• Czym jest Integracja Sensoryczna?

• 14.12.2023 08:33
      • W dobie Internetu i nowoczesnego zarządzania rodziną większość Rodziców słyszała coś na temat Integracji Sensorycznej (SI). Na pewno słyszeli stwierdzenie „nadwrażliwość dotykowa lub słuchowa”. Znaczenie tych słów osobno wydaje się bardzo oczywiste, jednakże co kryje się pod tym pozornie prostym określeniem?
                    Jak opisuje to A. Jean Ayres, która opracowała tę metodę terapeutyczną, „integracja sensoryczna to taka organizacja bodźców, która umożliwia ich późniejsze wykorzystanie” (A. Jean Ayres, 2005). Jest to proces odbywający się podświadomie, w pełni poza naszą kontrolą. SI pozwala na odebranie informacji docierających do nas za pośrednictwem zmysłów oraz uporządkowanie ich według priorytetów. Proces ten pozwala na celowość naszych działań i reakcji oraz stanowi podstawę edukacji i poprawnych zachowań społecznych.
                    Brzmi skomplikowanie? Proszę sobie wyobrazić - jesteśmy w klasie, na zewnątrz trwa budowa – integracja sensoryczna pozwala nam na skupieniu się na nauczycielu, a nie na hałasie płynącym z podwórza. Inny przykład - mamy zamiar zjeść zdrową przekąskę w postaci smacznego banana – nasz mózg zbiera i porządkuje wszystkie bodźce płynące z nosa, oczu, dłoni, mięśni, języka. Pozwala nam obrać owoc ze skórki, organizuje współpracę naszych rąk i oczu oraz umożliwia rozkoszowanie się słodkim smakiem,  i zapachem przekąski.
                    Wydaje się całkiem oczywistym, że bez dobrze rozwiniętej integracji sensorycznej nie cieszylibyśmy się z życia do takiego stopnia jak możemy. Fakt ten kieruje nas do wniosku, iż im więcej bodźców, tym lepiej działający mózg. Im więcej doświadczeń, tym większa jest nasza wiedza i możliwości wystosowania tzw. odpowiedzi adaptacyjnej. Mam tu na myśli nieprzypadkową reakcję, która nastawiona jest na osiągnięcie konkretnego celu w zetknięciu
        z bodźcem. Odpowiedź adaptacyjna pozwala nam na zmierzenie się z wyzwaniem, pokonanie go i lepsze dostosowanie zachowania przy kolejnym zetknięciu z przeszkodą. W toku rozwoju dziecka najlepszym sposobem na rozwój tej umiejętności jest zabawa. Często jako dorośli nie jesteśmy nawet świadomi, że bawiąc się z dziećmi, prowokujemy je do rozwoju nie tylko społecznego, ale też sensorycznego.

Jeśli integracja sensoryczna jest zjawiskiem w pełni naturalnym i zróżnicowanym to jak rozróżnić jej zaburzenia? Kiedy jakieś zachowanie dziecka powinno niepokoić rodziców? Zaburzenia integracji sensorycznej nie są prostą sprawą. Nikt nie integruje bodźców w sposób perfekcyjny. Zaburzenia tego rodzaju nie można zbadać w laboratorium, należy obserwować dziecko podczas swobodnej zabawy, nauki, obowiązków domowych. Wykwalifikowany terapeuta przeprowadza szereg wystandaryzowanych testów podczas diagnozy zaburzeń. Niepokojące objawy możemy zaobserwować bardzo wcześnie w rozwoju dziecka: późniejsze przewracanie się, pełzanie, siadanie i stanie. W okresie przedszkolnym dzieci z trudnościami w zakresie przetwarzania bodźców mogą mieć problemy z jazdą na rowerze, bieganiem, zabawą grupową, łapaniem i rzucaniem piłki, słuchaniem z uwagą czy nabywaniem umiejętności wiązania sznurowadeł. Niektóre aktywności manualne (puzzle, wycinanie, kolorowanie w liniach) mogą okazać się zbyt trudne. W klasie szkolnej dziecko może być rozpraszane przez hałas, za mocne światło, rozmawiających rówieśników, zapachy płynące ze szkolnej stołówki. Umiejętności czytania, pisania i liczenia to bardzo skomplikowane procesy, które bez dobrze rozwiniętej integracji sensorycznej nie będą rozwijały się prawidłowo.
                    Co zrobić kiedy zachowanie i rozwój Państwa dziecka niepokoi? Należy skontaktować się z wykwalifikowanym terapeutą Integracji Sensorycznej, który przeprowadzi wywiad i obserwację dziecka oraz pokieruje Państwa w odpowiednim kierunku.
        Paulina Wolak
        Terapeuta SI