Dzień Matki
29.05.2023
Ogólnopolski Konkurs Programistyczny “Gigathon”
22.05.2023Szanowni Państwo,
11 maja 2023 r. rozpoczął się nabór do Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego “Gigathon” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
W Gigathonie mogą wziąć udział uczniowie z podziałem na 3 kategorie wiekowe. Konkurs sprawdzi wiedzę uczestników z takich środowisk i języków programowania jak:
- Minecraft (dla uczestników w wieku 7-9 lat),
- Scratch (dla uczestników w wieku 10-12 lat)
- • Python/C#/C++ (dla uczestników w wieku 13-18 lat).
Konkurs podzielony jest na 3 etapy:
- etap 29 maja – 12 czerwca 2023 r. - część w formie quizu składającego się z 25 pytań,
- etap październik 2023 r. - część teoretyczna w formie quizu połączona z częścią praktyczną,
- etap (finał) styczeń 2024 r. - praca nad własnym projektem programistycznym. Uczestnicy konkursu zawalczą o nagrody o łącznej wartości ponad 60 tysięcy złotych. Wśród nich znajdą się m.in.: konsola PlayStation 5, konsola Nintendo Switch, darmowy rok nauki programowania w szkole Giganci Programowania, wyjazd na wakacyjny obóz programistyczny i wiele innych.
Warto też podkreślić merytoryczny wymiar konkursu jak rozwijanie umiejętności programistycznych i technicznych, które w dzisiejszej erze cyfrowej są niezwykle cenne. Programując dzieci i młodzież rozwijają swoją kreatywność, zdolność krytycznego myślenia oraz uczą się rozwiązywania problemów.
Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Ministra Edukacji i Nauki, GovTech Polska, NASK oraz ponad 20 prezydentów miast.
Na stronie wydarzenia dostępne są do pobrania specjalne materiały dla uczniów i nauczycieli, które pomogą w osiągnięciu najlepszych wyników i zdobyciu atrakcyjnych nagród.
Zapisy oraz szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie https://giganci.info/. Organizatorem konkursu jest szkoła kodowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania.
Zachęcam do udziału.
MAZOWIECKI
WICEKURATOR OŚWIATY
/-/
Krzysztof Wiśniewski
Spotkanie uczestników projektu eTwinning „Don’t judge a book by its cover”
18.05.202317 maja w środę odbyło się spotkanie online uczniów biorących udział w międzynarodowym projekcie eTwinning „Don’t judge a book by its cover”. W spotkaniu wzięło udział 32 uczniów: z Polski, Chorwacji, Turcji, Hiszpanii i Słowacji. Kilka pierwszych minut poświęciliśmy na krótkie przedstawienie się, uczniowie mówili, czym się interesują, z jakiego są kraju, nasi ósmoklasiści dzielili się emocjami towarzyszącymi zbliżającym się egzaminom. Następnym punktem spotkania był quiz dotyczący krajów biorących udział w projekcie – na podstawie stworzonej cyfrowej książki powstały pytania – uczniowie wykazali się wiedzą dotyczącą kultury i języków krajów partnerskich. To było bardzo ciekawe spotkanie, na którym nasi uczniowie świetnie się zaprezentowali.
Katarzyna Furmańska, opiekun projektu
2
Srebro na Zwodach Wojewódzkich w Pływaniu
17.05.202315 maja 2023 r. w Mińsku Mazowieckim rozegrane zostały wojewódzkie zawody w pływaniu drużynowym i indywidualnym. „Dwójeczka” wywalczyła II miejsce w kategorii dzieci zespół dziewcząt w składzie: Wiktoria Stegenka, Tola Świątkiewicz, Natalia Januszko, Iza Golon, Zosia Lisowska, Zosia Antczak, Lena Kordas, Marta Błaszczak, oraz rezerwowe: Karina Łopacińska, Marianna Sienkiewicz, Natalia Srzedzińska, Julia Januszko i Marysia Zacharska. Z kolei w konkurencjach indywidualnych w stylu dowolnym Zosia Lisowska zajęła I miejsce, Tola Świątkiewicz dwa złota w stylu grzbietowym i klasycznym, a Marta Błaszczak brąz w stylu klasycznym. Gratulujemy vice-Mistrzyniom Województwa Mazowieckiego w pływaniu drużynowym dziewcząt.
Nauczyciele wf
Jan Nowacki
Bartosz Wilczak
Wizyta w Bibliotece Publicznej w willi Gryf
17.05.2023Uczniowie z klas 3a i 1a pod opieką wychowawczyń i p. Edyty Wyszogrodzkiej odwiedzili Bibliotekę Publiczną mieszczącą się w willi Gryf. Przypomnieli sobie, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać i zobaczyli, jak wygląda karta czytelnika. Poznali zasady wypożyczania książek oraz zwiedzili pomieszczenia, w których mieści się księgozbiór. W czasie zajęć mogli zapoznać się z ofertą biblioteki, poszukać interesujących książek i wziąć udział w zabawach zorganizowanych przez panią bibliotekarkę.
Wizyta w bibliotece była udana i zachęciła wielu uczniów do ponownej wizyty.
Emilia Kamać
Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku- etap szkolny
17.05.2023Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku to ogólnopolski konkurs organizowany przez Politechnikę Wrocławską. Po pandemicznej przerwie konkurs został wznowiony, dzięki czemu nasi uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w 3 kategoriach wiekowych: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz klasy 7-8. Najliczniej reprezentowana była najmłodsza kategoria wiekowa- aż 10 osób, w średniakach wystartowało czworo uczniów, a w starszakach- 3 uczennice. Eliminacje wcale nie były proste- w 45 minut należało rozwiązać od kilku (młodsi) do kilkunastu (starsi) diagramów o wzrastającym poziomie trudności. Dodatkowo nie było to tylko klasyczne sudoku, ale także nieregularne i diagonalne. Uczniowie, jak na pierwszy udział w tak trudnym konkursie, radzili sobie dobrze- sudoku, które udało im się rozwiązać w tym czasie zwykle były wykonane poprawnie. Niestety czas był największym utrudnieniem- zabrakło go na wszystkie diagramy. Mimo to, dzieciaki wcale się nie zraziły i zapowiedziały swój udział w konkursie w przyszłym roku Tak trzymać!!!
Biblioteka szkolna
Tydzień Bibliotek w naszej szkole
17.05.2023Z okazji Dnia Bibliotekarza (8 maja) i Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) w naszej szkole odbyło się kilka ciekawych wydarzeń. Powstała gazetka ścienna, na której zaprezentowano historię i hasło tegorocznej edycji święta: „Moja- Twoja- Nasza Biblioteka”, oraz podano informacje, jakie wydarzenia odbywają się w filiach konstancińskiej Biblioteki Publicznej. Klasa 1c uczestniczyła w lekcji bibliotecznej w filii Grapa Biblioteki Publicznej, zlokalizowanej w willi Gryf i wręczyła Pani Bibliotekarce piękną laurkę. Dla klas 4 i 5 zorganizowano spotkanie autorskie z Katarzyną Barcikowską, autorką książki pt.:„Tajemnica szopy nad Wigrami”, natomiast uczniowie klas 2-gich słuchali poezji poświęconej mamom oraz mieli możliwość wykonania pięknych laurek na Dzień Mamy. W konkursie „Żywa książka” wygrał pies-książka- został on maskotką biblioteki. Lecz żadne zwierzę nie może funkcjonować bez imienia, dlatego ogłoszono konkurs na imię dla naszego psiego przyjaciela.
Biblioteka szkolna
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024
17.05.2023Harmonogram rekrutacji:
https://edukacja.um.warszawa.pl/harmonogram-rekrutacji2Elektroniczny system rekrutacji:
Od 15 maja do 19 czerwca do godz. 15:00: składanie wniosków
TRAPER z wizytą u Sienkiewicza
14.05.202313 maja 2023 roku, Traper wybrał się na Podlasie do miejsca urodzin Henryka Sienkiewicza.
Niestety nie wszyscy mogli pojechać, ponieważ ilość chętnych była większa od ilości miejsc w autokarze.
Zwiedziliśmy dworek (d. oficyna) w którym urodził się Sienkiewicz i mieszkał do 9. roku życia.
Oglądaliśmy wspaniałe meble i pamiątki z epoki, słuchając bardzo ciekawych opowieści Pani przewodnik. W salonie Sienkiewiczów mini koncert zagrała na zabytkowym pianinie Weronika Kacprzykowska z klasy 8c. Brawo
Następnie podjechaliśmy na cmentarz parafialny w pobliskiej Okrzei, gdzie znajduje się grób Matki Sienkiewicza. Tam zapaliliśmy znicze na grobie Wielkiej Matki Polki.
„Zdobyliśmy” również kopiec Sienkiewicza.
Po tych wspaniałych wrażeniach udaliśmy się w drogę powrotną. Chętni stworzyli piękne rymowanki o dzisiejszej wyprawie za które otrzymali słodkie upominki.
Jeszcze tylko wizyta w M i z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.
Foto: Maciej Grzybowski
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
14.05.2023Na początku kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia nauczyciele oraz uczniowie przyszli ubrani na niebiesko, a specjaliści naszej szkoły szerzyli hasło „Razem dla autyzmu”.
Niebieski jest kolorem symbolizującym nadzieję, a także wyraz solidarności z osobami z autyzmem. Z okazji tego wyjątkowego dnia przygotowano gazetkę z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zaburzenia. Świeciliśmy się razem na niebiesko!
Organizatorki:
Anna Brzezińska, Ewelina Walos, Urszula Ludwin
Piknik historyczny 10 maja 2023 roku – starsi
14.05.2023Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi", na zaproszenie p. Katarzyny Chiszko – dyrektor szkoły,
zorganizowała w naszej placówce Piknik historyczny.
Koordynatorem pikniku został p. Wojciech Guszkowski – nauczyciel historii.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy:
9 maja – klasy 0 – III
10 maja – klasy IV – VIII
Koszt udziału w tej żywej lekcji historii, ponieśli rodzice uczniów, dziękujemy.
Grupa rekonstrukcyjna, rozbiła na terenie szkoły obozowisko wojskowe w którym to odbywały się zajęcia edukacyjno-sprawnościowe. Każdy otrzymał kartę rekruta, gdzie w poszczególnych punktach mógł otrzymać pamiątkową pieczątkę.
Uczniowie między innymi:
odwiedzili szpital polowy,
wzięli udział w warsztatach szycia na zabytkowych maszynach,
zapoznali się z funkcjonowaniem harcerskiej poczty polowej,
pokonywali tor przeszkód,
uczestniczyli w przejażdżkach zabytkowymi samochodami wojskowymi,
zapoznawali się z uzbrojeniem i wyposażeniem wojskowym.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z takiej propozycji poznawania historii.
Dziękujemy p. Agnieszce i Zbigniewowi Rowińskim z Grupy Historyczno-Edukacyjnej "Szare Szeregi" za organizację „Pikniku historycznego”.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064929420753
Foto: Amelia Ratajczyk, Zofia Ćwikła, Tosia Zielak (Szkolne Koło Fotograficzne)
Piknik historyczny 9 maja 2023 roku – najmłodsi
14.05.2023Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi", na zaproszenie p. Katarzyny Chiszko – dyrektor szkoły,
zorganizowała w naszej placówce Piknik historyczny.
Koordynatorem pikniku został p. Wojciech Guszkowski – nauczyciel historii.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy:
9 maja – klasy 0 – III
10 maja – klasy IV – VIII
Koszt udziału w tej żywej lekcji historii, ponieśli rodzice uczniów, dziękujemy.
Grupa rekonstrukcyjna, rozbiła na terenie szkoły obozowisko wojskowe w którym to odbywały się zajęcia edukacyjno-sprawnościowe. Każdy otrzymał kartę rekruta, gdzie w poszczególnych punktach mógł otrzymać pamiątkową pieczątkę.
Uczniowie między innymi:
odwiedzili szpital polowy,
wzięli udział w warsztatach szycia na zabytkowych maszynach,
zapoznali się z funkcjonowaniem harcerskiej poczty polowej,
pokonywali tor przeszkód,
uczestniczyli w przejażdżkach zabytkowymi samochodami wojskowymi,
zapoznawali się z uzbrojeniem i wyposażeniem wojskowym.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z takiej propozycji poznawania historii.
Dziękujemy p. Agnieszce i Zbigniewowi Rowińskim z Grupy Historyczno-Edukacyjnej "Szare Szeregi" za organizację „Pikniku historycznego”.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064929420753
Foto: Amelia Ratajczyk, Zofia Ćwikła, Tosia Zielak (Szkolne Koło Fotograficzne)
Szkoła eTwinning
08.05.2023Bardzo cieszymy się, że nasza szkoła znalazła się wśród 78 polskich szkół i przedszkoli wyróżnionych Odznaką Szkoły eTwinning. Jak czytamy na stronie https://etwinning.pl/aktualnosci/odznaki-szkoly-etwinning-2023-2024
„Nagrodzone placówki stanowią doskonały przykład korzyści płynących z udziału w eTwinningu dla całej szkoły. Aktywnie wdrażają i promują wartości i metody pedagoginczne eTwinningu, stanowią punkt odniesienia dla lokalnej społeczności i są wzorem do naśladowania dla innych szkół. To wyróżnienie jest symbolem uznania ogromnego zaangażowania całego zespołu eTwinning działającego w danej szkole”.
Urszula Katarzyna Furmańska
Szczepienia profilaktyczne dla dzieci
08.05.2023Szanowni Państwo,
Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że zgodnie z Rekomendacjami Wojewody Mazowieckiego z posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z dnia 23 marca 2023 r. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie została ujęta w punkcie nr 6, jako instytucja odpowiedzialna, za przeprowadzenie akcji informacyjnej i popularyzującej wykonanie szczepień profilaktycznych w szczególności skierowanej do dzieci w wieku szkolnym, w tym dzieci uchodźców z Ukrainy.
W związku z powyższym udostępniam poniżej link do materiałów na temat szczepień ochronnych. Aby obejrzeć materiały lub zapisać je na dysku swojego komputera konieczne jest wprowadzanie poniższego hasła: ko@AJ2832 http://kuratorium.waw.pl/szczepienia-zalaczniki
Z poważaniem
MAZOWIECKI
WICEKURATOR OŚWIATY
/-/
Dorota Skrzypek
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024
04.05.2023Harmonogram rekrutacji:
https://edukacja.um.warszawa.pl/harmonogram-rekrutacji2
Elektroniczny system rekrutacji:
Od 15 maja do 19 czerwca do godz. 15:00: składanie wniosków
Wiwat Konstytucja 3 Maja
02.05.2023Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w dwójce odbyło się uroczyste przedstawienie dla uczczenia tego faktu.
Konstytucja to najważniejszy akt prawny w państwie.
Nasza, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po amerykańskiej.
Konstytucję wydrukowano na papierze, wyprodukowanym w nasze papierni w Mirkowie (papiernia niestety już nie istnieje).
Przygotowaliśmy dla Was scenkę teatralną pod tytułem WIWAT 3 MAJ
Rzecz dzieje się w Warszawie, przed Zamkiem Królewskim, w którym uchwalono konstytucję.
Na placu zbiera się szlachta oraz mieszkańcy Warszawy, którzy cieszą się z uchwalenia konstytucji.
Przenosimy się w czasie do 3 maja 1791 roku.
Piękne pieśni w wykonaniu chóru szkolnego oraz słowa wypowiadane przez młodych aktorów, stworzyły ciekawą, żywą lekcję historii.
Nasze spotkania z przeszłością otworzyły: p. Katarzyna Chiszko – dyrektor szkoły oraz p. Agnieszka Bartosz-Goleniowska – wicedyrektor szkoły.
Autorzy uroczystości
Scenariusz i reżyseria – Wojciech Guszkowski
Opracowanie muzyczne – Roman Rudowski
Współpraca organizacyjna – Anna Woźniak
Dekoracje: Iwona Wojewoda-Jedynak, Aleksandra Gazecka, Anna Brzezińska, Dorota Raczkowska
Współpraca logistyczna, kostiumy: Elżbieta Świątek, Magda Ratajska, Anna Brzezińska, Jolanta Banach, Julita Jedliczko
Chór szkolny, solistka – Natasza Kondraciuk
Aktorzy z 5b - Julia Jędraszewska, Kasia Halyniak, Helena Klonowska, Maurycy Michnowski, Ola Kraśnicka oraz Natalia Sokalska z 5c.
Aktorzy z 7b: Gabrysia Redestowicz, Wojtek Lisowski, Szymon Lenarczyk, Milan Kowalski, Dominik Pachnik, Maks Makowski, Marcel Byszyński oraz Ola Mróz z 6b.
Akustycy: Dominik Rawski z 8c
Foto: Maja Sikorska, Matylda Rzepecka
Video: Patrycja Cienki i Weronika Kacprzykowska z klasy 8c.
Wielkie podziękowania dla Rady Rodziców za sfinansowanie wypożyczenia strojów szlacheckich.
Lato w mieście
27.04.2023
Barwy ojczyste
02.05.2023Najmłodsi w naszej szkole pamiętają o świętach majowych...
Poniżej grupa 0b recytuje wiersz "Barwy ojczyste".
Grażyna Tatarska
Aktualności
Co nowego w szkole?Dzień Matki
- 29.05.2023
Ogólnopolski Konkurs Programistyczny “Gigathon”
- 22.05.2023
Szanowni Państwo,
11 maja 2023 r. rozpoczął się nabór do Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego “Gigathon” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
W Gigathonie mogą wziąć udział uczniowie z podziałem na 3 kategorie wiekowe. Konkurs sprawdzi wiedzę uczestników z takich środowisk i języków programowania jak:
- Minecraft (dla uczestników w wieku 7-9 lat),
- Scratch (dla uczestników w wieku 10-12 lat)
- • Python/C#/C++ (dla uczestników w wieku 13-18 lat).
Konkurs podzielony jest na 3 etapy:
- etap 29 maja – 12 czerwca 2023 r. - część w formie quizu składającego się z 25 pytań,
- etap październik 2023 r. - część teoretyczna w formie quizu połączona z częścią praktyczną,
- etap (finał) styczeń 2024 r. - praca nad własnym projektem programistycznym. Uczestnicy konkursu zawalczą o nagrody o łącznej wartości ponad 60 tysięcy złotych. Wśród nich znajdą się m.in.: konsola PlayStation 5, konsola Nintendo Switch, darmowy rok nauki programowania w szkole Giganci Programowania, wyjazd na wakacyjny obóz programistyczny i wiele innych.
Warto też podkreślić merytoryczny wymiar konkursu jak rozwijanie umiejętności programistycznych i technicznych, które w dzisiejszej erze cyfrowej są niezwykle cenne. Programując dzieci i młodzież rozwijają swoją kreatywność, zdolność krytycznego myślenia oraz uczą się rozwiązywania problemów.
Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Ministra Edukacji i Nauki, GovTech Polska, NASK oraz ponad 20 prezydentów miast.
Na stronie wydarzenia dostępne są do pobrania specjalne materiały dla uczniów i nauczycieli, które pomogą w osiągnięciu najlepszych wyników i zdobyciu atrakcyjnych nagród.
Zapisy oraz szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie https://giganci.info/. Organizatorem konkursu jest szkoła kodowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania.
Zachęcam do udziału.
MAZOWIECKI
WICEKURATOR OŚWIATY
/-/
Krzysztof Wiśniewski
Spotkanie uczestników projektu eTwinning „Don’t judge a book by its cover”
- 18.05.2023
17 maja w środę odbyło się spotkanie online uczniów biorących udział w międzynarodowym projekcie eTwinning „Don’t judge a book by its cover”. W spotkaniu wzięło udział 32 uczniów: z Polski, Chorwacji, Turcji, Hiszpanii i Słowacji. Kilka pierwszych minut poświęciliśmy na krótkie przedstawienie się, uczniowie mówili, czym się interesują, z jakiego są kraju, nasi ósmoklasiści dzielili się emocjami towarzyszącymi zbliżającym się egzaminom. Następnym punktem spotkania był quiz dotyczący krajów biorących udział w projekcie – na podstawie stworzonej cyfrowej książki powstały pytania – uczniowie wykazali się wiedzą dotyczącą kultury i języków krajów partnerskich. To było bardzo ciekawe spotkanie, na którym nasi uczniowie świetnie się zaprezentowali.
Katarzyna Furmańska, opiekun projektu
2
Srebro na Zwodach Wojewódzkich w Pływaniu
- 17.05.2023
15 maja 2023 r. w Mińsku Mazowieckim rozegrane zostały wojewódzkie zawody w pływaniu drużynowym i indywidualnym. „Dwójeczka” wywalczyła II miejsce w kategorii dzieci zespół dziewcząt w składzie: Wiktoria Stegenka, Tola Świątkiewicz, Natalia Januszko, Iza Golon, Zosia Lisowska, Zosia Antczak, Lena Kordas, Marta Błaszczak, oraz rezerwowe: Karina Łopacińska, Marianna Sienkiewicz, Natalia Srzedzińska, Julia Januszko i Marysia Zacharska. Z kolei w konkurencjach indywidualnych w stylu dowolnym Zosia Lisowska zajęła I miejsce, Tola Świątkiewicz dwa złota w stylu grzbietowym i klasycznym, a Marta Błaszczak brąz w stylu klasycznym. Gratulujemy vice-Mistrzyniom Województwa Mazowieckiego w pływaniu drużynowym dziewcząt.
Nauczyciele wf
Jan Nowacki
Bartosz Wilczak
Wizyta w Bibliotece Publicznej w willi Gryf
- 17.05.2023
Uczniowie z klas 3a i 1a pod opieką wychowawczyń i p. Edyty Wyszogrodzkiej odwiedzili Bibliotekę Publiczną mieszczącą się w willi Gryf. Przypomnieli sobie, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać i zobaczyli, jak wygląda karta czytelnika. Poznali zasady wypożyczania książek oraz zwiedzili pomieszczenia, w których mieści się księgozbiór. W czasie zajęć mogli zapoznać się z ofertą biblioteki, poszukać interesujących książek i wziąć udział w zabawach zorganizowanych przez panią bibliotekarkę.
Wizyta w bibliotece była udana i zachęciła wielu uczniów do ponownej wizyty.
Emilia Kamać
Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku- etap szkolny
- 17.05.2023
Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku to ogólnopolski konkurs organizowany przez Politechnikę Wrocławską. Po pandemicznej przerwie konkurs został wznowiony, dzięki czemu nasi uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w 3 kategoriach wiekowych: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz klasy 7-8. Najliczniej reprezentowana była najmłodsza kategoria wiekowa- aż 10 osób, w średniakach wystartowało czworo uczniów, a w starszakach- 3 uczennice. Eliminacje wcale nie były proste- w 45 minut należało rozwiązać od kilku (młodsi) do kilkunastu (starsi) diagramów o wzrastającym poziomie trudności. Dodatkowo nie było to tylko klasyczne sudoku, ale także nieregularne i diagonalne. Uczniowie, jak na pierwszy udział w tak trudnym konkursie, radzili sobie dobrze- sudoku, które udało im się rozwiązać w tym czasie zwykle były wykonane poprawnie. Niestety czas był największym utrudnieniem- zabrakło go na wszystkie diagramy. Mimo to, dzieciaki wcale się nie zraziły i zapowiedziały swój udział w konkursie w przyszłym roku Tak trzymać!!!
Biblioteka szkolna
Tydzień Bibliotek w naszej szkole
- 17.05.2023
Z okazji Dnia Bibliotekarza (8 maja) i Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) w naszej szkole odbyło się kilka ciekawych wydarzeń. Powstała gazetka ścienna, na której zaprezentowano historię i hasło tegorocznej edycji święta: „Moja- Twoja- Nasza Biblioteka”, oraz podano informacje, jakie wydarzenia odbywają się w filiach konstancińskiej Biblioteki Publicznej. Klasa 1c uczestniczyła w lekcji bibliotecznej w filii Grapa Biblioteki Publicznej, zlokalizowanej w willi Gryf i wręczyła Pani Bibliotekarce piękną laurkę. Dla klas 4 i 5 zorganizowano spotkanie autorskie z Katarzyną Barcikowską, autorką książki pt.:„Tajemnica szopy nad Wigrami”, natomiast uczniowie klas 2-gich słuchali poezji poświęconej mamom oraz mieli możliwość wykonania pięknych laurek na Dzień Mamy. W konkursie „Żywa książka” wygrał pies-książka- został on maskotką biblioteki. Lecz żadne zwierzę nie może funkcjonować bez imienia, dlatego ogłoszono konkurs na imię dla naszego psiego przyjaciela.
Biblioteka szkolna
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024
- 17.05.2023
Harmonogram rekrutacji:
https://edukacja.um.warszawa.pl/harmonogram-rekrutacji2Elektroniczny system rekrutacji:
Od 15 maja do 19 czerwca do godz. 15:00: składanie wniosków
TRAPER z wizytą u Sienkiewicza
- 14.05.2023
13 maja 2023 roku, Traper wybrał się na Podlasie do miejsca urodzin Henryka Sienkiewicza.
Niestety nie wszyscy mogli pojechać, ponieważ ilość chętnych była większa od ilości miejsc w autokarze.
Zwiedziliśmy dworek (d. oficyna) w którym urodził się Sienkiewicz i mieszkał do 9. roku życia.
Oglądaliśmy wspaniałe meble i pamiątki z epoki, słuchając bardzo ciekawych opowieści Pani przewodnik. W salonie Sienkiewiczów mini koncert zagrała na zabytkowym pianinie Weronika Kacprzykowska z klasy 8c. Brawo
Następnie podjechaliśmy na cmentarz parafialny w pobliskiej Okrzei, gdzie znajduje się grób Matki Sienkiewicza. Tam zapaliliśmy znicze na grobie Wielkiej Matki Polki.
„Zdobyliśmy” również kopiec Sienkiewicza.
Po tych wspaniałych wrażeniach udaliśmy się w drogę powrotną. Chętni stworzyli piękne rymowanki o dzisiejszej wyprawie za które otrzymali słodkie upominki.
Jeszcze tylko wizyta w M i z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.
Foto: Maciej Grzybowski
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
- 14.05.2023
Na początku kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia nauczyciele oraz uczniowie przyszli ubrani na niebiesko, a specjaliści naszej szkoły szerzyli hasło „Razem dla autyzmu”.
Niebieski jest kolorem symbolizującym nadzieję, a także wyraz solidarności z osobami z autyzmem. Z okazji tego wyjątkowego dnia przygotowano gazetkę z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zaburzenia. Świeciliśmy się razem na niebiesko!
Organizatorki:
Anna Brzezińska, Ewelina Walos, Urszula Ludwin
Piknik historyczny 10 maja 2023 roku – starsi
- 14.05.2023
Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi", na zaproszenie p. Katarzyny Chiszko – dyrektor szkoły,
zorganizowała w naszej placówce Piknik historyczny.
Koordynatorem pikniku został p. Wojciech Guszkowski – nauczyciel historii.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy:
9 maja – klasy 0 – III
10 maja – klasy IV – VIII
Koszt udziału w tej żywej lekcji historii, ponieśli rodzice uczniów, dziękujemy.
Grupa rekonstrukcyjna, rozbiła na terenie szkoły obozowisko wojskowe w którym to odbywały się zajęcia edukacyjno-sprawnościowe. Każdy otrzymał kartę rekruta, gdzie w poszczególnych punktach mógł otrzymać pamiątkową pieczątkę.
Uczniowie między innymi:
odwiedzili szpital polowy,
wzięli udział w warsztatach szycia na zabytkowych maszynach,
zapoznali się z funkcjonowaniem harcerskiej poczty polowej,
pokonywali tor przeszkód,
uczestniczyli w przejażdżkach zabytkowymi samochodami wojskowymi,
zapoznawali się z uzbrojeniem i wyposażeniem wojskowym.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z takiej propozycji poznawania historii.
Dziękujemy p. Agnieszce i Zbigniewowi Rowińskim z Grupy Historyczno-Edukacyjnej "Szare Szeregi" za organizację „Pikniku historycznego”.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064929420753
Foto: Amelia Ratajczyk, Zofia Ćwikła, Tosia Zielak (Szkolne Koło Fotograficzne)
Piknik historyczny 9 maja 2023 roku – najmłodsi
- 14.05.2023
Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi", na zaproszenie p. Katarzyny Chiszko – dyrektor szkoły,
zorganizowała w naszej placówce Piknik historyczny.
Koordynatorem pikniku został p. Wojciech Guszkowski – nauczyciel historii.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy:
9 maja – klasy 0 – III
10 maja – klasy IV – VIII
Koszt udziału w tej żywej lekcji historii, ponieśli rodzice uczniów, dziękujemy.
Grupa rekonstrukcyjna, rozbiła na terenie szkoły obozowisko wojskowe w którym to odbywały się zajęcia edukacyjno-sprawnościowe. Każdy otrzymał kartę rekruta, gdzie w poszczególnych punktach mógł otrzymać pamiątkową pieczątkę.
Uczniowie między innymi:
odwiedzili szpital polowy,
wzięli udział w warsztatach szycia na zabytkowych maszynach,
zapoznali się z funkcjonowaniem harcerskiej poczty polowej,
pokonywali tor przeszkód,
uczestniczyli w przejażdżkach zabytkowymi samochodami wojskowymi,
zapoznawali się z uzbrojeniem i wyposażeniem wojskowym.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z takiej propozycji poznawania historii.
Dziękujemy p. Agnieszce i Zbigniewowi Rowińskim z Grupy Historyczno-Edukacyjnej "Szare Szeregi" za organizację „Pikniku historycznego”.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064929420753
Foto: Amelia Ratajczyk, Zofia Ćwikła, Tosia Zielak (Szkolne Koło Fotograficzne)
Szkoła eTwinning
- 08.05.2023
Bardzo cieszymy się, że nasza szkoła znalazła się wśród 78 polskich szkół i przedszkoli wyróżnionych Odznaką Szkoły eTwinning. Jak czytamy na stronie https://etwinning.pl/aktualnosci/odznaki-szkoly-etwinning-2023-2024
„Nagrodzone placówki stanowią doskonały przykład korzyści płynących z udziału w eTwinningu dla całej szkoły. Aktywnie wdrażają i promują wartości i metody pedagoginczne eTwinningu, stanowią punkt odniesienia dla lokalnej społeczności i są wzorem do naśladowania dla innych szkół. To wyróżnienie jest symbolem uznania ogromnego zaangażowania całego zespołu eTwinning działającego w danej szkole”.
Urszula Katarzyna Furmańska
Szczepienia profilaktyczne dla dzieci
- 08.05.2023
- Szanowni Państwo,
Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że zgodnie z Rekomendacjami Wojewody Mazowieckiego z posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z dnia 23 marca 2023 r. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie została ujęta w punkcie nr 6, jako instytucja odpowiedzialna, za przeprowadzenie akcji informacyjnej i popularyzującej wykonanie szczepień profilaktycznych w szczególności skierowanej do dzieci w wieku szkolnym, w tym dzieci uchodźców z Ukrainy.
W związku z powyższym udostępniam poniżej link do materiałów na temat szczepień ochronnych. Aby obejrzeć materiały lub zapisać je na dysku swojego komputera konieczne jest wprowadzanie poniższego hasła: ko@AJ2832 http://kuratorium.waw.pl/szczepienia-zalaczniki
Z poważaniem
MAZOWIECKI
WICEKURATOR OŚWIATY
/-/
Dorota Skrzypek
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024
- 04.05.2023
Harmonogram rekrutacji:
https://edukacja.um.warszawa.pl/harmonogram-rekrutacji2
Elektroniczny system rekrutacji:
Od 15 maja do 19 czerwca do godz. 15:00: składanie wniosków
Wiwat Konstytucja 3 Maja
- 02.05.2023
Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w dwójce odbyło się uroczyste przedstawienie dla uczczenia tego faktu.
Konstytucja to najważniejszy akt prawny w państwie.
Nasza, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po amerykańskiej.
Konstytucję wydrukowano na papierze, wyprodukowanym w nasze papierni w Mirkowie (papiernia niestety już nie istnieje).
Przygotowaliśmy dla Was scenkę teatralną pod tytułem WIWAT 3 MAJ
Rzecz dzieje się w Warszawie, przed Zamkiem Królewskim, w którym uchwalono konstytucję.
Na placu zbiera się szlachta oraz mieszkańcy Warszawy, którzy cieszą się z uchwalenia konstytucji.
Przenosimy się w czasie do 3 maja 1791 roku.
Piękne pieśni w wykonaniu chóru szkolnego oraz słowa wypowiadane przez młodych aktorów, stworzyły ciekawą, żywą lekcję historii.
Nasze spotkania z przeszłością otworzyły: p. Katarzyna Chiszko – dyrektor szkoły oraz p. Agnieszka Bartosz-Goleniowska – wicedyrektor szkoły.
Autorzy uroczystości
Scenariusz i reżyseria – Wojciech Guszkowski
Opracowanie muzyczne – Roman Rudowski
Współpraca organizacyjna – Anna Woźniak
Dekoracje: Iwona Wojewoda-Jedynak, Aleksandra Gazecka, Anna Brzezińska, Dorota Raczkowska
Współpraca logistyczna, kostiumy: Elżbieta Świątek, Magda Ratajska, Anna Brzezińska, Jolanta Banach, Julita Jedliczko
Chór szkolny, solistka – Natasza Kondraciuk
Aktorzy z 5b - Julia Jędraszewska, Kasia Halyniak, Helena Klonowska, Maurycy Michnowski, Ola Kraśnicka oraz Natalia Sokalska z 5c.
Aktorzy z 7b: Gabrysia Redestowicz, Wojtek Lisowski, Szymon Lenarczyk, Milan Kowalski, Dominik Pachnik, Maks Makowski, Marcel Byszyński oraz Ola Mróz z 6b.
Akustycy: Dominik Rawski z 8c
Foto: Maja Sikorska, Matylda Rzepecka
Video: Patrycja Cienki i Weronika Kacprzykowska z klasy 8c.
Wielkie podziękowania dla Rady Rodziców za sfinansowanie wypożyczenia strojów szlacheckich.
Koszt obiadów za maj
- 02.05.2023
Koszt obiadów za maj
SP- 17 x 9= 144 zł.
klasa 0- 20 x 12 =240 zł.
Piknik historyczny
- 27.04.2023
Lato w mieście
- 27.04.2023
Barwy ojczyste
- 02.05.2023
Najmłodsi w naszej szkole pamiętają o świętach majowych...
Poniżej grupa 0b recytuje wiersz "Barwy ojczyste".
Grażyna Tatarska