Szkole Podstawowej nr 2 w ramach warsztatów, przygotowali lunch. Otrzymali też publikacje przygotowane specjalnie na potrzeby wymian młodzieży przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Popołudnie spędzili całą grupą na ognisku z kiełbaskami pod opieką rodzin goszczących. Niedziela – dzień w rodzinach – to różnorodne atrakcje przygotowane przez rodziny: wyjazdy do Warszawy i nie tylko, Centrum Nauki „Kopernik”, taras widokowy w PKiN, papugarnia – to tylko niektóre przykłady ciekawego programu niedzielnego zaproponowanego przez polskich gospodarzy.

            W poniedziałek rano odbyło się oficjalne powitanie w Szkole Podstawowej nr 2, na którym pani dyrektor Katarzyna Chiszko opowiedziała o naszej szkole i systemie pracy, a zaproszeni goście - pani Małgorzata Zarzycka - przewodnicząca Komitetu Współpracy Polsko-Niemieckiej i pan Wojciech Guszkowski - Przewodniczący Komitetu Współpracy Miast Partnerskich podkreślili wagę wymiany międzyszkolnej i partnerstwa Konstancina-Jeziorny i Denzlingen. Po części oficjalnej udaliśmy się do Pałacu w Wilanowie, gdzie polsko-niemiecka grupa wzięła udział w warsztatach tańca dawnego „Roztańczony Dwór” oraz – podczas spaceru – poznała zakątki i ciekawostki pałacowego parku.

            We wtorek najpierw udaliśmy się do Ratusza, gdzie pierwszy zastępca burmistrza Konstancina-Jeziorny pan Ryszard Machałek oficjalnie powitał gości, a następnie opowiedział o mieście i gminie – były upominki i wspólne zdjęcie. Po tej wizycie pojechaliśmy do parku wodnego Suntago, w którym była możliwość zarówno zabawy, jak i integracji, a środa – to dzień, w którym odwiedziliśmy Warszawę – połączenie nowoczesności i tradycji – to wizyta w centrum wśród szklanych wieżowców i w centrum handlowym „Złote Tarasy” oraz gra miejska na Starym Mieście, pokazująca uczniom najciekawsze miejsca warszawskiej Starówki.

            Czas minął bardzo szybko i w czwartek – w dniu odjazdu uczniów z Denzlingen do domu – znów spotkaliśmy się w szkole. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach oraz dokonali podsumowania wymiany, wręczone zostały też nagrody za grę miejską oraz pamiątki. Nie było łatwo się pożegnać, gdyż nasza grupa bardzo się zżyła i także po zakończeniu szkolnych aktywności często spotykała się w konstancińskim parku. Mamy nadzieję, że znajomości i przyjaźnie przetrwają, a uczestnicy wymiany będą najlepszymi ambasadorami propagowania tej idei w swoim środowisku.

            Pogoda podczas wizyty gości była wspaniała, a program wymiany był niezwykle bogaty i ciekawy – było to możliwe dzięki wsparciu Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz rodziców uczniów.

            Katarzyna Furmańska, koordynator wymiany

            galeria

        • Klasy 4a i 4b w Czersku
          • Klasy 4a i 4b w Czersku

            24.09.2023

            W środę 20 września 2023r. uczniowie klasy 4a i 4b udali się na wycieczkę integracyjno-historyczną do Czerska.

            Pogoda była słoneczna więc przygodę rozpoczęliśmy od gry terenowej- poszukiwaliśmy ważnych miejsc, dat i wydarzeń historycznych związanych z Czerskiem i jego mieszkańcami. O wspaniałej, dawnej stolicy południowego Mazowsza, średniowiecznym, gotyckim zamku w Czersku i jego historii opowiadali nam przewodnicy ubrani w średniowieczne stroje. Nawet Królowa Bona tu często przebywała. Byliśmy na wieży skąd podziwialiśmy stare koryto Wisły i okoliczne krajobrazy, a w oddali widzieliśmy Pałac Kultury i Nauki. Atrakcją były dyby, książęce łoże, tron królewski i lochy zamku. Przy ognisku piekliśmy kiełbaski, które dodały nam energii do dalszego zwiedzania. Następnie uczniowie zakupili pamiątki z Czerska i tym akcentem zakończyliśmy nasz pobyt w tym historycznym miejscu Mazowsza.

            Wychowawcy klas pani Ewa Czarny, pani Laura Mościńska-Puszka i pani Urszula Ludwin są dumni ze swoich wychowanków i już planują kolejną wycieczkę.

            Autor: LMP

            galeria

    • Aktualności

      Co nowego w szkole?
      • Odznaki Jakości za projekty eTwinning
        • Odznaki Jakości za projekty eTwinning

        • 09.10.2023
        • W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 zrealizowali międzynarodowe projekty eTwinning, które zostały uhonorowane Odznaką Jakości. Grupa uczniów ubiegłorocznych klas 8 pracowała nad projektem „Don’t Judge a Book by Its Cover” – parnerami w tym projekcie byli: szkoła z Inowrocławia, dwie szkoły z Chorwacji (ze Splitu i Zagrzebia), z Hiszpanii, Włoch, Francji, Turcji i Słowacji. Grupa uczniów klasy 5c (w  ubiegłym roku, czyli klasy 6c w tym roku szkolnym) wraz z uczniami z Włoch, Grecji, Turcji, Rumunii realizowała projekt „eTwinning Schools Celebrate Together”.

          Zgodnie z informacją nt. Odznak Jakości na stronie https://etwinning.pl/konkursy/odznaka-jakosci: „Celem przyznawania Krajowej Odznaki Jakości jest wyróżnienie nauczycieli i szkół, których działania w ramach eTwinningu reprezentują wysoki poziom.

          Dla nauczycieli jest to uznanie ich pracy, dla uczniów to większa motywacja do prowadzenia zaplanowanych działań, a dla szkoły – publiczne potwierdzenie zaangażowania i dążenia do jakości oraz otwartość na współpracę europejską”.

          Urszula Katarzyna Furmańska

      • Spotkanie autorskie z Przemysławem Jakóbczykiem
        • Spotkanie autorskie z Przemysławem Jakóbczykiem

        • 06.10.2023
        • 26 września, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, biblioteka szkolna zaprosiła na spotkanie autorskie z klasami VI-VIII pana Przemysława Jakóbczyka. Gość jest założycielem Fundacji Akademia Samodzielności i autorem serii przygodowych książek o Zuzi- „Księga samodzielności”. Zawierają one dużą dawkę praktycznej wiedzy z dziedziny sztuki przetrwania. Podczas spotkania autor zaprezentował użycie prostych przedmiotów, które można wykorzystać w ekstremalnych warunkach, np. jak z puszki po napoju oraz tealight’a zrobić podgrzewacz. Przemysław Jakóbczyk opowiedział również o tym, jak powstaje książka- jaka jest jej droga począwszy od pomysłu w głowie autora poprzez korektę, edycję, drukarnię, wydawcę i księgarnię, aż trafi do rąk czytelnika.

          Biblioteka szkolna

          galeria

      •  Koszt obiadów za październik
      • Migawki filmowe z Narodowego Czytania w "Dwójce"
        • Migawki filmowe z Narodowego Czytania w "Dwójce"

        • 05.10.2023
        • Narodowe Czytanie ogłoszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odbyło się w Konstancinie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w dniu 29 września 2023r. ogłoszonym przez Polską Izbę Książki Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania.

          Kamera: Mykyta Antonienko, Bruno Biedrzycki, Karina Łopacińska, (Szkolne Koło Fotograficzne)

          galeria

      • Pokłosie inicjatywy Prezydenta RP w SP 2 w Konstancinie- Jeziornie
        • Pokłosie inicjatywy Prezydenta RP w SP 2 w Konstancinie- Jeziornie

        • 05.10.2023
        • Narodowe Czytanie ogłoszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odbyło się w Konstancinie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w dniu 29 września 2023r. ogłoszonym przez Polską Izbę Książki Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania.

          W klasach 1-3 nauczyciele i rodzice czytali dzieciom w plenerze "Brzydkie kaczątko" J.Ch. Andersena i wiersze Aleksandra Fredry. Tu również nie brakowało elementów towarzyszących, np.: prezentacje multimedialne. Były też własne interpretacje tekstów.

          Przy przedsięwzięciu, koordynatorkami, którego były p. L. Mościnska- Puszka i Ż. Misiak, pracował sztab nauczycieli i uczniów. Wszyscy nie szczędzili wysiłku, aby promować czytanie, bo doskonale wiedzą, że ma ono wartości terapeutyczne, zaspokaja ciekawość poznawczą i pobudza wyobraźnię.

          Jak zachwycić dzieci książkami? Właśnie takimi akcjami czytelniczymi na własnym "podwórku", które jednoczą całą społeczność szkolną i wpisują się w inicjatywy ogólnopolskie.

          LMP

          galeria

      • Konstancińska Dwójka czyta wbrew schematom
        • Konstancińska Dwójka czyta wbrew schematom

        • 05.10.2023
        • Wszyscy rozumiemy, że czytanie jest wartością samą w sobie. Narodowe Czytanie ogłoszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w konstancińskiej Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w dniu 29 września 2023r. zostały połączone w jedną akcję promującą czytanie na świeżym powietrzu. Tym razem w formule, że to my- dorośli czytamy dla dzieci. Nawiązując do propagowania znajomości literatury narodowej czytaliśmy w klasach 4-8 powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Wydarzeniom tym towarzyszyła muzyka, która pozwoliła przenieść się w bajkowy świat nadniemeńskiej krainy. Scenografia nawiązywała do symboli narodowych Polski i czytanych dzieł. Dla podkreślenia wagi wydarzenia, uczniowie w tym dniu wyglądali bardzo odświętnie, ponieważ ubrali białe bluzeczki/ koszulki i przypięli do nich kotyliony w narodowych barwach.

          Duch współpracy dyrekcji, administracji, nauczycieli, rodziców i uczniów, obsługi szkoły, przy organizacji nieschematycznej formy wspólnego czytania, unosił się w Dwójce od kilku dni. Punkt kulminacyjny- sama akcja czytania w plenerze w dniu 29 września bieżącego roku, okazał się trafiony. Jak zachwycić dzieci książkami? Właśnie takimi akcjami czytelniczymi na własnym "podwórku". wpisującymi się w inicjatywy ogólnopolskie.

          Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" dla uczniów klas 4-8 czytali pani Katarzyna Chiszko- dyrektor SP nr 2 w Konstancinie- Jeziornie, w-ce dyrektor A. Bartosz- Goleniowska, panie M. Pieńkowska, K. Furmańska, D. Zagończyk, J. Szulc, siostra Petronia i pan W. Guszkowski.

          LMP

          galeria

      • TRAPER w Czerwińsku i Zakroczymiu
        • TRAPER w Czerwińsku i Zakroczymiu

        • 05.10.2023
        • TRAPER w Czerwińsku i Zakroczymiu.

          Pierwsza nasza wyprawa w tym roku szkolnym, odbyła się pod hasłem „Zapomniane miasteczka Mazowsza”. 30 września udaliśmy się w celu odwiedzenia takich miasteczek.

          Czerwińsk n/Wisłą był naszym pierwszym przystankiem. Każdy z uczestników otrzymał karty pracy, dzięki którym mógł usystematyzować zdobywaną wiedzę. W Bazylice Matki Bożej Pocieszenia z 1155 roku, czekał na nas salezjanin ksiądz Krzysztof, który oprowadził nas po jednym z najstarszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Dzisiaj mieści się tutaj Sanktuarium Maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej Czerwińskiej z 1612 roku.

          W XV wieku znaczenie kościoła osiągnęło apogeum. Król Władysław Jagiełło, który w lipcu 1410 roku przeprawiał się w tym miejscu przez Wisłę, modlił się w Czerwińsku o powodzenie wyprawy wojennej.

          Następnie przeszliśmy do klasztoru, który jest siedzibą zakonu Salezjan. Salezjanie to zakon misyjny. W środku zwiedziliśmy wystawę pamiątek misyjnych z całego świata.

          Po zapoznaniu się z cennymi zabytkami świątyni oraz klasztoru, zeszliśmy ze skarpy wiślanej, gdzie odwiedziliśmy jedno z zapomnianych miasteczek Mazowsza.

          Zaniedbane domy, jeden pub, jeden sklep. Brak ludzi na ulicach. Dotarliśmy do dawnego portu n/Wisłą. Tutaj również nic nie ocalało z dawnej świetności miasteczka.

          Drugim punktem naszej wyprawy był Zakroczym. Kolejne zapomniane miasteczko. Zatrzymaliśmy się na pięknie odrestaurowanym ryneczku z roślinnością, ławkami oraz fontanną. Weszliśmy na teren znajdującego się obok rynku kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego z XVI wieku w stylu gotycko-renesansowym. Poznawaliśmy architekturę i historię kościoła pracując z kartami pracy.

          Po zakończonej pracy i zwiedzaniu, udaliśmy się w drogę powrotną. Autorzy najlepiej wypełnionych kart pracy otrzymali słodkie upominki. Jeszcze tylko pobyt w restauracji M i koniec wyprawy.

          Był nas jak zwykle komplet. Polecamy odwiedzenie w/w miasteczek. Może to jedna z ostatnich okazji do zobaczenia zmierzchu dawnego Mazowsza. Kolejna wyprawa już w październiku.

          Foto: Magda Dąbrowska

          galeria

      • Dzień Głośnego Czytania w klasach pierwszych....
        • Dzień Głośnego Czytania w klasach pierwszych....

        • 05.10.2023
        • 29 września klasy pierwsze, podobnie jak cała szkoła, obchodziły Dzień Głośnego Czytania.

          Z tej okazji klasy "b" i "c" na jedną lekcję "zamieniły się" paniami i wysłuchały pierwszej w tym roku lektury - wiersza "Jajko mądrzejsze od kury". Po wysłuchaniu i omówieniu utworu, w obu klasach, powstały piękne prace plastyczne. Klasa 1a, pozostając pod opieką swojej wychowawczyni, wysłuchała utworu pt.: "Zuzia i dom na głowie".

          Wychowawczynie klas 1

          galeria

      • Warsztaty z harfą i ukulele w klasach 0 - 3
        • Warsztaty z harfą i ukulele w klasach 0 - 3

        • 05.10.2023
        • Z okazji Międzynarodowego Święta Muzyki, które przypada 1. października w naszej szkole 29. września odbyły się warsztaty muzyczne wraz z koncertem. Warsztaty z harfą i ukulele przeprowadzili muzycy zespołu Cheek2Cheek .

          W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas 0-3.

          Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać prezentowane instrumenty, nastroić je, a nawet zagrać na nich.

          Warsztaty przeplatane były utworami muzycznymi, które wykonywali muzycy.

          Na koniec wydarzenia dzieci tańczyły bawiły się w rytmie słyszanej muzyki.

          Natalia Dul

          galeria

      • Koło matematyczne
        • Koło matematyczne

        • 03.10.2023
        • Koło matematyczne:
          - kształtuje umiejętność logicznego myślenia
          - doskonali szybkie liczenie
          - uczy rozwiązywania zadań tekstowych
          - czytania tekstu ze zrozumieniem.

          Zajęcia te, odbywają się raz w tygodniu

          Wychowawcy świetlicy

      • Konkurs „Bezpieczni na drodze”
        • Konkurs „Bezpieczni na drodze”

        • 29.09.2023
        • W czwartek, 21 września 2023 roku, odbył się w świetlicy finał konkursu „Bezpieczni na drodze”. Wzięło w nim udział 20 uczniów z klas drugich Jego głównym celem było propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze , a przede wszystkim uświadomienie uczniom, jak ważne jest noszenie odblasków.

          Po napisaniu testu, wyłoniono sześciu finalistów. Uczniowie losowali pytania i za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali punkt. Wykazali się dużą znajomością zasad i przepisów dotyczących ruchu drogowego.

          Wyniki konkursu:

          I miejsce – Inka Szlesinger

          II miejsce – Vincent Ziomka

          III miejsce – Aurelia Skrojna

          wyróżnienie – Aleksandra Jaroszewicz, Mia Żak, Leon Chimkowski

          Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i opaski odblaskowe. Zwycięzców nagrodzono medalami. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w środę, 27 września.

          Serdecznie gratulujemy uczniom osiągniętych wyników. Dziękujemy za udział w konkursie.

          Wychowawcy świetlicy

      • Koło przyrodnicze
        • Koło przyrodnicze

        • 29.09.2023
        • Od 25 września 2023 roku rozpoczęły się w świetlicy szkolnej zajęcia koła przyrodniczego. Chętni uczniowie z klas drugich przygotowują się na nich do konkursu z zakresu nauk przyrodniczych. Wykonując proste doświadczenia w szkole i rozwiązując testy, odkrywają tajemnice przyrody i zdobywają wiedzę o otaczającym świecie.
          Trzymamy kciuki za uczestników konkursu. Powodzenia!

          Wychowawcy świetlicy

      • Sukces w biegach indywidualnych
        • Sukces w biegach indywidualnych

        • 29.09.2023
        • W dniach 25 i 27 września rozegrane zostały gminne oraz powiatowe zawody w indywidualnych biegach przełajowych. W zawodach powiatowych awans do kolejnego etapu wywalczyły 3 zawodniczki z naszej szkoły. Największy sukces osiągnęła Zofia Lisowska zajmując II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Dobrym przygotowaniem wykazały się również Gabriela Rakowska (9 m-ce) oraz Marta Błaszczak (10 m-ce). Gratulujemy wszystkim sportowcom i trzymamy kciuki za zawody międzypowiatowe, które odbędą się 17 października w Komornicy.

          Nauczyciel WF:

          Marcin Matyjasiak

          Jan Nowacki

          Bartosz Wilczak

          galeria

      • Samorząd Uczniowski 2023/2024
        • Samorząd Uczniowski 2023/2024

        • 28.09.2023
        • W dniu 22 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klas 4-8 mogli oddać głos na jednego z trzech kandydatów. Po komisyjnym przeliczeniu głosów przewodniczącą szkoły w roku 2023/2024 została uczennica klasy 7b Aleksandra Mróz, zastępcą przewodniczącej został Bruno Biedrzycki uczeń klasy 7b. W samorządzie w bieżącym roku będą pracowali następujący uczniowie.
          Kronika:
          Marika Palusińska
          Julia Żurakowska
          Sekcja dziennikarska:
          Zofia Ćwik
          Antonina Zielak
          Sekcja organizacyjna:
          Barbara Szulińska
          Marianna Sienkiewicz
          Alan Mąkosa
          Sekcja plastyczna:
          Zofia Lisowska
          Aleksandra Mróz
          Tola Świątkiewicz
          Julia Wrotek
          Julia Żurakowska

      • Konkurs informatyczno - matematyczny InstaLogik
        • Konkurs informatyczno - matematyczny InstaLogik

        • 27.09.2023
        • InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Konkurs realizowany jest w całości online. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu). Udział w konkursie jest bezpłatny.

          W tym roku ponownie Honorowy Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

          Zadania przygotowaliśmy z myślą o szerokim gronie uczniów, nie tylko tych startujących w olimpiadach przedmiotowych. Chcieliśmy, żeby także "czwórkowi" uczniowie przy odrobinie wysiłku mogli samodzielnie odpowiedzieć na większość pytań.

          1. etap konkursu odbywa się w dniach 2-30 października 2023. Uczniowie, którzy osiągną dobry wynik, zostaną zaproszeni do 2. i 3. etapu. Po każdym etapie będzie prowadzony ranking w podziale na województwa, powiaty i szkoły – osobny dla każdej grupy wiekowej.

          Organizatorem konkursu jest Placówka Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod, przy współpracy z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

          Strona konkursu: https://instalogik.pl/

          Zapisy na konkurs: https://instalogik.pl/?page=custom&content=rejestracja_2023

          Do rejestracji Państwa dziecka niezbędny będzie kod nauczyciela: N2499408

           

      • Goście z Denzlingen
        • Goście z Denzlingen

        • 24.09.2023
        • W dniach 15 – 21 września w Konstancinie-Jeziornie gościli uczniowie z naszej szkoły partnerskiej Ruth-Cohn-Schule w Denzlingen wraz z 3 nauczycielkami. Odwiedzili oni uczniów klas 8a i 8b, którzy byli ich gośćmi w maju bieżącego roku. Program wizyty był ciekawy i bogaty – w sobotę odwiedziliśmy Muzeum Wycinanki w Konstancinie, gdzie uczniowie poznali historię i technikę polskich wycinanek, a następnie sami tworzyli swoje prace. Następnie, w Szkole Podstawowej nr 2 w ramach warsztatów, przygotowali lunch. Otrzymali też publikacje przygotowane specjalnie na potrzeby wymian młodzieży przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Popołudnie spędzili całą grupą na ognisku z kiełbaskami pod opieką rodzin goszczących. Niedziela – dzień w rodzinach – to różnorodne atrakcje przygotowane przez rodziny: wyjazdy do Warszawy i nie tylko, Centrum Nauki „Kopernik”, taras widokowy w PKiN, papugarnia – to tylko niektóre przykłady ciekawego programu niedzielnego zaproponowanego przez polskich gospodarzy.

          W poniedziałek rano odbyło się oficjalne powitanie w Szkole Podstawowej nr 2, na którym pani dyrektor Katarzyna Chiszko opowiedziała o naszej szkole i systemie pracy, a zaproszeni goście - pani Małgorzata Zarzycka - przewodnicząca Komitetu Współpracy Polsko-Niemieckiej i pan Wojciech Guszkowski - Przewodniczący Komitetu Współpracy Miast Partnerskich podkreślili wagę wymiany międzyszkolnej i partnerstwa Konstancina-Jeziorny i Denzlingen. Po części oficjalnej udaliśmy się do Pałacu w Wilanowie, gdzie polsko-niemiecka grupa wzięła udział w warsztatach tańca dawnego „Roztańczony Dwór” oraz – podczas spaceru – poznała zakątki i ciekawostki pałacowego parku.

          We wtorek najpierw udaliśmy się do Ratusza, gdzie pierwszy zastępca burmistrza Konstancina-Jeziorny pan Ryszard Machałek oficjalnie powitał gości, a następnie opowiedział o mieście i gminie – były upominki i wspólne zdjęcie. Po tej wizycie pojechaliśmy do parku wodnego Suntago, w którym była możliwość zarówno zabawy, jak i integracji, a środa – to dzień, w którym odwiedziliśmy Warszawę – połączenie nowoczesności i tradycji – to wizyta w centrum wśród szklanych wieżowców i w centrum handlowym „Złote Tarasy” oraz gra miejska na Starym Mieście, pokazująca uczniom najciekawsze miejsca warszawskiej Starówki.

          Czas minął bardzo szybko i w czwartek – w dniu odjazdu uczniów z Denzlingen do domu – znów spotkaliśmy się w szkole. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach oraz dokonali podsumowania wymiany, wręczone zostały też nagrody za grę miejską oraz pamiątki. Nie było łatwo się pożegnać, gdyż nasza grupa bardzo się zżyła i także po zakończeniu szkolnych aktywności często spotykała się w konstancińskim parku. Mamy nadzieję, że znajomości i przyjaźnie przetrwają, a uczestnicy wymiany będą najlepszymi ambasadorami propagowania tej idei w swoim środowisku.

          Pogoda podczas wizyty gości była wspaniała, a program wymiany był niezwykle bogaty i ciekawy – było to możliwe dzięki wsparciu Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz rodziców uczniów.

          Katarzyna Furmańska, koordynator wymiany

          galeria

      • Klasy 4a i 4b w Czersku
        • Klasy 4a i 4b w Czersku

        • 24.09.2023
        • W środę 20 września 2023r. uczniowie klasy 4a i 4b udali się na wycieczkę integracyjno-historyczną do Czerska.

          Pogoda była słoneczna więc przygodę rozpoczęliśmy od gry terenowej- poszukiwaliśmy ważnych miejsc, dat i wydarzeń historycznych związanych z Czerskiem i jego mieszkańcami. O wspaniałej, dawnej stolicy południowego Mazowsza, średniowiecznym, gotyckim zamku w Czersku i jego historii opowiadali nam przewodnicy ubrani w średniowieczne stroje. Nawet Królowa Bona tu często przebywała. Byliśmy na wieży skąd podziwialiśmy stare koryto Wisły i okoliczne krajobrazy, a w oddali widzieliśmy Pałac Kultury i Nauki. Atrakcją były dyby, książęce łoże, tron królewski i lochy zamku. Przy ognisku piekliśmy kiełbaski, które dodały nam energii do dalszego zwiedzania. Następnie uczniowie zakupili pamiątki z Czerska i tym akcentem zakończyliśmy nasz pobyt w tym historycznym miejscu Mazowsza.

          Wychowawcy klas pani Ewa Czarny, pani Laura Mościńska-Puszka i pani Urszula Ludwin są dumni ze swoich wychowanków i już planują kolejną wycieczkę.

          Autor: LMP

          galeria

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie 05-510 Konstancin - Jeziorna
        • +48 22 756 41 91 +48 22 754 03 39
        • ul. Żeromskiego 15 05-510 Konstancin - Jeziorna Poland
        • Numery wewnętrzne:
        • 111 Sekretariat
        • 112 Intendent Odwoływanie obiadów do 8:30 telefonicznie lub email: obiady@zs2-konstancin.edu.pl
        • 114 Główna księgowa
        • 117 Psycholog
        • 118 Pielęgniarka
        • 121 Pedagog
        • 122 Referent / Kierownik gospodarczy
        • 123 Fax
        • 124 Pokój nauczycielski
        • 125 Świetlica
        • 203 Biblioteka
        • Numery kont szkolnych: Konto główne: 98 8002 0004 0214 1729 2002 0001 Konto do wpłat za obiady: 33 8002 0004 0214 1729 2002 0104 Konto ZFŚS: 71 8002 0004 0214 1729 2002 0002
      • Logowanie