Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, uczniowie klas: 1a, 1b oraz 1c, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Katyńskim.
Kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim
30.10.2022
Kwiaty cebulowe
30.10.2022Uczniowie klasy 3b jak co roku posadzili cebulki kwiatowe na terenie naszej szkoły. W tym roku zaprosili do wspólnej pracy i nauki młodszych kolegów z klasy 1a.
Dzieci poznały budowę kwiatów cebulowych oraz różne ich rodzaje. Wykonały również pracę plastyczną. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach teoretycznych oraz w pracach w terenie.
Alicja Biedrzycka, Karolina Piekarniak
Kolejka wilanowska w klasie 2a
30.10.2022W piątek 28 października 2022 roku, uczennice klasy 8a: Kalina Misiak, Łucja Januszko, Laura Kamińska oraz Matylda Rzepecka, zaprezentowały swoją grę o kolejce wilanowskiej, która została stworzona w programie Genially i została wyróżniona w Ogólnopolskim konkursie.
Klasy drugie realizują roczny projekt„ Konstancin-moje miasto”, dlatego też wychowawczyni klasy 2a p. Dorota Zagończyk, zaprosiła dziewczęta do prezentacji swojej gry, która była przygotowana pod kierunkiem p. Wojciecha Guszkowskiego.
Lekcja była super. Dzieciom się podobało. Mie zresztą też – stwierdziła w podsumowaniu p. Zagończyk. Dziękujemy!!!
Przypowieści biblijne w Hugonówce
30.10.202227 października 2022 roku, grupa uczniów z klas VII - VIII, pod opieką nauczycieli, wybrała się do Konstancińskiego Domu Kultury Hugonówka. Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa wystawiał tam bowiem spektakl pt. „Przypowieści biblijne”. Uczniowie mogli obejrzeć m.in. adaptacje przypowieści o synu marnotrawnym, o miłosiernym Samarytaninie czy o siewcy. Przedstawienie łączyło tradycję i nowoczesność. Zawierało też elementy komediowe oraz wykorzystywało najnowsze technologie, co ze znakomitą grą aktorów spowodowało, że młodzi widzowie bardzo dobrze się bawili.
Pamiętajmy o poległych bohaterach
30.10.2022Ze względu na zbliżające się Święto Zmarłych, wybraliśmy się na grób Nieznanego Żołnierza Węgierskiego.
Po dotarciu na miejsce, oczyściliśmy mogiłę z liści i igieł sosnowych. Następnie zapaliliśmy znicze i minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległego bohatera.
Klasy 3a i 3b
83. rocznica śmierci Wacława Gąsiorowskiego
30.10.202230 października 2022 roku, mija 83. rocznica śmierci Wacława Gąsiorowskiego. Ten wybitny polski pisarz (Pani Walewska, Szwoleżerowie gwardii, Rok 1809, Huragan i wiele innych utworów o okresie napoleońskim) był mieszkańcem Konstancina (Willa Ukrainka przy ulicy Batorego). Był on również sołtysem osady Konstancin. To między innymi z Jego inicjatywy, ustawiono głaz pamiątkowy w Parku Zdrojowym, poświęcony hrabiemu Witoldowi Skórzewskiemu, założycielowi Konstancina.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego, od wielu lat pielęgnuje pamięć o Wacławie Gąsiorowskim. Delegacja nauczycieli i uczniów (Klasy 7ab ze swoimi wychowawcami – p.Ewa Czrny i p. Wojciech Guszkowski oraz członkowie Szkolnego Koła Caritas pod kierunkiem p. Agaty Kijo) odwiedziła Jego grób, sprzątała, złożyła wiązankę kwiatów (finansowanie Rada Rodziców – Dziękujemy!!!)
Tradycyjnie odwiedzamy również groby bohaterów wojennych, byłych dyrektorów i nauczycieli naszej szkoły oraz duchownych związanych z parafią Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Każdy uczeń przynosi znicz oraz przybory do sprzątania. Uczniowie z własnej inicjatywy sprzątają również groby zaniedbane, pozostawione bez opieki. Autokar, który przewiózł nas na cmentarz ufundowali rodzice uczniów z klas 7ab – Dziękujemy!!!
Wojciech Guszkowski
Foto: Antonina Zielak
Powtórka sukcesu!
30.10.2022Dnia 18.10.2022 r. odbyły się w naszej szkole finały Mistrzostwa Powiatu w Badmintonie. Naszą szkołę reprezentowały 2 zespoły:
1- dziewczęta młodsze w składzie: Wiktoria Stegenka, Julia Żurakowska.
2- chłopcy starsi w składzie: Ksawery Kucicki, Krystian Koszelnik.
Drużyny te wcześniej wywalczyły awans zwyciężając w zawodach gminnych.
Po długim i wyczerpującym turnieju uczniowie z „dwójki” ponownie sięgnęli po złote medale.
Teraz przed nimi kolejny etap rozgrywek – mistrzostwa międzypowiatowe, które odbędą się w Legionowie w dniu 17 listopada.
Trzymamy kciuki za naszych badmintonistów!!!
Ze sportowym pozdrowieniem, Nauczyciele Wychowania Fizycznego
Spotkanie ze Scratchem w klasie 3a
30.10.2022W klasie 3a na zajęciach komputerowych odbyła się lekcja programowania w Scratchu. Scratch to edukacyjny język programowania dla dzieci, który w prosty i przyjemny sposób umożliwia przyswajanie tajników kodowania.
Lekcję poprowadziły uczennice klasy 8a Laura, Kalina i Zuzanna. Starsze koleżanki wyjaśniły do czego służy Scratch, w jaki sposób można go wykorzystać, a także zaprezentowały krok po kroku, jak tworzyć animacje. Następnie pomagały uczniom z klasy 3a programować własne animacje. Zajęcia spotkały się z pozytywnym odbiorem i zachęciły uczestników do rozwijania swoich umiejętności i kolejnych przygód z programowaniem.
Emilia Kamać
Konstancin-moje miasto
30.10.2022W ramach realizacji projektu „ Konstancin-moje miasto” - poznaliśmy historię kolejki wilanowskiej. Bardzo dziękujemy Panu Witoldowi Rawskiemu za wspaniały kontakt z naszymi uczniami i odpowiedni przekaz wiedzy o Konstancinie.
Klasy 2 z Wychowawcami
Razem przez świat
30.10.2022Klasy Ic oraz IIIb biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Razem przez świat”.
Głównym założeniem projektu jest budowanie pozytywnej więzi z innymi poprzez wszechstronny rozwój osobowości, który pomoże w zrozumieniu siebie i innych, jak również pomoże w poznawaniu świata i kultury.
Klasy wykonały pierwsze zadanie z projektu „Ja i mój świat”. Podczas wykonywania zadania towarzyszyła nam świetna zabawa, poznaliśmy programy, które pomogły nam zrealizować zadanie.
Do realizacji zadania pierwszego zaprosiliśmy klasę Ia oraz Ib.
Katarzyna Górecka, Karolina Piekarniak
Podziękowania z Krzemieńca (Ukraina)
30.10.2022W ubiegłym tygodniu (17.10. – 23.10.2022r.), ( delegacja uczniów i pracowników Krzemieńca Akademickiego Liceum im. U.Samczuka, na zaproszenie burmistrza miasta Konstancin-Jeziorny (Polska), po raz kolejny odwiedziła to piękne miasto z przyjacielską wizytą. Wieloletnia współpraca połączyła nas w silną rodzinę. To miasto dało nam szczerych przyjaciół. W skład delegacji weszli uczniowie, których rodzice obecnie chronią nasz kraj przed hordami, wolontariat, przymusowo przesiedleni z terytoriów czasowo okupowanych oraz pracownicy centrum wolontariatu placówki oświatowej.
Serdecznie dziękuję za zaproszenie i organizację wypoczynku naszych dzieci władzom miasta Konstancin-Jeziorny oraz osobiście burmistrzowi Kazimierzowi Jańczukowi, dyrektorom i pracownikom Szkoły nr 2 oraz nr 5, Katarzynie Chiszko i Arturowi Krasowskiemu, rodzinie Wojtka i Marioli Guszkowskich, Marcinowi Myszkowskiemu, Ewie Lasocie, Jolancie Siwce, Joannie Szyprzak, wszystkim polskim rodzinom, w których mieszkały nasze dzieci, a także pracownikom hospicjum Ewdomed w Konstancinie-Jeziornie, naszym przyjaciołom z Niemiec i R. Haugowi osobiście za znaczącą pomoc w lekach, które zostaną przekazane szpitalowi, w którym leczą się nasi żołnierze !!!
Niski ukłon w stronę mieszkańców tego miasta i całego narodu polskiego za znaczącą i niesłabnącą pomoc narodu ukraińskiego w tych trudnych dla nas czasach.
Niech nad wami zawsze będzie spokojne niebo, dobrobyt i obfitość, słoneczne wschody!
Niech Bóg cię chroni!
Najszczersze słowa wdzięczności i
gratulacje
od pracowników Liceum, wszystkich rodziców, których dzieci spędziły pod Państwa opieką niezapomniane chwile spokoju, co jest dla nich teraz tak ważne!!!
Ze słowami szczerej wdzięczności, Anatoliy Avramyshyn, dyrektor Liceum Akademickiego U.Samchuka Krzemieniec!!!
PS Dzięki Bogu za przyjaciół takich jak TY!!!!
Goście z Liceum Krzemienieckiego (Ukraina)
30.10.2022Na zaproszenie p. Katarzyny Chiszko (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie) w porozumieniu z p. Kazimierzem Jańczukiem (burmistrzem Gminy) do naszego miasta przybyła delegacja nauczycieli oraz uczniów z partnerskiej szkoły w Krzemieńcu. Gospodarzami wizyty były: Szkoła Podstawowa nr 2 (pod kierunkiem p. Katarzyny Chiszko – dyrektor szkoły) oraz Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 5 (pod kierunkiem p. Artura Krasowskiego – dyrektor szkoły) w Konstancinie-Jeziornie. To rodzice z tych szkół wraz ze swoimi dziećmi, przyjęli krzemienieckich licealistów, zapewniając dach nad głową z wyżywieniem, polską gościnność oraz moc atrakcji. DZIĘKUJEMY!!! Koordynatorami wizyty byli nauczyciele z ww szkół pod kierunkiem p. Wojciecha Guszkowskiego (p. Ewa Lasota SP2 oraz p. Maria Guszkowska SPi5). Oczywiście w realizacji programu uczestniczyło wielu innych nauczycieli o których jeszcze wspomnimy.
Goście przybyli w poniedziałek 17 października 2022 roku. Autokar podjechał pod szkołę nr 2, gdzie odbyło się powitanie oraz przydział uczniów ukraińskich do polskich rodzin. Nauczyciele spali w hotelu. Od wtorku rozpoczęła się realizacja programu pobytu finansowanego przez Gminę Konstancin-Jeziorna przy wsparciu szkól, nauczycieli oraz rodziców i uczniów.
II dzień – 18.10.2022r. – wtorek
8.00 – 8.45 – uroczyste powitanie w szkole (SP2) – sala gimnastyczna (Gości powitała p. Katarzyna Chiszko - dyrektor szkoły i Samorząd Uczniowski (Kalina Misiak, Marta Grabowska, Władek Ławrynowicz) pod kierunkiem p. Katarzyny Furmańskiej oraz p. Ewy Lasoty. Skład delegacji ukraińskiej: VIRA TRACHUK – wicedyrektor liceum, HALYNA AVRAMYSIYN, NATALIIA FIARMATII, LILIIA OSMOLA – nauczycielki oraz 20 licealistów. Krakowiaczka zatańczył nasz zespół „Przepióreczka” pod kierunkiem p. Elżbiety Świątek. Dekoracje: p. Ola Gazecka, p. Anna Brzezińska.
8.55 – 9.40 – wspólna lekcja języka polskiego – prowadziła p. Jolanta Siwka
10.30 – 11.00 – spotkanie z władzami naszego miasta, przyjął nas p. Dariusz Zieliński – zastępca burmistrza
11.00 – 14.00 – wycieczka (Zamek w Czersku – prowadził p. Wojciech Guszkowski)
14.00 – 14.30 – Mdonalds w Górze Kalwarii
14.30 – 16.00 – czas wolny
16.00 – 18.00 – spotkanie w szkole, wspólny program artystyczny (przygotowany przez p. Romana Rudowskiego oraz p. Wojciecha Guszkowskiego wraz z uczniami z „dwójki”), spotkanie z rodzinami. Gości powitała p. Katarzyna Chiszko – dyrektor „dwójki”. Program poprowadziły: Kalina Misiak oraz Marta Grabowska. Wystąpiły: Gabrysia Szewczyk z klasy 4b, Stanisława Dombay – 6a, Sofia Korbasiuk - 6a, Gabrysia Pęksa z klasy 7b, Weronika Kacprzykowska 8c, Gabrysia Redestowicz – 7b oraz Natasza Kondraciuk z klasy 8c. Następnie nauczyciele oraz uczniowie z Ukrainy zaśpiewali hymn narodowy swojego państwa. Po zakończeniu programu artystycznego spotkaliśmy się przy napojach oraz słodyczach na serdecznych rozmowach.
III dzień – 19.10.2022r. – środa
8.00 – 9.00 – spotkanie z Etwinning s. 23 – p. Katarzyna Furmańska
9.00 – 17.00 – wycieczka do Warszawy (Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto - pizza,, Złote Tarasy, Zamek Królewski) (p. Wojciech Guszkowski jako przewodnik, p. Ewa Lasota, Anna Woźniak, p. Maria Guszkowska).
Od 18.00 – pobyt w rodzinach,
IV – dzień – 20.10.2022r. – czwartek
8.00 – 17.00 wyjazd na wycieczkę do Pułtuska i Serocka (p. Wojciech Guszkowski jako przewodnik, p. Ewa Lasota, p. Jolanta Siwka, p. Maria Guszkowska).
V dzień – 21.10.2022r. – piątek – zbiórka w SPI5 ul Szkolna 7
8.00 – 9.00 – wizyta w SPI5 Gości powitał p. Artur Krasowski – dyrektor szkoły, tłumaczyła p. Jana Makowiecka, pracownik Urzędu Gminy. Po szkole oprowadziła p. Maria Guszkowska – koordynator wymiany w SPI5. Zajęcia pokazowe z robotyki w bibliotece szkolnej – p. Agnieszka Halicka. Słodki poczęstunek – p. Joanna Szyprzak, p. Anna Podsiadło, pracownicy kuchni oraz administracji.
9.00 – 11.00 – wycieczka do Warszawy - Łazienki Królewskie – Pałac na Wodzie – spacer
11.00 – 14.00 – (CNK – Warszawa) (p. Wojciech Guszkowski jako przewodnik, p. Ewa Lasota, p. Anna Woźniak, p. Joanna Szyprzak).
VI dzień – 22.10.2022r. – sobota
Dzień w rodzinach - uczniowie
Wycieczka dla nauczycieli do Warszawy – opiekunowie: Ewa Lasota oraz Maria i Wojciech Guszkowscy
VII dzień – 23.10.2022r. – niedziela
14.00 – wyjazd, SP2 – Żeromskiego 15
Koordynator wizyty
Wojciech Guszkowski
Laboratoria Przyszłości w naszej szkole
23.10.2022Nasza szkoła dołączyła do projektu Laboratoria Przyszłości i otrzymała nowoczesny sprzęt, między innymi drukarkę 3D i skaner 3D. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W ramach koła informatycznego, uczniowie już od kilku tygodni poznają tajniki pracy z nowymi urządzeniami. Ostatnio namiętnie drukują, na razie drobne przedmioty: breloczki do kluczy, modele szybowców, ozdobne klawisze do klawiatury. Na ostatnich zajęciach próbowali swoich sił w wykonaniu samodzielnych projektów drukowaniu za pomocą długopisów 3D.
Jolanta Banach
17
Lekcje biblioteczne dla pierwszaków
23.10.2022W dniu 22.09 odbyły się lekcje biblioteczne do uczniów klas 1a, 1b i 1c. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z biblioteką, poznanie zasad wypożyczania książek oraz prawidłowego zachowywania się w pomieszczeniach bibliotecznych. Uczniowie wykazywali się dużą wiedzą na wspomniane tematy, byli bardzo aktywni na zajęciach, chętnie odpowiadali na pytania nauczycieli bibliotekarzy. Wiedzieli jak należy obchodzić się z książkami. Na zakończenie zajęć dzieci wysłuchały wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima, zbudowały pociąg i wypełniły wagony zwierzętami i rzeczami wspomnianymi w utworze. Swoje wagony wraz z zawartością uczniowie zabrali do pokolorowania w domu. Naszym nowym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód z literaturą!
Biblioteka szkolna
1
Magia książek o Harrym Potterze
23.10.2022W ramach obchodów święta „Październik- miesiącem bibliotek szkolnych” odbył się szkolny etap konkursu „Magia książek o Harrym Potterze”. Wzięło w nim udział aż 48 uczniów, co świadczy o ogromnej popularności serii. Wiedza uczestników była na tyle duża, że potrzebna była dogrywka, by wyłonić 3-osobową drużynę do kolejnego, pozaszkolnego etapu konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Życzymy sobie- nauczycielom bibliotekarzom, i wszystkim uczniom, by inne książki cieszyły się takim samym uznaniem.
Biblioteka szkolna
Projekt edukacyjny Konstancin - moja mała ojczyzna
21.10.2022W ramach projektu “Konstancin-moja mała ojczyzna “ zapoznaliśmy się z krótką historią powstania Konstancina, a następnie powędrowaliśmy szlakiem konstancińskich willi do Parku Zdrojowego im. hr. Witolda Skórzewskiego, założyciela naszego miasta. Odwiedziliśmy willę Hugonówka , w której kiedyś mieścił się pierwszy w Konstancinie zakład przyrodoleczniczy, a obecnie działa Konstanciński Dom Kultury, tężnię solankową, pomnik patrona naszej szkoły, Stefana Żeromskiego, zegar słoneczny i kamień upamiętniający rocznicę założenia naszej miejscowości. Dowiedzieliśmy się również , że Konstancin współpracuje z wieloma miastami partnerskimi m. in. z Ukrainy, Holandii, Niemiec , Włoch i Francji. Wycieczka była bardzo ciekawa i mamy nadzieję, że realizując nasz projekt dowiemy się jeszcze wielu ciekawych rzeczy o naszym mieście.
Klasa 2a z wychowawczynią Dorotą Zagończyk
2
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny - Zabawa sztuką
21.10.2022W roku szkolnym 2022/23 klasa 2a pod kierunkiem wychowawcy i p. Iwony Wojewody-Jedynak- nauczycielki plastyki, bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym “Zabawa sztuką”.
Cele projektu to :
-wprowadzenie dzieci w świat sztuki ,
-zapoznanie z wybranymi dziełami i ich twórcami,
-rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno,
-zapoznanie z różnorodnymi technikami plastycznymi
We wrześniu wykonaliśmy zadanie nr 1 czyli TWAL-malowanie linią oraz zadanie nr 5 “Nietypowy pędzel”.
A to efekty naszych twórczych działań
Wycieczka do Muzeum Wycinanki
21.10.2022W dniu 12 października uczniowie z klas 3a i 3b, wraz z wychowawcami p. E.Kamać i p. K.Piekarniak oraz nauczycielami współorganizującymi proces kształcenia, p. U.Ludwin i p. E.Świątek, udali się na wycieczkę do Muzeum Wycinanki w Mirkowie. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jaka jest historia wycinanek, gdzie się zaczęła i dlaczego takie miejsce powstało w naszym mieście. Kolejną atrakcją była możliwość zobaczenia najróżniejszych wzorów wycinanek. Ostatnim punktem naszej wycieczki były warsztaty, czyli własnoręczne wykonanie wycinaki oraz przypinki do ubrania. Dzieci były bardzo zadowolone i chętne do wykonania prac. Dziękujemy Pani prowadzącej za poświęcony czas i cierpliwość.
Karolina Piekarniak
Jesienny spacer
21.10.2022Korzystając z pięknej i słonecznej pogody, uczniowie z klasy 3b wraz z wychowawcą i nauczycielem współorganizującym, wybrali się na spacer. Dzięki temu dzieci mogły zobaczyć i przypomnieć sobie jakie warstwy lasu wyróżniamy oraz jakie zwierzęta i rośliny możemy zaobserwować w każdej z tych warstw. W drodze powrotnej, każde dziecko wybrało jeden liść, z którego wykonało pracę plastyczną.
Karolina Piekarniak, Elżbieta Świątek
Aktualności
Co nowego w szkole?Kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim
- 30.10.2022
Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, uczniowie klas: 1a, 1b oraz 1c, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Katyńskim.
Kwiaty cebulowe
- 30.10.2022
Uczniowie klasy 3b jak co roku posadzili cebulki kwiatowe na terenie naszej szkoły. W tym roku zaprosili do wspólnej pracy i nauki młodszych kolegów z klasy 1a.
Dzieci poznały budowę kwiatów cebulowych oraz różne ich rodzaje. Wykonały również pracę plastyczną. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach teoretycznych oraz w pracach w terenie.
Alicja Biedrzycka, Karolina Piekarniak
Kolejka wilanowska w klasie 2a
- 30.10.2022
W piątek 28 października 2022 roku, uczennice klasy 8a: Kalina Misiak, Łucja Januszko, Laura Kamińska oraz Matylda Rzepecka, zaprezentowały swoją grę o kolejce wilanowskiej, która została stworzona w programie Genially i została wyróżniona w Ogólnopolskim konkursie.
Klasy drugie realizują roczny projekt„ Konstancin-moje miasto”, dlatego też wychowawczyni klasy 2a p. Dorota Zagończyk, zaprosiła dziewczęta do prezentacji swojej gry, która była przygotowana pod kierunkiem p. Wojciecha Guszkowskiego.
Lekcja była super. Dzieciom się podobało. Mie zresztą też – stwierdziła w podsumowaniu p. Zagończyk. Dziękujemy!!!
Przypowieści biblijne w Hugonówce
- 30.10.2022
27 października 2022 roku, grupa uczniów z klas VII - VIII, pod opieką nauczycieli, wybrała się do Konstancińskiego Domu Kultury Hugonówka. Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa wystawiał tam bowiem spektakl pt. „Przypowieści biblijne”. Uczniowie mogli obejrzeć m.in. adaptacje przypowieści o synu marnotrawnym, o miłosiernym Samarytaninie czy o siewcy. Przedstawienie łączyło tradycję i nowoczesność. Zawierało też elementy komediowe oraz wykorzystywało najnowsze technologie, co ze znakomitą grą aktorów spowodowało, że młodzi widzowie bardzo dobrze się bawili.
Pamiętajmy o poległych bohaterach
- 30.10.2022
Ze względu na zbliżające się Święto Zmarłych, wybraliśmy się na grób Nieznanego Żołnierza Węgierskiego.
Po dotarciu na miejsce, oczyściliśmy mogiłę z liści i igieł sosnowych. Następnie zapaliliśmy znicze i minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległego bohatera.
Klasy 3a i 3b
83. rocznica śmierci Wacława Gąsiorowskiego
- 30.10.2022
30 października 2022 roku, mija 83. rocznica śmierci Wacława Gąsiorowskiego. Ten wybitny polski pisarz (Pani Walewska, Szwoleżerowie gwardii, Rok 1809, Huragan i wiele innych utworów o okresie napoleońskim) był mieszkańcem Konstancina (Willa Ukrainka przy ulicy Batorego). Był on również sołtysem osady Konstancin. To między innymi z Jego inicjatywy, ustawiono głaz pamiątkowy w Parku Zdrojowym, poświęcony hrabiemu Witoldowi Skórzewskiemu, założycielowi Konstancina.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego, od wielu lat pielęgnuje pamięć o Wacławie Gąsiorowskim. Delegacja nauczycieli i uczniów (Klasy 7ab ze swoimi wychowawcami – p.Ewa Czrny i p. Wojciech Guszkowski oraz członkowie Szkolnego Koła Caritas pod kierunkiem p. Agaty Kijo) odwiedziła Jego grób, sprzątała, złożyła wiązankę kwiatów (finansowanie Rada Rodziców – Dziękujemy!!!)
Tradycyjnie odwiedzamy również groby bohaterów wojennych, byłych dyrektorów i nauczycieli naszej szkoły oraz duchownych związanych z parafią Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Każdy uczeń przynosi znicz oraz przybory do sprzątania. Uczniowie z własnej inicjatywy sprzątają również groby zaniedbane, pozostawione bez opieki. Autokar, który przewiózł nas na cmentarz ufundowali rodzice uczniów z klas 7ab – Dziękujemy!!!
Wojciech Guszkowski
Foto: Antonina Zielak
Powtórka sukcesu!
- 30.10.2022
Dnia 18.10.2022 r. odbyły się w naszej szkole finały Mistrzostwa Powiatu w Badmintonie. Naszą szkołę reprezentowały 2 zespoły:
1- dziewczęta młodsze w składzie: Wiktoria Stegenka, Julia Żurakowska.
2- chłopcy starsi w składzie: Ksawery Kucicki, Krystian Koszelnik.
Drużyny te wcześniej wywalczyły awans zwyciężając w zawodach gminnych.
Po długim i wyczerpującym turnieju uczniowie z „dwójki” ponownie sięgnęli po złote medale.
Teraz przed nimi kolejny etap rozgrywek – mistrzostwa międzypowiatowe, które odbędą się w Legionowie w dniu 17 listopada.
Trzymamy kciuki za naszych badmintonistów!!!
Ze sportowym pozdrowieniem, Nauczyciele Wychowania Fizycznego
Spotkanie ze Scratchem w klasie 3a
- 30.10.2022
W klasie 3a na zajęciach komputerowych odbyła się lekcja programowania w Scratchu. Scratch to edukacyjny język programowania dla dzieci, który w prosty i przyjemny sposób umożliwia przyswajanie tajników kodowania.
Lekcję poprowadziły uczennice klasy 8a Laura, Kalina i Zuzanna. Starsze koleżanki wyjaśniły do czego służy Scratch, w jaki sposób można go wykorzystać, a także zaprezentowały krok po kroku, jak tworzyć animacje. Następnie pomagały uczniom z klasy 3a programować własne animacje. Zajęcia spotkały się z pozytywnym odbiorem i zachęciły uczestników do rozwijania swoich umiejętności i kolejnych przygód z programowaniem.
Emilia Kamać
Konstancin-moje miasto
- 30.10.2022
W ramach realizacji projektu „ Konstancin-moje miasto” - poznaliśmy historię kolejki wilanowskiej. Bardzo dziękujemy Panu Witoldowi Rawskiemu za wspaniały kontakt z naszymi uczniami i odpowiedni przekaz wiedzy o Konstancinie.
Klasy 2 z Wychowawcami
Pierwszaki się przedstawiają
- 30.10.2022
Razem przez świat
- 30.10.2022
Klasy Ic oraz IIIb biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Razem przez świat”.
Głównym założeniem projektu jest budowanie pozytywnej więzi z innymi poprzez wszechstronny rozwój osobowości, który pomoże w zrozumieniu siebie i innych, jak również pomoże w poznawaniu świata i kultury.
Klasy wykonały pierwsze zadanie z projektu „Ja i mój świat”. Podczas wykonywania zadania towarzyszyła nam świetna zabawa, poznaliśmy programy, które pomogły nam zrealizować zadanie.
Do realizacji zadania pierwszego zaprosiliśmy klasę Ia oraz Ib.
Katarzyna Górecka, Karolina Piekarniak
Podziękowania z Krzemieńca (Ukraina)
- 30.10.2022
W ubiegłym tygodniu (17.10. – 23.10.2022r.), ( delegacja uczniów i pracowników Krzemieńca Akademickiego Liceum im. U.Samczuka, na zaproszenie burmistrza miasta Konstancin-Jeziorny (Polska), po raz kolejny odwiedziła to piękne miasto z przyjacielską wizytą. Wieloletnia współpraca połączyła nas w silną rodzinę. To miasto dało nam szczerych przyjaciół. W skład delegacji weszli uczniowie, których rodzice obecnie chronią nasz kraj przed hordami, wolontariat, przymusowo przesiedleni z terytoriów czasowo okupowanych oraz pracownicy centrum wolontariatu placówki oświatowej.
Serdecznie dziękuję za zaproszenie i organizację wypoczynku naszych dzieci władzom miasta Konstancin-Jeziorny oraz osobiście burmistrzowi Kazimierzowi Jańczukowi, dyrektorom i pracownikom Szkoły nr 2 oraz nr 5, Katarzynie Chiszko i Arturowi Krasowskiemu, rodzinie Wojtka i Marioli Guszkowskich, Marcinowi Myszkowskiemu, Ewie Lasocie, Jolancie Siwce, Joannie Szyprzak, wszystkim polskim rodzinom, w których mieszkały nasze dzieci, a także pracownikom hospicjum Ewdomed w Konstancinie-Jeziornie, naszym przyjaciołom z Niemiec i R. Haugowi osobiście za znaczącą pomoc w lekach, które zostaną przekazane szpitalowi, w którym leczą się nasi żołnierze !!!
Niski ukłon w stronę mieszkańców tego miasta i całego narodu polskiego za znaczącą i niesłabnącą pomoc narodu ukraińskiego w tych trudnych dla nas czasach.
Niech nad wami zawsze będzie spokojne niebo, dobrobyt i obfitość, słoneczne wschody!
Niech Bóg cię chroni!
Najszczersze słowa wdzięczności i
gratulacje
od pracowników Liceum, wszystkich rodziców, których dzieci spędziły pod Państwa opieką niezapomniane chwile spokoju, co jest dla nich teraz tak ważne!!!
Ze słowami szczerej wdzięczności, Anatoliy Avramyshyn, dyrektor Liceum Akademickiego U.Samchuka Krzemieniec!!!
PS Dzięki Bogu za przyjaciół takich jak TY!!!!
Goście z Liceum Krzemienieckiego (Ukraina)
- 30.10.2022
Na zaproszenie p. Katarzyny Chiszko (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie) w porozumieniu z p. Kazimierzem Jańczukiem (burmistrzem Gminy) do naszego miasta przybyła delegacja nauczycieli oraz uczniów z partnerskiej szkoły w Krzemieńcu. Gospodarzami wizyty były: Szkoła Podstawowa nr 2 (pod kierunkiem p. Katarzyny Chiszko – dyrektor szkoły) oraz Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 5 (pod kierunkiem p. Artura Krasowskiego – dyrektor szkoły) w Konstancinie-Jeziornie. To rodzice z tych szkół wraz ze swoimi dziećmi, przyjęli krzemienieckich licealistów, zapewniając dach nad głową z wyżywieniem, polską gościnność oraz moc atrakcji. DZIĘKUJEMY!!! Koordynatorami wizyty byli nauczyciele z ww szkół pod kierunkiem p. Wojciecha Guszkowskiego (p. Ewa Lasota SP2 oraz p. Maria Guszkowska SPi5). Oczywiście w realizacji programu uczestniczyło wielu innych nauczycieli o których jeszcze wspomnimy.
Goście przybyli w poniedziałek 17 października 2022 roku. Autokar podjechał pod szkołę nr 2, gdzie odbyło się powitanie oraz przydział uczniów ukraińskich do polskich rodzin. Nauczyciele spali w hotelu. Od wtorku rozpoczęła się realizacja programu pobytu finansowanego przez Gminę Konstancin-Jeziorna przy wsparciu szkól, nauczycieli oraz rodziców i uczniów.
II dzień – 18.10.2022r. – wtorek
8.00 – 8.45 – uroczyste powitanie w szkole (SP2) – sala gimnastyczna (Gości powitała p. Katarzyna Chiszko - dyrektor szkoły i Samorząd Uczniowski (Kalina Misiak, Marta Grabowska, Władek Ławrynowicz) pod kierunkiem p. Katarzyny Furmańskiej oraz p. Ewy Lasoty. Skład delegacji ukraińskiej: VIRA TRACHUK – wicedyrektor liceum, HALYNA AVRAMYSIYN, NATALIIA FIARMATII, LILIIA OSMOLA – nauczycielki oraz 20 licealistów. Krakowiaczka zatańczył nasz zespół „Przepióreczka” pod kierunkiem p. Elżbiety Świątek. Dekoracje: p. Ola Gazecka, p. Anna Brzezińska.
8.55 – 9.40 – wspólna lekcja języka polskiego – prowadziła p. Jolanta Siwka
10.30 – 11.00 – spotkanie z władzami naszego miasta, przyjął nas p. Dariusz Zieliński – zastępca burmistrza
11.00 – 14.00 – wycieczka (Zamek w Czersku – prowadził p. Wojciech Guszkowski)
14.00 – 14.30 – Mdonalds w Górze Kalwarii
14.30 – 16.00 – czas wolny
16.00 – 18.00 – spotkanie w szkole, wspólny program artystyczny (przygotowany przez p. Romana Rudowskiego oraz p. Wojciecha Guszkowskiego wraz z uczniami z „dwójki”), spotkanie z rodzinami. Gości powitała p. Katarzyna Chiszko – dyrektor „dwójki”. Program poprowadziły: Kalina Misiak oraz Marta Grabowska. Wystąpiły: Gabrysia Szewczyk z klasy 4b, Stanisława Dombay – 6a, Sofia Korbasiuk - 6a, Gabrysia Pęksa z klasy 7b, Weronika Kacprzykowska 8c, Gabrysia Redestowicz – 7b oraz Natasza Kondraciuk z klasy 8c. Następnie nauczyciele oraz uczniowie z Ukrainy zaśpiewali hymn narodowy swojego państwa. Po zakończeniu programu artystycznego spotkaliśmy się przy napojach oraz słodyczach na serdecznych rozmowach.
III dzień – 19.10.2022r. – środa
8.00 – 9.00 – spotkanie z Etwinning s. 23 – p. Katarzyna Furmańska
9.00 – 17.00 – wycieczka do Warszawy (Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto - pizza,, Złote Tarasy, Zamek Królewski) (p. Wojciech Guszkowski jako przewodnik, p. Ewa Lasota, Anna Woźniak, p. Maria Guszkowska).
Od 18.00 – pobyt w rodzinach,
IV – dzień – 20.10.2022r. – czwartek
8.00 – 17.00 wyjazd na wycieczkę do Pułtuska i Serocka (p. Wojciech Guszkowski jako przewodnik, p. Ewa Lasota, p. Jolanta Siwka, p. Maria Guszkowska).
V dzień – 21.10.2022r. – piątek – zbiórka w SPI5 ul Szkolna 7
8.00 – 9.00 – wizyta w SPI5 Gości powitał p. Artur Krasowski – dyrektor szkoły, tłumaczyła p. Jana Makowiecka, pracownik Urzędu Gminy. Po szkole oprowadziła p. Maria Guszkowska – koordynator wymiany w SPI5. Zajęcia pokazowe z robotyki w bibliotece szkolnej – p. Agnieszka Halicka. Słodki poczęstunek – p. Joanna Szyprzak, p. Anna Podsiadło, pracownicy kuchni oraz administracji.
9.00 – 11.00 – wycieczka do Warszawy - Łazienki Królewskie – Pałac na Wodzie – spacer
11.00 – 14.00 – (CNK – Warszawa) (p. Wojciech Guszkowski jako przewodnik, p. Ewa Lasota, p. Anna Woźniak, p. Joanna Szyprzak).
VI dzień – 22.10.2022r. – sobota
Dzień w rodzinach - uczniowie
Wycieczka dla nauczycieli do Warszawy – opiekunowie: Ewa Lasota oraz Maria i Wojciech Guszkowscy
VII dzień – 23.10.2022r. – niedziela
14.00 – wyjazd, SP2 – Żeromskiego 15
Koordynator wizyty
Wojciech Guszkowski
Laboratoria Przyszłości w naszej szkole
- 23.10.2022
Nasza szkoła dołączyła do projektu Laboratoria Przyszłości i otrzymała nowoczesny sprzęt, między innymi drukarkę 3D i skaner 3D. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W ramach koła informatycznego, uczniowie już od kilku tygodni poznają tajniki pracy z nowymi urządzeniami. Ostatnio namiętnie drukują, na razie drobne przedmioty: breloczki do kluczy, modele szybowców, ozdobne klawisze do klawiatury. Na ostatnich zajęciach próbowali swoich sił w wykonaniu samodzielnych projektów drukowaniu za pomocą długopisów 3D.
Jolanta Banach
17
Lekcje biblioteczne dla pierwszaków
- 23.10.2022
W dniu 22.09 odbyły się lekcje biblioteczne do uczniów klas 1a, 1b i 1c. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z biblioteką, poznanie zasad wypożyczania książek oraz prawidłowego zachowywania się w pomieszczeniach bibliotecznych. Uczniowie wykazywali się dużą wiedzą na wspomniane tematy, byli bardzo aktywni na zajęciach, chętnie odpowiadali na pytania nauczycieli bibliotekarzy. Wiedzieli jak należy obchodzić się z książkami. Na zakończenie zajęć dzieci wysłuchały wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima, zbudowały pociąg i wypełniły wagony zwierzętami i rzeczami wspomnianymi w utworze. Swoje wagony wraz z zawartością uczniowie zabrali do pokolorowania w domu. Naszym nowym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód z literaturą!
Biblioteka szkolna
1
Magia książek o Harrym Potterze
- 23.10.2022
W ramach obchodów święta „Październik- miesiącem bibliotek szkolnych” odbył się szkolny etap konkursu „Magia książek o Harrym Potterze”. Wzięło w nim udział aż 48 uczniów, co świadczy o ogromnej popularności serii. Wiedza uczestników była na tyle duża, że potrzebna była dogrywka, by wyłonić 3-osobową drużynę do kolejnego, pozaszkolnego etapu konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Życzymy sobie- nauczycielom bibliotekarzom, i wszystkim uczniom, by inne książki cieszyły się takim samym uznaniem.
Biblioteka szkolna
Projekt edukacyjny Konstancin - moja mała ojczyzna
- 21.10.2022
W ramach projektu “Konstancin-moja mała ojczyzna “ zapoznaliśmy się z krótką historią powstania Konstancina, a następnie powędrowaliśmy szlakiem konstancińskich willi do Parku Zdrojowego im. hr. Witolda Skórzewskiego, założyciela naszego miasta. Odwiedziliśmy willę Hugonówka , w której kiedyś mieścił się pierwszy w Konstancinie zakład przyrodoleczniczy, a obecnie działa Konstanciński Dom Kultury, tężnię solankową, pomnik patrona naszej szkoły, Stefana Żeromskiego, zegar słoneczny i kamień upamiętniający rocznicę założenia naszej miejscowości. Dowiedzieliśmy się również , że Konstancin współpracuje z wieloma miastami partnerskimi m. in. z Ukrainy, Holandii, Niemiec , Włoch i Francji. Wycieczka była bardzo ciekawa i mamy nadzieję, że realizując nasz projekt dowiemy się jeszcze wielu ciekawych rzeczy o naszym mieście.
Klasa 2a z wychowawczynią Dorotą Zagończyk
2
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny - Zabawa sztuką
- 21.10.2022
W roku szkolnym 2022/23 klasa 2a pod kierunkiem wychowawcy i p. Iwony Wojewody-Jedynak- nauczycielki plastyki, bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym “Zabawa sztuką”.
Cele projektu to :
-wprowadzenie dzieci w świat sztuki ,
-zapoznanie z wybranymi dziełami i ich twórcami,
-rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno,
-zapoznanie z różnorodnymi technikami plastycznymi
We wrześniu wykonaliśmy zadanie nr 1 czyli TWAL-malowanie linią oraz zadanie nr 5 “Nietypowy pędzel”.
A to efekty naszych twórczych działań
Wycieczka do Muzeum Wycinanki
- 21.10.2022
W dniu 12 października uczniowie z klas 3a i 3b, wraz z wychowawcami p. E.Kamać i p. K.Piekarniak oraz nauczycielami współorganizującymi proces kształcenia, p. U.Ludwin i p. E.Świątek, udali się na wycieczkę do Muzeum Wycinanki w Mirkowie. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jaka jest historia wycinanek, gdzie się zaczęła i dlaczego takie miejsce powstało w naszym mieście. Kolejną atrakcją była możliwość zobaczenia najróżniejszych wzorów wycinanek. Ostatnim punktem naszej wycieczki były warsztaty, czyli własnoręczne wykonanie wycinaki oraz przypinki do ubrania. Dzieci były bardzo zadowolone i chętne do wykonania prac. Dziękujemy Pani prowadzącej za poświęcony czas i cierpliwość.
Karolina Piekarniak
Jesienny spacer
- 21.10.2022
Korzystając z pięknej i słonecznej pogody, uczniowie z klasy 3b wraz z wychowawcą i nauczycielem współorganizującym, wybrali się na spacer. Dzięki temu dzieci mogły zobaczyć i przypomnieć sobie jakie warstwy lasu wyróżniamy oraz jakie zwierzęta i rośliny możemy zaobserwować w każdej z tych warstw. W drodze powrotnej, każde dziecko wybrało jeden liść, z którego wykonało pracę plastyczną.
Karolina Piekarniak, Elżbieta Świątek