• Kim był kapral Wojtek?

Pod taki tytułem, odbył się w naszej szkole, konkurs historyczny zorganizowany przez nauczyciela historii p. Wojciecha Guszkowskiego. W konkursie mogli uczestniczyć uczniowie klas ósmych, które realizują okres II wojny światowej na lekcjach historii.

Kapral Wojtek był niedźwiedziem, członkiem II Korpusu, Armii gen. Władysława Andersa. Decyzją dowódcy otrzymał stopień woskowy, a nawet żołd, który głównie przeznaczano na jedzenie. Razem z żołnierzami przebył cały szlak bojowy armii polskiej. Emeryturę spędził w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu (Szkocja).

• Spektakl muzyczny

We wtorek 24 października klasy 3,4 oraz 5 wzięły udział w spektaklu muzycznym. Bohaterowie przedstawienia wcielili się w role detektywów poszukujących skradzionych marzeń. Wątek detektywistyczny przypadł do gustu naszym uczniom. Dodatkowym atutem były piosenki, które umilały dzieciom odbiór.

Ula Ludwin

• 84. rocznica śmierci Wacława Gąsiorowskiego

0 października 2023 roku, mija 84. rocznica śmierci Wacława Gąsiorowskiego. Ten wybitny polski pisarz (Pani Walewska, Szwoleżerowie gwardii, Rok 1809, Huragan i wiele innych utworów o okresie napoleońskim) był mieszkańcem Konstancina (Willa Ukrainka przy ulicy Batorego). Był on również sołtysem osady Konstancin. To między innymi z Jego inicjatywy, ustawiono głaz pamiątkowy w Parku Zdrojowym, poświęcony hrabiemu Witoldowi Skórzewskiemu, założycielowi Konstancina.

• Sukces w badmintonie

Mistrzostwo Powiatu

W dniu 25 października w hali sportowej przy SP2 Konstancin odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Badmintonie Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych. Drużyna naszych dziewcząt w składzie Wiktoria Stegenka i Natalia Sokalska okazała się bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce. Tym samym nasza reprezentacja zakwalifikowała się do zawodów na szczeblu międzypowiatowym, które odbędą się 6 listopada również w naszej szkole. Trzymamy kciuki za naszych sportowców!!!

• Roztańczony W-F

W dniach 24 i 27 października 2023 roku w SP2 w ramach zajęć W-F w klasach 4-8 odbyły się profesjonalne zajęcia tańca. Projekt „Roztańczony W-F” przeprowadziła zaprzyjaźniona szkoła tańca z Konstancina – Egurrola Dance Studio. To największa i najnowocześniejsza sieć szkół tańca w Polsce, założona przez Agustina Egurrolę – choreografa, pedagoga, sędziego, jurora najpopularniejszych programów telewizyjnych – „You Can Dance – Po prostu tańcz!” i „Mam talent!” oraz głównego choreografa wielu edycji „Tańca z gwiazdami” dla telewizji.

• Aktywni Wolontariusze z SP2

Pod koniec października wolontariusze z klas 7 i 8 zaangażowali się w pomoc w pobliskim Hospicjum przy ul. Piasta. Dziewczęta porządkowały teren wokół budynku oraz w ogrodzie. Miło było patrzeć na zieloną trawę, która wyłoniła się spod kolorowych liści. Nie zabrakło oczywiście czasu na ciepłą herbatkę i sympatyczne rozmowy z pensjonariuszami. Dziękujemy naszym wolontariuszom.

• Wrzesień i październik w klasie 2 b

Uczniowie klasy 2 b rozpoczęli ten rok szkolny otwarci na wszelkie aktywności, dlatego wrzesień i październik zaowocował wieloma ciekawymi wydarzeniami. Drugoklasiści odwiedzili konstancińskie Muzeum Wycinanki oraz Dom Kultury Hugonówkę, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Warszawie. Spotkali się z zaproszonymi gośćmi: strażniczkami ze Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie, rodzicami biorącymi udział w akcji Dzień Głośnego Czytania, artystami grającymi koncert na ukulele i z harfą. Poza tym chętnie wykonywali prace artystyczne, m.in. jesienne dekoracje z miniaturowych złocieni czy upiorne dynie na Halloween.

• Europejski Dzień Seniora

20 października, z okazji Europejskiego Dnia Seniora wolontariat biblioteczny odwiedził podopiecznych Domu Seniora „Willa Syrena” w Konstancinie-Jeziornie. Odśpiewaliśmy pensjonariuszom „100 lat”, złożyliśmy życzenia oraz wręczyliśmy własnoręcznie wykonane kartki okolicznościowe. Uczennice świetnie zaopiekowały się Seniorami i wspólnie bawiliśmy się grając w różne gry, m.in. bingo, dobble czy memory. To był dobry początek naszej współpracy.

• Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

W tym roku szkolnym klasy 2a i 2c wezmą udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Jest to tematyczny cykl filmów poprzedzony prelekcją. Nasi uczniowie biorą udział w cyklu „Filmowe sekrety” i raz w miesiącu będą uczestniczyli w filmowej podróży. Dowiedzą się czym są kino i film, kto i co kryje się za obrazem i dźwiękiem w filmie, jak powstają animacje, czy trudno być aktorem, co to jest rekwizyt i czy w każdym filmie potrzebne są słowa.

• Klasy trzecie w Labosferze

23 października klasy 3 a, b i c uczestniczyły w warsztatach chemicznych w Labosferze. W trakcie zajęć w laboratorium dzieci przygotowały kolorowe chemiczne spaghetti, dowiedziały się jak napompować balon nie używając powietrza oraz jak zrobić pachnącą, kolorową sól do kąpieli wykorzystując kuchenne zapasy. Zajęcia były bardzo ciekawe i na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów.

• Obchody Dnia Języków Obcych

Piątek 20.10.2023 r był dniem, kiedy uczniowie klas 7-8 mogli zaprezentować swoje językowe umiejętności przed uczniami klas 6-stych. Można było usłyszeć uczniów mówiących bajki w języku rosyjskim, wiersz w języku niemieckim, piosenkę w języku francuskim i angielskim. A to wszystko po to, aby uczniowie klas 6-stych mogli podjąć decyzję jakiego języka dodatkowego zaczną uczyć się w klasie 7-ej. Trzeba przyznać, że prezentacje miały różnorodne formy, ponieważ pomysłowość naszych uczniów oraz ich opiekunów nie zna granic. Poza tym liczy się dobra zabawa i przekonanie, że znajomość języków obcych jest nieodzowna w 21 wieku.

Niedziela 28.04.2024