Relacja z wycieczki nagrodowej „Szlakiem Żeromskiego na Kielecczyźnie” – 23 maja 2025 r., dla uczestników finału konkursu Moja Mała Ojczyzna.
W piątek, 23 maja 2025 roku, laureaci konkursu „Moja Mała Ojczyzna” wzięli udział w wyjątkowej wycieczce nagrodowej „Szlakiem Żeromskiego na Kielecczyźnie” po malowniczej Kielecczyźnie. Wyjazd, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Konstancinie-Jeziornie, odbył się dzięki wsparciu burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna, pana Michała Wiśniewskiego, któremu serdecznie dziękujemy za ufundowanie tej inspirującej podróży.
Twórcą programu, jego przewodnikiem i zarazem duchem tej wyprawy był pan Wojciech Guszkowski, nauczyciel historii, pasjonat regionu i opiekun szkolnego Klubu Historycznego „TRAPER”. To właśnie on, z charakterystyczną dla siebie energią i zaangażowaniem, poprowadził nas przez miejsca związane z życiem i twórczością Stefana Żeromskiego – pisarza, którego Sejm RP uhonorował jako patrona roku 2025.
W wycieczce uczestniczyli uczniowie i uczennice ze wszystkich publicznych szkół podstawowych naszego miasta – laureaci i wyróżnieni w konkursie, pod opieką nauczycieli:
– Magdaleny Bajcar (SP1),
– Wojciecha Guszkowskiego (SP2),
– Barbary Barcińskiej (SP3, SP4),
– Agnieszki Gajdy (SPI5),
– Ewy Lipki (SP6)
oraz Witolda Rawskiego – przewodniczącego Klubu Historycznego i autora pytań konkursowych, którego obecność była dla uczniów dodatkową wartością.
Pierwszym punktem programu była wizyta w klasztorze na Świętej Katarzynie, gdzie uczestnicy mogli poczuć duchową atmosferę miejsca, które Żeromski często odwiedzał w młodości. Następnie udaliśmy się pod kapliczkę Żeromskiego – niewielki, ale symboliczny punkt na mapie jego życia, z którym wiążą się osobiste wspomnienia pisarza.
Kolejnym przystankiem był Dwór Żeromskich w Ciekotach – rodzinny dom pisarza, dziś pełniący funkcję centrum edukacyjnego. W zrekonstruowanym dworku uczestnicy wysłuchali niezwykle ciekawych opowieści o dzieciństwie Stefana Żeromskiego, jego kontaktach z przyrodą i pierwszych literackich próbach.
Nie zabrakło także wizyty w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, które ukazuje młodzieńcze lata pisarza oraz jego związek z ruchem niepodległościowym i działalnością społeczną. Wystawa, pełna dokumentów, zdjęć i osobistych pamiątek, pozwoliła lepiej zrozumieć złożoną i barwną osobowość Żeromskiego.
Wycieczkę zakończyliśmy w Strawczynie, miejscu narodzin Stefana Żeromskiego. Spacer po tej niewielkiej miejscowości był symbolicznym powrotem do korzeni – zarówno pisarza, jak i naszej kulturowej tożsamości.
Wszędzie, gdzie się zatrzymywaliśmy, wysłuchaliśmy barwnych, pełnych pasji opowieści przewodnika – pana Wojciecha Guszkowskiego, któremu należą się szczególne podziękowania za przygotowanie tej podróży nie tylko pod względem merytorycznym, ale też emocjonalnym. To była prawdziwa lekcja historii – żywa, poruszająca i inspirująca.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, opiekunom, organizatorom i przede wszystkim fundatorowi wycieczki – panu burmistrzowi Michałowi Wiśniewskiemu – za umożliwienie młodym mieszkańcom naszej gminy przeżycia tak wartościowej przygody.
Szczególne podziękowania dla Pani Agaty Wilczek – wiceburmistrz oraz Pani Anity Zakrzewskiej – kierownik Wydziału Społecznego za całoroczną opiekę nad projektem, wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne.
Na koniec – apelujemy o kontynuację programu „Moja Mała Ojczyzna”, który nie tylko rozwija wiedzę uczniów o historii lokalnej, ale też budzi dumę z przynależności do swojego miejsca na mapie Polski. Takie wyjazdy, jak ten „Szlakiem Żeromskiego”, na długo pozostają w pamięci i sercu.
Uczestnicy programu i wycieczki